Wynagrodzenie za nadgodziny liczy się bez dodatków
REKLAMA
Powód, wieloletni pracownik Zakładu Poprawczego, domagał się zapłaty ponad 10 tys. zł wynagrodzenia za godziny nadliczbowe w latach 2000-2003. Pracodawca, obliczając wysokość tego wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, nie uwzględnił dwóch świadczeń: dodatku specjalnego za trudną pracę oraz za wysługę lat określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 3 lipca 1996 r. (Dz.U. nr 80, poz. 375 ze zm.). Według powoda dodatki te powinny być uwzględniane przy wyliczeniu zapłaty za godziny nadliczbowe. Sąd I instancji podzielił to stanowisko, natomiast sąd II instancji uznał, że w sprawie zachodzą poważne wątpliwości.
Wskazał na treść obowiązującego wtedy art. 134 par 12 k.p. (obecnie art. 1511 par. 3), zgodnie z którym podstawą do obliczenia dodatku za godziny nadliczbowe jest wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagrodzenia - 60 proc. wynagrodzenia.
Sąd stwierdził, że wynagrodzenie takie jest wyznaczane przez wszystkie jego składniki - także dodatek za pracę w specjalnych warunkach. Natomiast dodatek stażowy nie zalicza się do tak określonego wynagrodzenia, ponieważ zależny on jest od dodatkowej przesłanki, tj. okresu zatrudnienia.
Sąd Najwyższy, w uchwale uznał, że wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, które jest podstawą obliczania wysokości dodatku za godziny nadliczbowe, nie obejmuje dodatku stażowego i specjalnego. Sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie dotyczy nieobowiązującego już przepisu art. 134 - gdyż tak datuje się stan faktyczny. Jednak treść tego przepisu odnaleźć można w obecnym art. 1511 par. 3 k.p.
Redakcja przepisu w sposób jasny wskazuje, iż dodatków nie wlicza się do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, przepis dotyczy tylko wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek za staż pracy w sposób niewątpliwy nie wynika z osobistego zaszeregowania, bo przesłanką jego otrzymania jest liczba przepracowanych lat, a dodatek specjalny związany jest z miejscem pracy, a nie z zajmowanym stanowiskiem.
Sygn. akt II PZP 4/07
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat