REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
urlop, staż pracy, urlop wypoczynkowy
2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Równolegle, trwają także prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która wprowadzi zmiany w stażu pracy. Projekt zakłada ustalenie jednolitych zasad ustalania stażu pracy dla celów ustalania wszystkich uprawnień pracowniczych wynikających ze stosunku pracy. Projekt zakłada wejście w życie proponowanych rozwiązań z dniem 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Autopromocja

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz kilku innych aktów prawnych przewiduje m.in. wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego, uzależnionego od stażu pracy, a także rozszerzenie katalogu uprawnień przysługujących opiekunom najmłodszych dzieci. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, planowane zmiany mają na celu poprawę jakości opieki świadczonej w żłobkach, klubach dziecięcych oraz przez opiekunów dziennych. Resort podkreśla również, że nowe regulacje mają zwiększyć atrakcyjność i prestiż zawodu opiekuna.

Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego zależnego od stażu pracy dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennego opiekuna. Urlop ten będzie zależny od stażu pracy i po pięciu latach zatrudnienia dwa dni. Po każdych kolejnych pięciu latach będzie wzrastał o dwa dni, aż do osiągnięcia 10 dni. Po pięciu przepracowanych latach, pracownikowi będą przysługiwały dwa dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Po 10 latach - cztery dni; po 15 latach - sześć dni; po 20 latach - osiem dni; a po 25 latach - dziesięć dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego.

Ochrona prawna na poziomie funkcjonariuszy publicznych

Projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech przewiduje przyznanie opiekunom zatrudnionym w żłobkach, klubach dziecięcych oraz jako opiekunowie dzienni - jeśli są zatrudnieni przez samorządy lub instytucje publiczne - ochrony prawnej na poziomie funkcjonariuszy publicznych. Jak podkreślono w uzasadnieniu, ma to zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pracowników, zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych z rodzicami, a także zrównać ich status społeczny z nauczycielami wychowania przedszkolnego.

Projekt zakłada wprowadzenie nowych form uznania dla osób pracujących z najmłodszymi dziećmi. Minister właściwy ds. rodziny, marszałkowie województw, a także lokalni włodarze - wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast - będą mogli przyznawać nagrody specjalne lub medale wyróżniającym się opiekunom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w statusie prawnym dziennych opiekunów

REKLAMA

Projekt uwzględnia także zmiany w statusie prawnym dziennych opiekunów. Celem jest uczynienie tej formy opieki bardziej dostępną i atrakcyjną dla samorządów, zwłaszcza tam, gdzie ze względu na uwarunkowania społeczno-gospodarcze prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest nieopłacalne. Nowe regulacje mają ułatwić organizację opieki oraz zwiększyć bezpieczeństwo dzieci powierzonych dziennym opiekunom.

W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę na problem nadużywania obecnych przepisów – dziś możliwe jest tworzenie wielu stanowisk dziennego opiekuna w jednej lokalizacji bez limitu, co prowadzi do powstawania tzw. quasi-żłobków, działających bez konieczności spełniania norm obowiązujących w formalnych instytucjach opieki.

Projekt zakłada wprowadzenie dwóch form organizacyjnych: dziennego opiekuna działającego na własny rachunek oraz punktu opieki dziennej, w którym jednocześnie może przebywać maksymalnie 16 dzieci. Jednocześnie ograniczona zostanie liczba opiekunów w jednej lokalizacji — maksymalnie dwóch. Dodatkowo, jeśli dziennemu opiekunowi pomaga rodzic lub osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, będzie on mógł sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci.

Urlop szkoleniowy – dni dyrektorskie na podnoszenie kwalifikacji

W projekcie uwzględniony ma być także urlop szkoleniowy dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennych opiekunów. Dyrektor żłobka, osoba kierująca klubem dziecięcym lub podmiot zatrudniający dziennego opiekuna będzie miał obowiązek zwolnienia wyżej wymienionych na osiem godzin w roku, by mogli odbyć szkolenie i podnieść swoje kwalifikacje i kompetencje.

W projekcie uwzględniono także m.in. zmiany w przepisach dotyczące zapewnienia wyżywienia w żłobkach oraz klubach dziecięcych, a także rozwiązania umożliwiające zastępowanie dziennego opiekuna w przypadku, gdy ten przebywa na urlopie lub z innych powodów losowych nie może sprawować opieki nad dziećmi.

Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

Obecnie MRPiPS prowadzi prekonsultacje. Wszystkie uwagi i sugestie do projektu można przesyłać w formie formularza zgłoszeniowego do 9 maja 2025 r. na adres konsultacje.dpr@mrpips.gov.pl.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA