REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy prowadzący działalność odbywa podróż służbową

Ewa Wronikowska

REKLAMA

Prawo pracy reguluje wyłącznie zagadnienia związane z podróżami służbowymi pracowników, czyli osób zatrudnionych przez pracodawców na podstawie stosunku pracy. Jednak w ramach prowadzonej działalności podróże służbowe odbywają także przedsiębiorcy. Ze względu na to, iż nie są oni pracownikami, stosuje się do nich inne regulacje.

Pojęciem podróży służbowej posługuje się przede wszystkim prawo pracy. Zgodnie z art. 775 k.p. pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Z przytoczonej regulacji prawnej wynika, że pojęcie podróży służbowej odnosi się wyłącznie do pracowników.

Pracownik w podróży

W związku z wykonywaniem podróży służbowej pracownicy mają prawo do określonych świadczeń, w tym diet. Zostały one uregulowane w rozporządzeniach wydanych przez ministra pracy i polityki społecznej na podstawie delegacji zawartej w art. 775 § 2 k.p.

Do pojęcia podróży służbowej odwołują się także przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 23 ust. 1 pkt 52 ustawy określa, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z podróżą służbową pracownika i podróżą służbową osób niebędących pracownikami, a prowadzącymi działalność gospodarczą.

Podróż przedsiębiorcyPodróż służbową, oprócz pracowników, mogą odbywać także przedsiębiorcy, będący lub też niebędący pracodawcami. Podróże te powinny mieć na uwadze realizację celu gospodarczego lub też służyć bądź być koniecznie w związku z prowadzoną działalnością.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet w związku z odbywaną przez nich lub osoby współpracujące podróżą służbową w wysokości przysługującej pracownikom, a określonych w rozporządzeniach.

W praktyce pojawiły się w tym zakresie wątpliwości. Ustawa o podatku dochodowym nie zdefiniowała na użytek ustawy pojęcia podróży służbowej. Organy podatkowe uznały zatem, że możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowej przedsiębiorcy uzależnione jest od rodzaju prowadzonej działalności. I tak, jeżeli z istoty działalności wynikało, że jest nią stałe wykonywanie określonych działań gospodarczych poza siedzibą, to przedsiębiorca taki nie ma prawa zaliczenia w koszty diet z tytułu podróży służbowych.

W ten sposób zakwestionowano możliwość wliczania wartości diet przez przedsiębiorców świadczących usługi transportowe, geodezyjno-kartograficzne, bowiem w tym przypadku istotą działalności gospodarczej jest stałe wykonywanie pracy poza siedzibą.

Na gruncie takiej interpretacji przepisów, które nie stanowiły urzędowej interpretacji przepisów podatkowych, pojęcie podróży służbowej ogranicza się do jednostkowego wyjazdu w celu wykonania pojedynczego (incydentalnego) zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba podatnika lub stałe miejsce jego pracy.

Interpretacje przepisówWażny dla omawianej kwestii wyrok zapadł 15 września 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny (FSK 2175/04) zajął się sprawą podróży służbowych w odniesieniu do przedsiębiorców.

NSA rozpatrywał skargę dyrektora izby skarbowej. Przychylił się do argumentacji sądu wojewódzkiego wskazując, że zupełnie nieuprawnione było stanowisko organów podatkowych, które przyjmowały, że realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności (w tym wypadku usług transportowych) nie wchodzi w zakres podróży służbowych, natomiast podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych.

Mimo tego wyroku stanowisko organów podatkowych nie uległo zmianie. Nie można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych podatnika - jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kierowania pojazdami - takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Rzeszowie w decyzji z 4 stycznia 2007 r. nr IS.I/1-42171/23/06.

Zatrudniani pracownicyZatrudnianie pracowników przez przedsiębiorcę nie wpływa na obowiązek stosowania wskazanych regulacji prawnych związanych z podróżą służbową. Oznacza to, że prawo nie rozróżnia w tym aspekcie przedsiębiorców zatrudniających i niezatrudniających pracowników.

Jedyną różnicą w tym zakresie jest fakt, że przedsiębiorca taki może polecić odbycie podróży służbowej zatrudnionemu pracownikowi. W takiej sytuacji, świadczenia związane z podróżą służbową przysługują pracownikowi. Ich zakres i wysokość uregulowana jest w kodeksie pracy i aktach wykonawczych do niego.

DIETY W KRAJUDieta w związku z podróżą odbywaną na terenie kraju wynosi 23 zł za dobę podróży.


Podstawa prawna:
-
ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA