REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rodzice powinni korzystnie wziąć urlop w 2025 r.? Jak rozplanować urlop pod kątem wolnego w przedszkolach i szkołach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ferie wakacje dni wolne urlop wypoczynkowy szkoła nauka praca dzieci uczniowie zima lato
Jak rodzice powinni korzystnie wziąć urlop w 2025 r.? Jak rozplanować urlop pod kątem wolnego w przedszkolach i szkołach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce zaczynają się zimowe ferie w szkołach. Rodzice często planują urlopy wypoczynkowe tak, aby mogli skorzystać z wypoczynku w dni, kiedy ich dzieci mają wolne od nauki. Pozwala to na wspólne spędzenie czasu i tym samym zapewnienie dzieciom opieki podczas np. ferii czy wakacji. Jak zatem w 2025 r. zaplanować urlop wypoczynkowy? Jak wykorzystać do tego dni wolne od nauki i pracy?
rozwiń >

Dni urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, którego wymiar zależy od ogólnego stażu pracy. Według Kodeksu pracy liczba dni urlopu wynosi:

REKLAMA

Autopromocja
  • 20 dni dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat,
  • 26 dni dla pracowników z co najmniej 10-letnim stażem.

Do wymiaru urlopu wlicza się dni robocze, więc każda niedziela, święto czy dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy powiększa pulę dni odpoczynku.

Ferie zimowe w 2025 r. od stycznia do marca

Bardzo często urlop wypoczynkowy jest planowany pod kątem zajęć w szkołach. Z pewnością tak też będzie w tym roku. W bieżącym roku szkolnym ferie zimowe tradycyjne przypadają w różnych terminach - w zależności od województwa. Uczniowie będą korzystać z ferii w terminach:

  • 20 stycznia - 2 lutego 2025 r. w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim;
  • 27 stycznia – 9 lutego 2025 r. w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim; 
  • 3 lutego – 16 lutego 2025 r. w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim; 
  • 17 lutego - 2 marca 2025 r. w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim.

Wiosenna przerwa świąteczna w kwietniu

W 2025 r. wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta wielkanocne i kończy w najbliższy wtorek po tych świętach. Tak więc przerwa świąteczna potrwa od czwartku 17 kwietnia do wtorku 22 kwietnia 2025 r.

Dla rodziców to świetna okazja do zaplanowania urlopu wypoczynkowego. Biorąc urlop od 17 do 22 kwietnia zyskają 6 dni wypoczynku. Taka wydłużona świąteczna przerwa w pracy jest możliwa kosztem 3 dni urlopu – oszczędza się 1 dzień urlopu wypoczynkowego (za poniedziałek, 21 kwietnia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielka majówka

W maju 2025 r. mamy dwa święta będące dniami wolnymi od pracy. Są to 

  • 1 maja – Święto Państwowe,
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Święto Państwowe w dniu 1 maja przypada w środku tygodnia – w czwartek. Możliwe jest zatem zaplanowania krótkiego urlopu wypoczynkowego od 1 maja i powrót do pracy 5 maja. Można także zaszaleć i zaplanować urlop od 28 kwietnia, co dałoby aż 9 dni wypoczynku.

Warto zwrócić uwagę, że 3 maja – Święto Narodowe przypada w sobotę. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (uwaga - nie dotyczy to świąt przypadających w niedzielę!). Z tego tytułu pracodawcy muszą udzielić pracownikom dnia wolnego w zamian za sobotnie święto. Konkretny termin takiego dnia wolnego zależy od pracodawcy, ważne tylko, aby dzień wolny został udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, co święto. Możliwe jest zatem, że w przyszłym roku dzień wolny za święto w sobotę pracodawca wyznaczy na 2 maja. Taki dzień oczywiście nie jest wliczany do urlopu wypoczynkowego.

Boże Ciało i Zielone Świątki w czerwcu

W czerwcu 2025 r. przypadają dwa święta: 

  • 8 czerwca - pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • 19 czerwca - dzień Bożego Ciała,

Pierwsze z tych świąt przypada w niedzielę. Z tego względu wymiar czasu pracy nie ulega obniżeniu i pracownikowi nie przysługuje żaden dzień wolny.

Z kolei drugie święto czerwcowe – Boże Ciało – przypada w czwartek. Możliwe jest zatem wykorzystanie tego święta i zaoszczędzenie jednego dnia urlopu. Planując urlop od 16 czerwca do 20 czerwca można skorzystać z 9 dni wypoczynku kosztem 4 dni urlopu – oszczędność wynosi 1 dzień urlopu. Można też wziąć urlop tylko w piątek, 20 czerwca i cieszyć się z 4 dni wypoczynku.

Ferie letnie – wakacje

W bieżącym roku w większości szkół zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zakończą się 27 czerwca 2025 r. Wakacje będą trwać do 31 sierpnia.

Podczas wakacji, w sierpniu, będzie jedno święto będące dniem wolnym od pracy. Jest to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które przypada na piątek, 15 sierpnia. Każdy, kto skorzysta z 4 dni urlopu w terminie od 11 do 14 sierpnia będzie miał 9 dni wypoczynku i zaoszczędzi 1 dzień urlopu.

Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości w listopadzie

W listopadzie 2025 r. będą dwa święta: 

  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.

Powyższe święta przypadają odpowiednio w sobotę i wtorek. Oznacza to, że podobnie jak w maju, z racji święta w sobotę pracodawca będzie musiał udzielić dnia wolnego. Możliwe, że będzie to poniedziałek, 10 listopada. W takim przypadku warto zaplanować urlop wypoczynkowy od 12 listopada do 14 listopada. W ten sposób, kosztem 3 dni urlopu można zyskać 9 dni wypoczynku (od 8 listopada do 16 listopada).

Wigilia i Boże Narodzenie

W grudniu 2025 r. po raz pierwszy będziemy mieli 3 dni wolne od pracy od środy do piątku:

  • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia;
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Powyższy rozkład dni wolnych jest wyjątkowo korzystny. Pozwala zaplanować aż 9 dni wypoczynku – od 20 grudnia - kosztem dwóch dni urlopu wypoczynkowego (22 i 23 grudnia).

Gdyby 9 dni wypoczynku było mało, to warto zastanowić się nad dłuższym urlopem – aż do końca roku. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie dni wolnych w grudniu 2025 r. z dniami wolnymi od pracy w styczniu 2026 r.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA