reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy koszt imprezy dla dzieci pracowników podlega składkom

Czy koszt imprezy dla dzieci pracowników podlega składkom

Z okazji Dnia Dziecka nasz zakład pracy zorganizował dla dzieci pracowników wycieczkę na przedstawienie w kinie (kupiliśmy bilety), po którym zostały rozdane prezenty. Koszt imprezy został sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy wartość tych świadczeń powinniśmy doliczyć do przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników – rodziców tych dzieci?

RADA
Od powyższych kosztów zakład pracy nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne pracowników, jeśli świadczenia spełniały kryteria do ich wypłaty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs).

UZASADNIENIE
Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych dolicza się do dochodów rodziców, jeśli nie zostały uzyskane przez dzieci z ich własnej pracy. Zatem sfinansowany przez zakład pracy koszt wycieczki, przedstawienia i prezentu jest dla pracowników – rodziców dzieci przychodem tych pracowników ze stosunku pracy.

Przychody ze stosunku pracy stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników, chyba że jest to jeden z rodzajów przychodu zwolniony ze składek na mocy przepisów szczególnych.

Zwolnienie ze składek dotyczy m.in. przychodów wymienionych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wśród nich znajdują się świadczenia przyznane pracownikom w ramach prowadzonej przez pracodawcę działalności socjalnej sfinansowanej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). W ramach tej działalności pracodawca może świadczyć usługi m.in. na rzecz różnych form wypoczynku (np. organizując wycieczkę) czy działalności kulturalno-oświatowej (np. kupując bilety na przedstawienie dla dzieci).

Pracodawca może finansować usługi i świadczenia ze środków zfśs na rzecz pracowników i ich rodzin, emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami oraz ich rodzin, a także innych osób, które mają prawo do świadczeń socjalnych na podstawie zapisów w regulaminie zfśs. Fundusz ten ma umożliwiać socjalne wsparcie uprawnionych, dlatego jego wysokość powinna być uzależniona od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej poszczególnych osób i ich rodzin.

W związku z tym koszty wycieczki, biletów na przedstawienie oraz prezentów dla dzieci pracowników mogły zostać sfinansowanie ze środków zfśs tylko wtedy, gdy zakład badał wcześniej kryteria socjalne rodzin pracowników i np. za dzieci z najuboższych rodzin pokrył całość kosztów imprezy, a w przypadku rodzin zamożniejszych dofinansował część tych kosztów.

W takim przypadku kosztów imprezy zorganizowanej dla dzieci pracowników z okazji Dnia Dziecka sfinansowanej ze środków zfśs pracodawca nie powinien uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników.
Świadczenia te będą również zwolnione z zaliczki na podatek w przypadku każdego pracownika, który w 2007 r. nie otrzymał ze środków zfśs świadczeń o wartości przekraczającej 380 zł.


Podstawa prawna:
• art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
• art. 7 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
• art. 18 ust. 1–2, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama