REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
urlop, staż, 2025,
Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy - 30 dni urlopu wypoczynkowego; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Analizujemy czy są szanse na to, aby jeszcze w 2025 r. zaczęły się prace nad urlopem stażowym. Jak miałby wyglądać? Bardzo prosto: do 10 lat pracy 25 dni urlopu wypoczynkowego 100% płatnego a po 10 latach pracy zamiast aktualnie obowiązujących 26 dni to 30 dni urlopu wypoczynkowego i o kolejne 5 dni więcej na każde kolejne 5 lat. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy co do prac nad urlopem.
rozwiń >

W ostatnim czasie w naszym społeczeństwie coraz więcej mówi się o balansie, o odpoczynku, o większym rozgraniczeniu pracy i życia osobistego. Nie da się ukryć, że osoby, które już długo pozostają na rynku pracy naprawdę potrzebują więcej czasu na odpoczynek, regeneracje i "odcięcie się od sprawa zawodowych. Padł więc pomysł tzw. urlopu stażowy na 2025. Urlopu, który będzie uzależniony od liczby przepracowanych lat. Zasada jest prosta im więcej lat pracy tym dłuży urlop. Mogłoby to wyglądać np. tak:

REKLAMA

Autopromocja
  • po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego 100% płatnego;
  • po 15 latach pracy 35 dni urlopu wypoczynkowego 100% płatnego;
  • po 20 latach – 40 dni urlopu wypoczynkowego 100% płatnego.

Takie rozwiązanie prawne mogłoby być wprowadzone dla każdego pracownika. Bez względu na zawód! Skoro prawo pracy ma chronić pracownika, to niech w szczególności chroni jego życie i zdrowie - właśnie po przez dłuższy urlop. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Prawo do wypoczynku 2025

Jedną z nadrzędnych zasad prawa pracy jest wyrażone w art. 14 KP prawo do wypoczynku. Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu - to świadczy właśnie o tym, że jego główną cechą jest regeneracja pracownika.

Już jest dłuższy urlop dla wielu grup zawodowych, ale nie wszystkich. Czy to dyskryminacja?

Pracownicy, pracodawcy, osoby z niepełnosprawnościami, przedsiębiorcy oraz wiele innych grup związanych z szeroko rozumiany rynkiem pracy skarży się na polskie prawo pracy. Szczególnie w 2025 r., kiedy to miało wejść w życie tyle zmian, a póki co mowa tylko o projektach. Pytają: czy w 2025 r. dojdzie wreszcie do rewolucyjnych zmian w zakresie bardziej elastycznego czasu pracy i większego wymiaru urlopu dla wszystkich zatrudnionych, a nie tylko dla wybranych, szczególnie chronionych grup zawodowych? Nie może być tak, że jedni mają więcej uprawnień, a inni mniej, gdy nie ma racjonalnie uzasadnionych ku temu potrzeb!

Pragmatyki zawodowe w 2025 a urlop wypoczynkowy 2025

Wiadomo, że Kodeks Pracy reguluje kwestię urlopów pracowniczych. Niemniej jednak to są uniwersalne rozwiązania, a w stosunku do konkretnych grup zawodowych mogą istnieć odmienne (korzystniejsze) regulacje. I istnieją. Przykład? Bardzo proszę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • służba cywilna
  • nauczyciele
  • pracownicy akademiccy
  • sędziowie
  • prokuratorzy
  • kontrolerzy zatrudnieni w Najwyższej Izbie Kontroli
  • kuratorzy sądowi
  • strażacy
  • policjanci
  • służba zagraniczna
  • służba więzienna
  • pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej
  • straż graniczna
  • funkcjonariusze ABW
  • opiekunki
  • i wiele, wiele innych zawodów...

My pytamy, ale dlaczego akurat te grupy zawodowe?

Istnieją różne pragmatyki zawodowe i takie odmienne traktowanie jest potwierdzone przez przepis KP, który wskazuje w art. 5, że jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Pierwszeństwo mają zatem poszczególne pragmatyki zawodowe, nawet w kwestii urlopu i nawet jeżeli są korzystniejsze. W prawie pracy istnieje DYFERENCJACJA czyli usprawiedliwione, odmienne traktowanej danej osoby, czy grupy osób (w tym przypadku danego zawodu), bardziej korzystnie niż innego. Takie różnicowanie nie jest ani dyskryminacją ani nierównym traktowaniem. O ile pewne jest to, że osoby w wieku przedemerytalnym, osoby z niepełnosprawnościami, dzieci, młodociani czy kobiety w ciąży zasługują na takie odmienne i lepsze traktowanie, to pytanie dla np. pewne grupy zawodowe mają prawo do dodatkowego urlopu? Czym sobie służyli? Jest to pytanie retoryczne.

Pracownicy zatrudnieni klasycznie, w ramach umowy o pracę, w oparciu o przepisy Kodeksu Pracy postulują więc o to, aby i im przyznano takie dodatkowe urlopy. Okazuje się, że 26 dni urlopu, 100% płatnego, to nie jest wystarczający czas na odpoczynek, kiedy w dzisiejszych realiach mocno stawiamy na work - life balance. Teraz już nie żyje się po to, aby pracować, ale pracuje po to, aby żyć. No chyba, że ktoś ma inaczej. Pewne jest to, że praca nie jest tak jak kiedyś towarem, a człowiek i wynagrodzenie nie są ceną za ten towar. Praca w dzisiejszych czasach ery postindustrialnej ma wymiar wolnościowy, podmiotowy. Dla pracowników coraz ważniejsze staje się ich życie i zdrowie. Zdrowiem, w tym psychicznym i fizycznym mogą cieszyć się kiedy są wypoczęci i zregenerowani. Czemu więc nie zwiększyć wymiaru urlopu wypoczynkowego? Polacy to jeden z bardziej zapracowanych narodów. Wśród społeczeństwa słychać głosy, że chcą tak jak w innych zawodach (jak np. mają nauczyciele czy służba mundurowa) mieć prawo do dodatkowego urlopu. Przecież nie tylko funkcjonariusze wykonują pracę w szkodliwych warunkach. W wielu zawodach jest narażanie na chorobę zawodową. Pracownicy chcą mieć np. po 10 latach pracy prawo do 31 dni urlopu (a nie 26 dni); po 15 latach do 35 dni urlopu, a po 20 latach pracy do 39 dni urlopu. Im człowiek jest starszy i ma większy staż pracy, tym jego "moce przerobowe" i stan zdrowia pogarszają się. Tacy pracownicy powinni mieć więc prawo do dłuższego wymiaru urlopu.

Dodatkowy urlop. Dla kogo w 2025? Trwają prace w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej

Na stronie resortu pracy można znaleźć szczegółowe informacje co do projektu ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (UD181). Jest w nim poruszonych wiele nowych praw i obowiązków, ale warto zwrócić uwagę szczególnie na dodatkowy urlop. Projektodawca proponuje wprowadzenie dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennego opiekuna dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia 2 dni, który będzie wzrastał o 2 dni z każdym przepracowanym okresem wynoszącym 5 lat pracy, aż do osiągnięcia 10 dni. To miedzy innymi ta propozycja ale też postulaty środowiska związkowców wywołały nie małą burzę wśród setek tysięcy Polaków (pracowników), którzy też chcą taki dodatkowy urlop. Rzeczywiście, nie wydaje się to do końca sprawiedliwe różnicować i gloryfikować pewne zawody, podczas gdy w innych też jest ogromna ilość pracy i odpowiedzialność. Przecież mamy w Polsce uregulowaną konstytucyjnie zasadę równości wobec prawa i w prawie. Zasada równości w prawie polega na takim kształtowaniu (zatem na etapie projektowania prawa i jego uchwalania) prawa, aby było ono równe i sprawiedliwie dla wszystkich. Nie wydaje się to jednak możliwe do realizacji w pełnym zakresie.

W konsekwencji różnych postulatów organizacja reprezentująca interesy pracowników NSZZ „Solidarność” złożyła wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wydłużenie urlopu wypoczynkowego dla wszystkich grup zawodowych do 35 dni. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji. Wiadome jest jedno, aktualnie resort pracy zajmuje się dodatkowym urlopem, ale w założeniu ma być on skierowany jedynie dla opiekunek i opiekunów pracujących w żłobkach. Już teraz przedstawiciele innych zawodów pytają: dlaczego? Dlaczego dodatkowy urlop tylko dla tej grupy? Mówią: "To jawna dyskryminacja!". Może po tych postulatach sprawa się zmieni.

Dodatkowy urlop dla funkcjonariusza służby więziennej 2025

Jednym z przykładów dodatkowego wymiaru urlopu są np. regulacje ustawy o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1869). Funkcjonariuszowi przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy. Urlop ten jest wymiarze do 13 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych, a także z tytułu osiągnięcia przez funkcjonariusza stażu służby. Urlop dodatkowy przysługujący funkcjonariuszowi z tytułu stażu służby wynosi:

  • 5 dni - dla funkcjonariusza, który pełni służbę co najmniej przez 10 lat;
  • 9 dni - dla funkcjonariusza, który pełni służbę co najmniej przez 15 lat;
  • 13 dni - dla funkcjonariusza, który pełni służbę co najmniej przez 20 lat.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla strażaka 2025

Strażakowi przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 13 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby. Przykładowo dodatkowy urlop wypoczynkowy, przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego wieku, wynosi odpowiednio:

  • 5 dni w roku - po ukończeniu 40. roku życia;
  • 9 dni w roku - po ukończeniu 45. roku życia;
  • 13 dni w roku - po ukończeniu 55. roku życia.

Czy też dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego stażu służby wynosi odpowiednio:

  • 5 dni w roku - po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby;
  • 9 dni w roku - po osiągnięciu co najmniej 20-letniego stażu służby;
  • 13 dni w roku - po osiągnięciu co najmniej 25-letniego stażu służby.

Dodatkowy urlop dla kontrolera NIK 2025

Przykładowo kontrolerowi zatrudnionemu w Najwyższej Izbie Kontroli na stanowisku (zatem co: dyrektorów kontrolnych jednostek organizacyjnych Najwyższej Izby Kontroli; wicedyrektorów kontrolnych jednostek organizacyjnych Najwyższej Izby Kontroli; radców Prezesa Najwyższej Izby Kontroli; doradców prawnych, ekonomicznych i technicznych; głównych specjalistów kontroli państwowej; specjalistów kontroli państwowej; starszych inspektorów kontroli państwowej; inspektorów kontroli państwowej; młodszych inspektorów kontroli państwowej) przez okres nie krótszy niż 10 lat przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy - w wymiarze 12 dni roboczych.

Dodatkowy urlop w służbie cywilnej 2025

Urzędnikowi służby cywilnej przysługuje corocznie dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wlicza się okres zatrudnienia w administracji publicznej.

Dodatkowy urlop dla policjanta

Przykładowo policjantowi posiadającemu status weterana poszkodowanego przysługuje prawo do corocznego płatnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni roboczych. Ponadto, Minister właściwy do spraw wewnętrznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić płatne urlopy dodatkowe w wymiarze do 13 dni roboczych rocznie dla policjantów, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia albo osiągnęli określony wiek lub staż służby, albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus przysługuje na każde dziecko – czy także na ukraińskie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. W ciągu pierwszych dziesięciu dni lutego 1,6 mln osób złożyło wnioski o świadczenie wychowawcze. Złożone dokumenty dotyczyły 2,4 mln dzieci.

Składki ZUS zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych – wyjaśnienia ZUS. Kto i kiedy powinien zapłacić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił kompleksowych wyjaśnień odnośnie trybu i zasad płacenia składek na ubezpieczenia społeczne do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy innych służb mundurowych (np. policjantów, strażników granicznych, strażaków PSP).

Od szybkiej kawy do wartościowego posiłku. Czyli nowoczesne benefity żywieniowe

Rynek pracy od kilku lat redefiniuje priorytety. Gdy dynamika kosztów życia łączy się z rosnącą świadomością pracowników, benefity stają się nie tylko dodatkiem do wynagrodzenia, lecz także kluczowym narzędziem motywacji i lojalności. Dane zawarte w raporcie Benefit Trendbook 2025, zrealizowanym przez Pluxee, pokazują, że aż 88 proc. pracowników oczekuje, by świadczenia wspierały codzienne wydatki, a dla 82 proc. stanowią one sposób na realizację drobnych przyjemności dla siebie i bliskich. W tej rzeczywistości karta na lunch finansowana przez pracodawcę staje się jednym z najbardziej uniwersalnych i elastycznych rozwiązań.

Komunikat PFRON: Przedłużanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności [refundacja składek, dofinansowanie do wynagrodzenia]

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina o możliwości przedłużania orzeczeń miejskich, powiatowych lub wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Chodzi o orzeczenia, które wygasły 30 września 2024 r. lub później.

REKLAMA

W tym zawodzie jest dyskryminacja ze względu na wiek. Będzie zmiana ustawy i dostosowanie do dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27.11.2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy

Podstawową zasadą wynikającą z KP jest zasada równości w zatrudnieniu i niedyskryminacji. Okazuje się, że w pewnych zawodach i przepisach jest więc jawna dyskryminacja ze względu na wiek. W związku z tym będzie zmiana ustawy co do konkretnego zawodu i dostosowanie do dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27.11.2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

Czy jesienią 2025 wejdzie nowy dodatkowy urlop i wolne od szkoły dla milionów Polaków? Mamy stanowisko rządu

W ostatnim czasie w mediach wrze sprawa potencjalnego urlopu dla dorosłych i wolnego dla dzieci w okresie jesiennym w szkołach. Wielu zastanawia się czy jesienią 2025 wejdzie nowy dodatkowy urlop i wolne od szkoły i czy dojdzie w związku z tym do zmiany organizacji roku szkolnego 2024/2025 oraz 2025/2026. Mamy w tej sprawie stanowisko rządu a konkretnie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz opinie rozgoryczonych ale i zachwyconych rodziców, uczniów i nauczycieli.

Przymusowy urlop 2025. Dla kogo?

Pracodawca może wysłać Cię na urlop nie pytając o zdanie. Tak, to zdanie jest prawdziwe. Zastanawiasz się jak to możliwe, skoro prawo pracy z założenia ma chronić pracownika. Okazuje się, że jest taka możliwość i nie będzie to naruszenie przepisów prawa pracy. Przymusowy urlop 2025. Dla kogo?

Waloryzacja emerytury 2025. Ile komornik może zabrać z emerytury w 2025?

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2025? To zależy kiedy i zależy do jakich świadczeń i długów emeryta, bo od 1 marca 2025 r. będzie to więcej, ale musi zostać pewne minimum, tzw. wolna kwota od potrąceń. Wszystko za sprawą marcowej waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu po raz kolejny wzrosła liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w styczniu 2025 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. To więcej niż w grudniu 2024 r. Resort jednak zapewnia, że sytuacja na rynku pracy w pierwszym miesiącu 2025 r. była stabilna.

Boże Ciało 2025 – kiedy wypada? [DATA]

Kiedy jest Boże Ciało w tym roku? Data Bożego Ciała w 2025 roku wypada w środku czerwca. Ile dni wolnych można otrzymać? Czy trzeba brać urlop wypoczynkowy? Już teraz zaplanuj długi weekend czerwcowy.

REKLAMA