Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa pracownika.
14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 22.07.2015
Urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy przysługuje w wymiarze 20 bądź 26 dni w roku kalendarzowym. Jedna cześć urlopu powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych. Czy pracodawcy przestrzegają przepisu dotyczącego 2-tygodniowego urlopu? »
Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy
Aktualizacja: 29.10.2014
Rozpoczynając pierwszą pracę, pracownicy często nie są świadomi swoich praw wynikających ze stosunku pracy. Jednym z praw, które przysługuje każdemu pracownikowi jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak długi może być urlop pracownika w pierwszym roku pracy? »
Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 09.04.2014
Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki? »
Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października
Aktualizacja: 10.10.2013
Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach. »
Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?
Aktualizacja: 17.06.2013
Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu? »
Płatny urlop wypoczynkowy a umowy cywilnoprawne
Aktualizacja: 06.09.2012
Kodeks pracy gwarantuje każdemu pracownikowi prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jednak realia rynku pracy pokazują, że to, co powinno być normą, nierzadko bywa przywilejem dostępnym dla nielicznych. Co zrobić, gdy pracodawca nie chce udzielić należnego urlopu? »
Odbycie stażu ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 04.07.2014
Okres stażu odbytego przez osobę bezrobotną pozostaje bez wpływu na nabycie przez nią prawa do urlopu. Jednak będzie miał wpływ na jego wymiar. Warunkiem jest posiadanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. »
Aktualizacja: 24.05.2012
Kiedy wziąć urlop w 2012 roku, by nasze wolne dni trwały jak najdłużej. »
Aktualizacja: 24.05.2012
Sprawdźmy kiedy wziąć urlop w 2013 roku, by razem z dniami wolnymi od pracy cieszyć się długim wypoczynkiem. »
Aktualizacja: 25.05.2012
Jak wypadają święta (dni wolne od pracy) w 2012 roku. W 2012 r. pracować będziemy łącznie 252 dni, a 114 dni będzie wolnych od pracy (soboty /lub inny dzień tygodnia/, niedziele i święta). »
Aktualizacja: 25.05.2012
Jak wypadają święta (dni wolne od pracy) w 2013 roku. W 2013 r. pracować będziemy łącznie 251 dni, a 114 dni będzie wolnych od pracy (soboty /lub inny dzień tygodnia/, niedziele i święta). »
Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu
Aktualizacja: 14.09.2011
Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. »
Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych
Aktualizacja: 14.09.2011
Pracownicy tymczasowi to pracownicy, którzy są zatrudniani przez agencję pracy, a następnie „wypożyczani” pracodawcom, który są zainteresowani taką formą zatrudnienia. Zasady pracy pracownika tymczasowego określa umowa zawierana pomiędzy przyszłym pracodawcą a agencją. »
Przywrócenie do pracy a urlop wypoczynkowy - porada
Aktualizacja: 14.09.2011
W przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę, jednym z roszczeń przysługujących pracownikowi jest roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku przywrócenia do pracy, pracownikowi należy się w zasadzie tylko zaległe wynagrodzenie za pracę, inne świadczenia, takie jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy już nie. »
Co z ekwiwalentem za urlop po śmierci pracownika?
Aktualizacja: 14.09.2011
Z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy, jaki łączył go z pracodawcą. Po stronie zakładu pracy powstają wówczas obowiązki związane z tą śmiercią, między innymi wypłata wynagrodzenia i ekwiwalentu na urlop czy wystawienia świadectwa pracy. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie stanowią, że pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik zmarł i nie wykorzystał urlopu? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad