Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?
REKLAMA
REKLAMA
- Maksymalnie 26 dni urlopu dla pracownika
- Propozycja wydłużenia wymiaru urlopu
- Urlop wypoczynkowy nie tylko dla pracowników
- 35 dni wolnych już jest?
Maksymalnie 26 dni urlopu dla pracownika
Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Pracownik, którego staż pracy jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, natomiast jeśli jego staż pracy wynosi co najmniej 10 lat - ma prawo do 26 dni urlopu.
REKLAMA
Na wymiar urlopu wpływ ma również wykształcenie pracownika.
Propozycja wydłużenia wymiaru urlopu
NSZZ „Solidarność” zaproponował, żeby wymiar urlopu wypoczynkowego został wydłużony do 35 dni, o czym informował dziennik „Fakt”. Taki urlop miałby przysługiwać wszystkim pracownikom. Zdaniem związkowców obecne regulacje sięgają lat 70. XX wieku i cały wieloletni wzrost gospodarczy Polski nie przełożył się na żaden progres w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiło już pismo w tej sprawie.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych także proponowało stopniowe wydłużanie urlopu wypoczynkowego do 35 dni rocznie i zrównanie wymiaru urlopu dla wszystkich pracowników.
Urlop wypoczynkowy nie tylko dla pracowników
Związkowcy chcą także wprowadzenia prawa do urlopu wypoczynkowego dla osób pracujących na własny rachunek.
Inne podejście ma Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych. Według niego należy przede wszystkim zastanowić się, dlaczego Polacy tak dużo pracują. - Odpowiedź jest oczywista, chodzi o płace. Tymczasem ostatnie kilkadziesiąt miesięcy przyniosło wielki wzrost inflacji, kosztów życia czy obsługi długów, bo raty kredytów są wysokie. Tempo wzrostu płacy minimalnej jest duże, jednak osoby w średnim zaszeregowaniu nie mogą liczyć na tak wysokie podwyżki. I tę sprawę trzeba w pierwszej kolejności rozwiązać – mówił Sikora.
35 dni wolnych już jest?
Postulaty związkowców dla wielu pracowników wyglądają interesująco. Jednak nawet obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają w zasadzie bezproblemowe osiągnięcie 35 dni wolnych.
Na przykład Kodeks pracy daje pracownikom możliwość skorzystania w ciągu roku kalendarzowego z urlopu opiekuńczego. Jego wymiar wynosi 5 dni i jest udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.
Kolejne 2 dni można zyskać biorąc wolne w celu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat.
Pracownik może także wystąpić o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. To dodatkowe 2 dni wolnego w roku.
Jeżeli do należnych pracownikowi 26 dni urlopu wypoczynkowego doliczymy wymienione wyżej zwolnienia, to okaże się, że już teraz okres, podczas którego pracownik nie musi świadczyć pracy, z łatwością osiągnie magiczną liczbę 35 dni. A ile byłoby czasu na odpoczynek, gdyby tych 9 dni wolnych można było dodać do postulowanych 35 dni urlopu wypoczynkowego, najlepiej przy czterodniowym tygodniu pracy i niezmniejszonej pensji…
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat