REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zapobiegać odejściom wartościowych pracowników

PROBLEMJestem kierownikiem działu administracyjno-personalnego dużej organizacji. Od jakiegoś czasu mamy problem z odpływem wielu wartościowych pracowników, co z pewnością wiąże się z lepszą ofertą pracy u konkurencji. Wydaje się, że same podwyżki pensji, a tym bardziej sama stabilność zatrudnienia, nie zatrzymają odchodzących. Jakie mechanizmy uruchomić, aby związać z firmą najlepszych pracowników?

Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa

W razie świadomego ujawnienia przez pracownika tajemnicy pracodawcy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Umorzenie pracownikowi pożyczki jako udzielenie zapomogi

W związku z trudną sytuacją rodzinną naszej pracownicy (śmierć męża) chcemy umorzyć spłacaną przez nią pożyczkę mieszkaniową z zfśs. Czy w decyzji o umorzeniu możemy przekwalifikować tę pomoc na zapomogę w związku ze śmiercią męża pracownicy? W ten sposób nie musielibyśmy potrącać z jej wynagrodzenia podatku od tego przychodu.

Bankrutująca firma nie musi wypłacać odprawy

Syndyk nie wypłaci odprawy emerytalnej pracownikowi zwolnionemu z powodu upadłości zakładu pracy.

REKLAMA

Dowóz pracowników przez pracodawcę do miejsca pracy

Nasza spółka zajmuje się produkcją wafli. Zakład produkcyjny znajduje się w hali na obrzeżach miasta. Ze względu na brak bezpośredniego dojazdu do hali codziennie rano i popołudniu dowozimy i odwozimy pracowników do i z pracy. Czy wartość takiego dowozu podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym? Czy może powinniśmy doliczać tę wartość do przychodów z wykonywanej pracy?

Radość i sprawiedliwość - czy warto inwestować w talenty

Czy rzeczywiście warto inwestować w talenty? Każdy pracownik dba przede wszystkim o własny interes, a nie sukces firmy, więc może warto wyznaczać jasne cele i konsekwentnie je egzekwować, zamiast bez końca zachęcać i dopieszczać? Odpowiedzi na te pytania szukali praktycy zarządzania personelem, trenerzy oraz przedstawiciele świata nauki, uczestnicy drugiej debaty zorganizowanej przez Serwis HR, należący do Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami.

Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Znajomość zasad dotyczących potrącania z wynagrodzenia za pracę roszczeń pieniężnych jest potrzebna zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Pracodawca musi wiedzieć, o jaką kwotę może zmniejszyć wypłacane pracownikowi wynagrodzenie, a pracownik na pewno jest zainteresowany, ile z należnego wynagrodzenia po dokonanych potrąceniach zostanie mu wypłacone. Ponadto wiedza o potrąceniach zabezpiecza pracodawcę przed koniecznością zwrotu nienależnie pobranych kwot wraz z zaliczkami oraz grzywną inspektora PIP.

Troskliwy lider

Zakłócenia lub wahania w motywacji mogą występować z różną częstotliwością. Jeśli dotyczą rzadkich przypadków, to nie zagrażają efektywności pracy, a same przyczyny można łatwo zidentyfikować i usunąć. Główną przyczyną zakłóceń jest niekonsekwentne stosowanie przez kierownika dostępnych mu instrumentów motywowania w stosunku do poszczególnych pracowników lub tych samych pracowników w różnym czasie. Wahania w motywacji mogą natomiast występować w przypadku ograniczonej dostępności w danym okresie motywatorów, zwłaszcza bodźców płacowych. Co zatem powinien robić szef, aby skutecznie zapobiegać demotywacji pracowników?

REKLAMA

Czy pracownik przywrócony do pracy przez sąd musi zwrócić odprawę

Pracownik został zwolniony z powodu likwidacji stanowiska pracy i otrzymał z tego tytułu odprawę. Odwołał się jednak do sądu pracy i domaga się przywrócenia do pracy ze względu na naruszenie procedury zwolnień grupowych. Czy w przypadku gdy zostanie przywrócony do pracy, będzie musiał zwracać wypłaconą mu wcześniej kwotę odpraw?

Kwota wolna od potrąceń po obniżce składki rentowej

Jesteśmy dużą firmą handlową. Co miesiąc kilkunastu pracownikom dokonujemy potrąceń z wynagrodzenia. Jaka kwota jest wolna od potrąceń po zmianie wysokości składki rentowej?

Jak nakłonić pracowników, aby pozostali w firmie

Demografia, deficyt kwalifikacji, demotywacja (czyli wcześniejsze emerytury, zasiłki itp.), defraudacja (czyli szara strefa) oraz Dublin... to 5D, które pokazuje problemy polskiego rynku pracy. I lepiej już nie będzie: imigracja nie zastąpi emigracji ani ilościowo, ani jakościowo, a i w innych dziedzinach nie zapowiadają się zmiany na lepsze. Jak zatem w takiej sytuacji mają poradzić sobie pracodawcy?

Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia

Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności?

Nie mówią mi nic. Jak mi się ma chcieć?

Wszyscy chcemy mieć zaangażowanych pracowników. Marzymy o tym, by pracownicy traktowali firmę jak własny biznes, by w ich zachowaniu widoczne było przedsiębiorcze myślenie. Jednocześnie bardzo często traktujemy pracowników w taki sposób, że nie dajemy im szans na to. Komunikacja wewnętrzna może tu zrobić wiele, ale jako osoby odpowiedzialne za komunikację, musimy się skoncentrować na zaangażowaniu i zacząć traktować pracowników poważnie. Dzieje się tak rzadko. W wielu przypadkach właściwsze byłoby pytanie, dlaczego naszym pracownikom chce się jeszcze w ogóle pracować?

Pieniądze to nie wszystko

Przeciętny pracownik ma wrodzoną niechęć do pracy i unika jej, jeśli tylko może. Nie chce brać na siebie odpowiedzialności, woli raczej być kierowany. Jest mało ambitny i nad wszystko przedkłada bezpieczeństwo i święty spokój. Z tego powodu większość ludzi musi być zmuszana, kontrolowana, kierowana i straszona konsekwencjami, aby podejmować odpowiedni wysiłek ukierunkowany na osiągnięcie celów organizacji.

Dane pracownika

Czy pracodawca, udostępniając komornikowi dane pracownika będącego dłużnikiem w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, ma obowiązek poinformowania pracownika o fakcie udostępnienia tych danych?

Potrącenia przy zbiegu zajęć z ZUS i urzędu skarbowego

Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia z ZUS (zaległość w składkach z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej). Dodatkowo w tym miesiącu otrzymaliśmy pismo z urzędu skarbowego nakazujące potrącić kwotę nieuiszczonego przez pracownika mandatu. Zajęcie wynagrodzenia z ZUS nie pozwala na jednoczesne dokonanie potracenia na rzecz urzędu skarbowego. Czy należność dla służb skarbowych ma w tej sytuacji pierwszeństwo? Jak powinniśmy postąpić?

Czy pracownik, którego żona przebywa w szpitalu, otrzyma zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko

Pracownik zwrócił się do naszego zakładu o zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko, ponieważ jego żona jest w szpitalu w związku z kolejnym porodem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Wcześniej nie korzystał z zasiłku opiekuńczego, ponieważ dzieckiem opiekowała się żona, która nigdzie nie pracuje. Czy zasiłek opiekuńczy dla ojca dziecka poniżej 2. roku życia można wypłacić na podstawie innych dokumentów niż ZUS ZLA?

Kto nie kreuje, ten nie przeżyje

W czasie walki z rynkowymi rywalami nieustannie redukującymi koszty, innowacyjność jest jedynym sposobem na osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników. Jednak innowatorzy w dziale rozwoju produktu lub dziale badań nie zagwarantują sukcesu. Menedżerowie powinni promować kreatywne działanie, stałą gotowość do zmian, eksperymentów wśród wszystkich pracowników, na każdej płaszczyźnie funkcjonowania firmy. W jaki sposób mają to robić?

Jak ZUS ustala kwotę przychodu za okres pobierania świadczenia przedemerytalnego

Przy ustalaniu wysokości przychodu za okres pobierania świadczenia przedemerytalnego ZUS może zaliczyć do niego zarówno wypłacone świadczenie oraz wynagrodzenie za pracę, jak i kwotę zawieszonego świadczenia przedemerytalnego (wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2006 r., II UA 1/06).

Czy był wypadek przy pracy

Nasz pracownik kilka dni temu zwrócił się z prośbą o udzielenie mu godzinnej przerwy w ciągu dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych w urzędzie. Ponieważ kończy pracę po zamknięciu urzędu, wyraziliśmy na to zgodę. W tym czasie uległ wypadkowi. Teraz domaga się odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Czy ma do tego prawo?

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka.

Odprawa rentowa dla dyrektora

Pracownikowi zarządzającemu zakładem pracy w imieniu pracodawcy, objętemu zakresem regulacji ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn.zm.), może przysługiwać odprawa rentowa na zasadach i w wysokości przewidzianej w zakładowym układzie zbiorowym pracy, niezależnie od jej przyznania przez podmiot określony w § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz.U. Nr 14, poz. 139).

Czy pracownik nieujawniający dochodów może korzystać z zfśs

Jesteśmy zakładem budżetowym. Jedna z naszych pracownic odmawia ujawnienia swoich zarobków członkom komisji socjalnej. Czy ta pracownica i członkowie jej rodziny będą mogli korzystać ze świadczeń i usług finansowanych z zfśs, czy nieujawnienie tych danych pozbawia ich tej możliwości.

Opodatkowanie dofinansowanie z zfśs karnetów na zajęcia sportowe

W naszej spółce istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z jego regulaminem pracownicy mogą otrzymywać dofinansowanie do karnetu na zajęcia sportowe (basen, siłownia). Dofinansowanie nie może przekroczyć 50 zł i jest dokonywane na podstawie przedłożonej przez pracownika faktury. Mimo że zdarza się, że na fakturze widnieje wyższa kwota, pracownik nie może otrzymać więcej niż 50 zł. Czy powinniśmy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od takiego dofinansowania?

Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Otrzymuję z ZUS świadczenie przedemerytalne. Od marca do września 2005 r. pracowałam w Wielkiej Brytanii, natomiast od października pracuję w USA. Nie zgłaszałam w ZUS, że podjęłam tę pracę, bo myślałam, że na świadczenie przedemerytalne wpływają tylko przychody osiągnięte w Polsce. Jednak koleżanka, z którą pracowałam, zgłosiła te zarobki w ZUS. Czy powinnam poinformować ZUS o przychodzie, jaki osiągnęłam za granicą? Jeśli tak, to jakie dokumenty będę musiała przedstawić?

Motywowanie - nauka na błędach

Czy motywowanie pracowników ma sens? Takie pytanie tylko z pozoru jest nielogiczne, a praktyka zarządzania personelem wskazuje, że odpowiedź wcale nie musi być twierdząca.

Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Czy na studenta szkoły wyższej (ukończone 18 lat) posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje (oczywiście po spełnieniu kryterium dochodowego) zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego: z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania?

Zasiłek rodzinny dla osoby uczącej się

Jeden z naszych młodych pracowników (ma 20 lat) studiuje zaocznie, nie ma rodziców (zginęli w wypadku pół roku temu). Czy osoba ta może ubiegać się o zasiłek rodzinny?

Wypadek pracownika podczas wyjazdu na studia

Rok temu zawarliśmy z pracownicą umowę o dofinansowanie przez zakład pracy dokształcania. Opłacamy jej częściowo studia oraz udzielamy urlopu szkoleniowego, jak również zwracamy koszty dojazdu (uczelnia jest w innej miejscowości). Pracownica jadąc na uczelnię miała wypadek. Czy wypadek ten powinien zostać uznany za wypadek przy pracy, skoro odbywa ona studia na podstawie umowy z zakładem pracy?

Czy diety podlegają ochronie przed potrąceniami

Zatrudniamy pracownika, który od kilku miesięcy ma komornicze zajęcie wynagrodzenia (niespłacany kredyt). Pracownik ten odbył kilkudniową podróż służbową, w związku z którą przysługują mu różne należności (diety, ryczałty). Mamy wątpliwość dotyczącą tego, jak potraktować rozliczenie podróży służbowej pracownika w kontekście potrąceń. Czy mimo, że nie jest to wynagrodzenie za pracę, należy tu zastosować kwotę wolną od potrąceń, czy świadczenia te będą w całości podlegały egzekucji?

Czy usługi transportowe to podróż służbowa

Prowadzę firmę transportową w ramach spółki cywilnej. Czy w przypadku wykonywania usługi transportowej do innego kraju, do kosztów działalności mogę zaliczyć diety, które przysługują w związku z podróżą służbową?

Kiedy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni

Zajmuję się sprawami pracowniczymi w prywatnej firmie. Jeden z naszych pracowników, zamieszkały i zatrudniony w Warszawie, wyjeżdża w podróż służbową 24 kwietnia. Udaje się do Gdańska, gdzie spędzi 9 dni. 2 maja przyjedzie do Warszawy, gdzie odbierze dokumenty z firmy i 4 maja uda się do Krakowa na kolejne 4 dni. Do Warszawy wróci 8 maja wieczorem. Czy mamy do czynienia z podróżą służbową trwającą co najmniej 10 dni i czy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu do Warszawy w celu spędzenia z rodziną weekendu 5–6 maja?

Jak wyliczyć należności za krajową podróż służbową

Pracownik zatrudniony w Warszawie był w podróży służbowej w Poznaniu od godziny 7.10 rano 8 lutego 2007 r. do godziny 13.35 11 lutego 2007 r. (wyjazd i powrót pociągiem), za bilety zapłacił łącznie 162 zł. Zapewniono mu 2 noclegi w hotelu (po 120 zł). Jedną noc pracownik spędził u swojej rodziny. W hotelu miał zapewnione dwie kolacje i dwa śniadania. W Poznaniu poruszał się komunikacją miejską (nie przedstawił biletów). Zakupił mapę Poznania, aby łatwiej mu było poruszać się po mieście (przedstawił rachunek na 12,50 zł). Przed podróża otrzymał zaliczkę w wysokości 400 zł. W jakiej wysokości przysługują mu należności z tytułu tej podróży?

Kiedy prowadzący działalność odbywa podróż służbową

Prawo pracy reguluje wyłącznie zagadnienia związane z podróżami służbowymi pracowników, czyli osób zatrudnionych przez pracodawców na podstawie stosunku pracy. Jednak w ramach prowadzonej działalności podróże służbowe odbywają także przedsiębiorcy. Ze względu na to, iż nie są oni pracownikami, stosuje się do nich inne regulacje.

Jak rozliczyć dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego

Pracodawca zatrudnia 14 pracowników młodocianych. Pięciu z nich zatrudnionych zostało po 1 stycznia 2004 r. w celu dokończenia nauki zawodu. Wypłacone wynagrodzenia + składki na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych wynagrodzeń wszystkich pracowników (zarówno młodocianych, jak i na umowę o pracę) zakład pracy ujmuje w koszty. W tym roku 5 pracowników młodocianych zdało pozytywnie egzamin czeladniczy. W związku z tym pracodawca uzyskał dofinansowanie kosztów kształcenia 5 pracowników młodocianych przez burmistrza. Czy po przyznaniu dofinansowania należy wyksięgować z poszczególnych miesięcy wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne za 5 pracowników młodocianych i sporządzić korekty za te poszczególne miesiące? Czy dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego należy opodatkować?

Czy dopłaty do zasiłku chorobowego wpływają na koszty uzyskania przychodu

Dokonujemy zmian w regulaminach płacowych. Po ich wejściu w życie pracownikom będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% i uzupełnienie ze środków zakładu zasiłku chorobowego do 100% podstawy jego wymiaru. Czy od kwot tych drugich uzupełnień należy stosować pracownicze koszty uzyskania przychodów?

Limity potrąceń wobec pracowników z orzeczoną karą ograniczenia wolności

Wobec naszego pracownika sąd orzekł karę ograniczenia wolności. Jednocześnie zobowiązał nas do przekazywania 10% jego wynagrodzenia za pracę na wskazane w zawiadomieniu konto bankowe. Pracownik ten jest wynagradzany stawką minimalną. Czy w tej sytuacji w ogóle możemy dokonać potrącenia?

Jak ewidencjonować niespłacone pożyczki z funduszu socjalnego

Nasza spółka udzieliła pracownicy pożyczki na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pożyczka została udzielona w grudniu 2004 r. w kwocie 3000 zł na okres 30 miesięcy. Pracownica spłaciła 8 miesięcznych rat, po czym uzyskała zezwolenie na roczny urlop bezpłatny. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego nie stawiła się do pracy. Po bezskutecznych próbach skontaktowania się z pracownicą (prawdopodobnie wyjechała za granicę) nasz zakład pracy rozwiązał z nią umowę o pracę. Od tego czasu minął rok. Co należy w tej sytuacji uczynić z pożyczką? Czy ulega przedawnieniu? Czy zaksięgować jej umorzenie, czy może raczej dokonać odpisu aktualizacyjnego?

Czy koszt imprezy dla dzieci pracowników podlega składkom

Z okazji Dnia Dziecka nasz zakład pracy zorganizował dla dzieci pracowników wycieczkę na przedstawienie w kinie (kupiliśmy bilety), po którym zostały rozdane prezenty. Koszt imprezy został sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy wartość tych świadczeń powinniśmy doliczyć do przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników – rodziców tych dzieci?

Świadczenia socjalne mogą być kosztem podatkowym

Podatnik, który ponosi na rzecz pracowników wydatki o charakterze socjalnym, może zaliczyć je do kosztów podatkowych. Jest to możliwe, jeśli wydatki zostaną sfinansowane ze środków bieżących i będzie zachodził ich związek z przychodem.

Czy system zadaniowy można zastosować do niepełnoetatowca

Jesteśmy firmą handlową. Czy możliwe jest zastosowanie systemu zadaniowego czasu pracy w stosunku do przedstawicieli handlowych zatrudnionych na pół etatu?

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego należnych pracownikowi

Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.

Uznanie wypadku przy pracy

Przepis art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn.zm.) umożliwia uznanie związku z pracą nie tylko wypadku, który zdarzył się podczas wykonywania przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy,nawet bez polecenia, ale również wypadku, który nastąpił w związku z wykonywaniem tego rodzaju czynności. Związek funkcjonalny z pracą istnieje niezależnie od czasu i miejsca, w którym wypadek nastąpił.

Potrącenie kary pieniężnej za udzielenie zamówienia publicznego bez zachowania procedury

Prowadzę sprawy kadrowo-płacowe w powiatowym urzędzie pracy. Dyrektor urzędu poinformował mnie o konieczności potrącenia specjaliście ds. zamówień publicznych kary pieniężnej w wysokości 7299 zł (trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia) za udzielenie zamówienia publicznego bez wcześniejszego zamieszczenia ogłoszenia o udzielenie takiego zamówienia. Jak zastosować karę w związku z przepisami o potrąceniach z wynagrodzenia? Czy mogę potrącić karę bez zgody pracownika, a jeżeli tak, to jaka część wynagrodzenia pracownika powinna zostać wolna od potrąceń?

Kiedy i jak dokonać korekty odpisu na zfśs

Na początku każdego roku trudno jest ustalić przeciętną planowaną w danym roku liczbę osób zatrudnionych. Dlatego na koniec roku, tj. na 31 grudnia, każdy pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinien dokonać korekty odpisu na ten fundusz.

Zasiłek rodzinny z dodatkami nie jest wliczany do dochodu

Czy ustalając dochód rodziny w celu kwalifikacji do zasiłku rodzinnego należy uwzględnić zasiłek rodzinny otrzymywany w poprzednim okresie zasiłkowym?

Wynagrodzenie za nadgodziny liczy się bez dodatków

Do wynagrodzenia, które jest podstawą obliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, nie wlicza się dodatków: specjalnego za trudną pracę oraz za wysługę lat.

Pracodawca może nie przyznać premii pracownikowi na wypowiedzeniu

W świetle zasad współżycia społecznego nieuzasadnione jest wymaganie, aby w okresie wypowiedzenia umowy o pracę wywołanego nienależytym i niesumiennym wypełnianiem obowiązków pracowniczych, pracodawca był zobligowany do wypłaty pracownikowi premii.

Opodatkowanie prezentów świątecznych

Zakup upominków o równej wartości dla wszystkich pracowników z bieżących środków firmy nie jest związany z działalnością socjalną, zatem wydatki na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ważna jest data rozwiązania umowy o pracę

Istnienie bądź nieistnienie prawa do odprawy przysługującej w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika musi być oceniane na gruncie przepisów obowiązujących w dacie rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.

REKLAMA