| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Kiedy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni

Kiedy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni

Zajmuję się sprawami pracowniczymi w prywatnej firmie. Jeden z naszych pracowników, zamieszkały i zatrudniony w Warszawie, wyjeżdża w podróż służbową 24 kwietnia. Udaje się do Gdańska, gdzie spędzi 9 dni. 2 maja przyjedzie do Warszawy, gdzie odbierze dokumenty z firmy i 4 maja uda się do Krakowa na kolejne 4 dni. Do Warszawy wróci 8 maja wieczorem. Czy mamy do czynienia z podróżą służbową trwającą co najmniej 10 dni i czy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu do Warszawy w celu spędzenia z rodziną weekendu 5–6 maja?

RADA
Pracownikowi nie przysługuje zwrot kosztów podróży, ponieważ nie pozostaje przez 10 dni w podróży służbowej (od 2 maja wieczorem do 4 maja rano przebywa w miejscu zamieszkania).

UZASADNIENIE
Przebywanie w podróży służbowej trwającej co najmniej 10 dni uprawnia pracownika do zwrotu kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy do i z miejsca zamieszkania.

W omawianej sytuacji pracownik w związku z wykonywaniem zadań służbowych poza miejscem zamieszkania i siedzibą firmy jest nieobecny w pracy łącznie przez 9 dni, natomiast poza miejscem zamieszkania przebywa przez 14 dni kalendarzowych (9 i 5 dni, z wyłączeniem 3 maja). Jeżeli w przepisie nie znajduje się wyraźne określenie „dni robocze”, oznacza to, że mamy do czynienia z dniami kalendarzowymi. Ustalmy więc, ile dni kalendarzowych trwa podróż służbowa pracownika.

Pracownik nie przebywa w podróży służbowej przez kolejne 14 dni. W związku z tym, że pracownik wraca do Warszawy 2 maja i wyjeżdża dopiero 4 maja, mamy do czynienia z dwiema następującymi po sobie podróżami służbowymi (od 24 kwietnia do 2 maja i od 4 maja do 8 maja).

Żadna z nich nie trwa co najmniej 10 dni kalendarzowych. Nie ma znaczenia fakt, iż 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Aby doszło do zakończenia podróży służbowej, musi nastąpić powrót pracownika do miejsca zamieszkania i przebywanie w nim przynajmniej przez 1 dzień kalendarzowy przed rozpoczęciem następnej podróży. Ten dzień nie musi być dniem pracy pracownika.

Gdyby pracownik wrócił do Warszawy 3 maja i wyjechał 4 maja, to moim zdaniem mimo przebywania pracownika w miejscu zamieszkania, będziemy mieć do czynienia z nieprzerwaną podróżą służbową, ponieważ jest spełniony warunek spędzania przez pracownika kolejnych dni kalendarzowych w podróży – pracownik przebywa w podróży służbowej zarówno 3, jak i 4 maja, przynajmniej przez część dnia.

Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik wykonywał pracę 3 maja. Jeżeli nawet nie pracował tego dnia, to dokonany przez pracodawcę zwrot kosztów jest zwykłym zwrotem kosztów przejazdu w podróży służbowej z jednej miejscowości wykonywania zadań poza miejscem zamieszkania do drugiej miejscowości realizacji zadań służbowych, z „przesiadką” w miejscu zamieszkania.

Pracownik miałby prawo do zwrotu kosztów podróży do miejsca zamieszkania w dniu wolnym od pracy w trakcie podróży służbowej np. 28-29 kwietnia, 2 maja lub 5-6 maja.


Podstawa prawna:
• § 8 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »