Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa pracownika.
Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?
Aktualizacja: 21.10.2020
Funkcjonowanie przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa wymusza stosowanie nowych, nieznanych wcześniej polskiemu porządkowi prawnemu, rozwiązań. W stosunku do wykonywania pracy przez pracowników takim novum jest praca zdalna. Tzw. home office nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, który natomiast przewiduje instytucję telepracy. Nie są to zdecydowanie pojęcia tożsame i diametralnie się różnią, dlatego warto zastanowić się nad najważniejszymi rozbieżnościami pomiędzy telepracą i pracą zdalną. »
Aplikacja iPPK z dostępem do konta w PPK dla każdego pracownika
Aktualizacja: 24.09.2020
Wybierając ofertę PPK z Compensy Życie, klient otrzymuje dostęp do Pracowniczych Planów Kapitałowych poprzez przejrzystą i intuicyjną aplikację iPPK. Kto może z niej korzystać? Do czego służy? Czy można sprawdzić stan rachunku uczestnika PPK? »
Kontrola w firmie - czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?
Aktualizacja: 03.08.2020
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników. Kiedy instytucje państwowe wykonują czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, mogą mieć wgląd w dokumentację pracownika? »
Tarcza antykryzysowa 4.0 - niekorzystne zmiany dla pracowników
Aktualizacja: 08.06.2020
4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian związanych z epidemią koronawirusa - tzw. tarczę antykryzysową 4.0. OPZZ sprzeciwia się zawartym w niej rozwiązaniom, które ocenia jako antypracownicze, krytykuje także prezydencką inicjatywę dodatku solidarnościowego. »
Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy
Aktualizacja: 29.05.2020
Chcemy wprowadzić do regulaminu pracy zakaz używania na terenie zakładu pracy prywatnych smartfonów, tabletów oraz czytników książek elektronicznych - w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" i 5-minutowych przerw związanych z obsługą monitorów ekranowych. Czy możemy to zrobić? Czy taki zakaz może dotyczyć wszystkich pracowników czy wyłącznie osób na wybranych stanowiskach pracy? - pyta Czytelnik z Łodzi. »
Aktualizacja: 21.05.2020
Pracownicy sklepu i inne osoby w nim przebywające narażeni są na zarażenie się koronawirusem, gdy klienci nie zakrywają ust i nosa. Czy pracownik sklepu może żądać zaświadczenia o stanie zdrowia od osoby, która nie stosuje się do obowiązku zakrywania części twarzy, argumentując to chorobą? »
Praca zdalna w celu przeciwdziałania COVID-19 - wyjaśnienia PIP
Aktualizacja: 12.03.2020
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) udzieliła odpowiedzi na najczęstsze i najważniejsze pytania dotyczące stosowania przepisów prawa pracy umożliwiających powierzenie pracownikowi pracy zdalnej w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Publikujemy te odpowiedzi w całości. »
Poprawa praw pracowników i warunków pracy w całej Europie
Aktualizacja: 17.05.2019
Unia Europejska wprowadziła zbiór przepisów dotyczących równouprawnienia kobiet i mężczyzn, poprawy warunków pracy, takich jak czas pracy czy delegowanie pracowników. »
Związek zawodowy nie tylko dla pracowników, czyli ważne zmiany w przepisach od 2019 roku!
Aktualizacja: 13.03.2019
Wraz z rozpoczęciem 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, wprowadzająca szereg istotnych zmian w zasadach tworzenia i funkcjonowania związków zawodowych. Z punktu widzenia osób chcących skorzystać z prawa do zrzeszania się, najważniejszą zmianą jest poszerzenie kręgu osób, które mogą przystąpić do organizacji związkowych. »
Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018
Aktualizacja: 01.03.2018
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku, o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Ustawa przewiduje ważne zmiany w dotychczasowych przepisach oraz wprowadza nowy rodzaj zezwolenia na pracę. »
Minimalne wynagrodzenie w służbie zdrowia w latach 2017-2021
Aktualizacja: 11.10.2018
Zgodnie z nową ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych - najmniej zarabiający pracownicy medyczni, otrzymają podwyżki do końca 2021 roku. Ustawa wskazuje na minimalne wynagrodzenie poszczególnych grup pracowników medycznych takich jak: pielęgniarki, lekarze czy fizjoterapeuci. »
Strajk pracowników jako środek ostateczny rozwiązywania sporów
Aktualizacja: 18.08.2017
Strajk jest środkiem ostatecznym stosowanym, w celu rozwiązywania sporów pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Strajk musi odbywać się zgodnie z zasadami i przesłankami określonymi w obowiązujących przepisach. »
Co powinien zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?
Aktualizacja: 16.05.2017
Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia ciężko narusza swój obowiązek. Jakie praktyczne możliwości ma pracownik, jeśli pracodawca nie wypłaca mu umówionego wynagrodzenia? »
KE postuluje zwiększenie wymiaru urlopu opiekuńczego dla pracowników
Aktualizacja: 05.05.2017
Propozycja dyrektywy dotyczącej godzenia życia zawodowego i rodzinnego to pierwsza konkretna inicjatywa legislacyjna przedstawiona przez Komisję w ramach tworzonego filaru praw socjalnych. »
Kara umowna w umowie o zakazie konkurencji
Aktualizacja: 09.01.2018
Kwestia dopuszczalności zastrzeżenia kary umownej w umowie o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy na wypadek naruszenia tych umów przez pracownika/byłego pracownika ma bez wątpienia bardzo istotne znaczenie praktyczne zarówno dla pracodawcy z uwagi na jej wyraźny prewencyjny charakter zabezpieczający interes pracodawcy, jak i dla pracownika z uwagi na jej potencjalną dużą skuteczność i dotkliwość w przypadku naruszenia zakazu konkurencji. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska
Doradztwo prawne dla biznesu
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »