Czy dopłaty do zasiłku chorobowego wpływają na koszty uzyskania przychodu
REKLAMA
UZASADNIENIE
Przychodami są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania.
Do przychodów ze stosunku pracy zaliczamy wynagrodzenie chorobowe wypłacane za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym. Jest ono wypłacane ze środków pracodawcy w wysokości 80% podstawy lub wyższej (ustalonej w przepisach obowiązujących w zakładzie).
Taki sam charakter (przychodu ze stosunku pracy) mają dodatki uzupełniające zasiłek chorobowy do 100% podstawy, wypłacane przez pracodawców z własnych środków na podstawie przepisów prawa pracy obowiązujących w firmie.
Pracownicze zryczałtowane koszty uzyskania przychodów stosuje się raz w miesiącu do jakiejkolwiek wypłaty należnej ze stosunku pracy, także do takiego dodatku uzupełniającego.
Natomiast zasiłki chorobowe są zaliczane do tzw. przychodów z innych źródeł. Do przychodów z innych źródeł nie stosuje się zaś kosztów uzyskania przychodów.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat