reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Czy na studenta szkoły wyższej (ukończone 18 lat) posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje (oczywiście po spełnieniu kryterium dochodowego) zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego: z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania?

RADA
Na studenta legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Nie przysługuje jednak dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego ani dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko:
• do ukończenia przez dziecko 18 roku życia – bez dodatkowych warunków związanych np. z nauką w szkole,
• do ukończenia przez dziecko 21 roku życia, jeżeli uczy się w szkole,
• do ukończenia przez dziecko 24 roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub w szkole wyższej i jest niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym albo znacznym.

Warto zwrócić uwagę, że na zdrowe, pełnoletnie dzieci w wieku do ukończenia 21 roku życia zasiłek rodzinny przysługuje tylko w razie nauki w szkole, nie przysługuje natomiast, gdy pełnoletnie dziecko podejmie naukę na studiach. Student otrzyma zasiłek rodzinny jedynie w sytuacji gdy legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

W sytuacji, której dotyczy pytanie, czyli w przypadku ubiegania się o zasiłek rodzinny na niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym dziecko będące studentem szkoły wyższej, przysługuje więc zasiłek rodzinny. Od 1 września br. jego kwota uzależniona jest od wieku dziecka – na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia zasiłek rodzinny przysługuje w wysokości 65 zł miesięcznie.

Zgodnie z art. 13 ustawy dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia w wysokości 70 zł miesięcznie. Nie przysługuje natomiast jednorazowy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego ani dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Przepisy art. 14 i 15 ustawy o świadczeniach rodzinnych wyraźnie wskazują, iż dodatki te związane są z nauką dziecka w szkole, a nie w szkole wyższej. Należy więc odróżnić pojęcie szkoły od szkoły wyższej.

Zgodnie z art. 3 pkt 18 ustawy, szkołą jest szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa i ponadgimnazjalna, a także specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz ośrodek umożliwiający dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Od 1 wrzenia 2005 r. za szkołę uważa się także szkołę artystyczną, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Szkołą ponadpodstawową jest np. czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum, w których nauka odbywa się na zasadach obowiązujących przed reformą systemu oświaty.

Zaś do szkół ponadgimnazjalnych zalicza się:
• zasadnicze szkoły zawodowe o okresie nauczania nie krótszym niż 2 lata i nie dłuższym niż 3 lata,
• trzyletnie licea ogólnokształcące,
• trzyletnie licea profilowane,
• czteroletnie technika,
• dwuletnie uzupełniające licea ogólnokształcące,
• trzyletnie technika uzupełniające,
• szkoły policealne o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku,
• trzyletnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy dla uczniów upośledzonych.

Szkołą wyższą, zgodnie z art. 3 pkt 19 ustawy o świadczeniach rodzinnych, jest szkoła wyższa w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, przepisów o wyższych szkołach zawodowych oraz o wyższym szkolnictwie wojskowym.


Podstawa prawna:
• ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 ze zm.)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama