Czy świadczenia ZFŚS podlegają egzekucji komorniczej
REKLAMA
REKLAMA
Tak, świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) podlegają w pełnej wysokości egzekucji komorniczej. Ochrona przed potrąceniami dotyczy jedynie wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi.
REKLAMA
Zajęcie pensji w ramach egzekucji obejmuje nie tylko wynagrodzenie za pracę pracownika, ale też inne świadczenia powiązane ze stosunkiem pracy. Kwoty wolne od potrąceń, wynikające z kodeksu pracy i przepisów o ochronie wynagrodzenia za pracę, stosuje się jednak tylko w przypadku wynagrodzenia za pracę. Natomiast świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają egzekucji w pełnej wysokości.
Zobacz także: Odmowa wypłaty zapomogi z ZFŚS
Ochrona przed potrąceniami dotyczy jedynie wynagrodzenia za pracę pracownika. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 maja 2005 r. (sygn. akt I PK 248/04) stwierdził, że przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie za pracę jest w istocie zbiorczą nazwą dla rozmaitych wypłat dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika. Obejmuje zatem rozmaite składniki, którym wynagrodzeniowy charakter niekiedy nadaje ustawodawca. Jest tak w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego, nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.
Aby ustalić, czy egzekucja komornicza może objąć dofinansowanie z ZFŚS wypłacone pracownikowi, należy wyjaśnić, czy takie świadczenia socjalne wchodzą w skład wynagrodzenia pracownika objętego ochroną. Pracodawcy (w ramach prowadzenia działalności socjalnej) przyznają pracownikom różnego rodzaju świadczenia – nie tylko z ZFŚS, ale także ze środków własnych. Najczęściej świadczenia te mają charakter zapomogi lub dofinansowania do wypoczynku urlopowego. Niezależnie od samego charakteru świadczeń z ZFŚS należy klasyfikować je jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy. Ich przyznanie i wypłata następuje bowiem, gdy pracownik jest lub był związany z pracodawcą stosunkiem pracy oraz spełnia warunki określone regulaminem funduszu.
Zadaj pytanie: Forum - Kadry
Świadczenia wypłacone z ZFŚS nie są wynagrodzeniem za pracę. Dlatego nie stosuje się do nich ograniczeń i limitów potrąceń z wynagrodzenia za pracę, określonych w przepisach kodeksu pracy. Świadczenia te nie podlegają bowiem ochronie przed potrąceniami.
Dokonując potrąceń, komornik zacznie właśnie od świadczeń z ZFŚS, jeżeli takie były pracownikowi wypłacane. Dopiero w następnej kolejności egzekucja obejmie wynagrodzenie wraz z jego dodatkowymi składnikami. Tutaj jednak zastosowanie znajdą przepisy dotyczące kwot wolnych od potrąceń.
Podstawa prawna
- Art. 183c § 2, art. 87 i 871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 254, poz. 1700.
- Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 235.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat