| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Otrzymuję z ZUS świadczenie przedemerytalne. Od marca do września 2005 r. pracowałam w Wielkiej Brytanii, natomiast od października pracuję w USA. Nie zgłaszałam w ZUS, że podjęłam tę pracę, bo myślałam, że na świadczenie przedemerytalne wpływają tylko przychody osiągnięte w Polsce. Jednak koleżanka, z którą pracowałam, zgłosiła te zarobki w ZUS. Czy powinnam poinformować ZUS o przychodzie, jaki osiągnęłam za granicą? Jeśli tak, to jakie dokumenty będę musiała przedstawić?

RADA
Powinna pani poinformować ZUS o podjęciu zatrudnienia w tych krajach. Ponadto w terminie do końca maja 2006 r. powinna Pani udokumentować w ZUS wysokość przychodów osiągniętych od 1 marca 2005 r. do 28 lutego 2006 r., w tym przychodów osiągniętych za granicą, odpowiednimi zaświadczeniami lub oświadczeniami.

UZASADNIENIE
Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego wpływa nie tylko przychód osiągnięty z tytułu działalności zarobkowej wykonywanej w Polsce, ale również z tytułu pracy za granicą. Zatem osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego musi poinformować ZUS o podjęciu zatrudnienia za granicą i o wysokości przychodu, jaki będzie osiągać z tego tytułu.

Ponadto do końca maja każdego roku ma obowiązek poinformować ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w całym zakończonym roku rozliczeniowym (trwającym od 1 marca poprzedniego roku do końca lutego danego roku).
Z pytania wynika, że w poprzednim roku rozliczeniowym osiągnęła Pani przychód w dwóch państwach: Wielkiej Brytanii, a więc w kraju należącym do Unii Europejskiej, oraz w USA – państwie, z którym Polska nie ma podpisanej umowy międzynarodowej w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

Świadczeniobiorca osiągający przychód z tytułu zatrudnienia za granicą w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w innych krajach, z którymi Polska zawarła umowę międzynarodową z zakresu ubezpieczeń społecznych, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie od swojego zagranicznego pracodawcy. Do celów zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia przedemerytalnego ZUS weźmie pod uwagę przychód faktycznie osiągnięty, wykazany w tym zaświadczeniu.

Wysokość osiągniętego przychodu można również udokumentować oświadczeniem. ZUS dokonuje rozliczenia przychodu na podstawie tego oświadczenia, ale jednocześnie przeprowadza postępowanie w celu uzyskania zaświadczenia. W ramach tego postępowania może wystąpić do właściwej jednostki ZUS wyznaczonej do realizacji umów międzynarodowych (tzw. JRUM), aby wystąpiła do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej w państwie, w którym była wykonywana praca, o przekazanie dokumentów potwierdzających wysokość przychodu. Po uzyskaniu takiego zaświadczenia ZUS weryfikuje rozliczenie świadczenia dokonane na podstawie oświadczenia.

Przychód uzyskany w państwie spoza UE i EOG lub w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy międzynarodowej w zakresie ubezpieczenia społecznego (m.in. w USA), jest ustalany przez ZUS na podstawie zaświadczenia wystawionego przez podmiot, u którego został on osiągnięty. Jeśli jednak osoba uprawniona do świadczenia nie przedstawiła takiego zaświadczenia, a była zatrudniona u zagranicznego pracodawcy, musi złożyć oświadczenie, w którym deklaruje jego wysokość. W tym przypadku miesięczny przychód nie może być jednak niższy od kwoty najniższego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »