reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Otrzymuję z ZUS świadczenie przedemerytalne. Od marca do września 2005 r. pracowałam w Wielkiej Brytanii, natomiast od października pracuję w USA. Nie zgłaszałam w ZUS, że podjęłam tę pracę, bo myślałam, że na świadczenie przedemerytalne wpływają tylko przychody osiągnięte w Polsce. Jednak koleżanka, z którą pracowałam, zgłosiła te zarobki w ZUS. Czy powinnam poinformować ZUS o przychodzie, jaki osiągnęłam za granicą? Jeśli tak, to jakie dokumenty będę musiała przedstawić?

RADA
Powinna pani poinformować ZUS o podjęciu zatrudnienia w tych krajach. Ponadto w terminie do końca maja 2006 r. powinna Pani udokumentować w ZUS wysokość przychodów osiągniętych od 1 marca 2005 r. do 28 lutego 2006 r., w tym przychodów osiągniętych za granicą, odpowiednimi zaświadczeniami lub oświadczeniami.

UZASADNIENIE
Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego wpływa nie tylko przychód osiągnięty z tytułu działalności zarobkowej wykonywanej w Polsce, ale również z tytułu pracy za granicą. Zatem osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego musi poinformować ZUS o podjęciu zatrudnienia za granicą i o wysokości przychodu, jaki będzie osiągać z tego tytułu.

Ponadto do końca maja każdego roku ma obowiązek poinformować ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w całym zakończonym roku rozliczeniowym (trwającym od 1 marca poprzedniego roku do końca lutego danego roku).
Z pytania wynika, że w poprzednim roku rozliczeniowym osiągnęła Pani przychód w dwóch państwach: Wielkiej Brytanii, a więc w kraju należącym do Unii Europejskiej, oraz w USA – państwie, z którym Polska nie ma podpisanej umowy międzynarodowej w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

Świadczeniobiorca osiągający przychód z tytułu zatrudnienia za granicą w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w innych krajach, z którymi Polska zawarła umowę międzynarodową z zakresu ubezpieczeń społecznych, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie od swojego zagranicznego pracodawcy. Do celów zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia przedemerytalnego ZUS weźmie pod uwagę przychód faktycznie osiągnięty, wykazany w tym zaświadczeniu.

Wysokość osiągniętego przychodu można również udokumentować oświadczeniem. ZUS dokonuje rozliczenia przychodu na podstawie tego oświadczenia, ale jednocześnie przeprowadza postępowanie w celu uzyskania zaświadczenia. W ramach tego postępowania może wystąpić do właściwej jednostki ZUS wyznaczonej do realizacji umów międzynarodowych (tzw. JRUM), aby wystąpiła do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej w państwie, w którym była wykonywana praca, o przekazanie dokumentów potwierdzających wysokość przychodu. Po uzyskaniu takiego zaświadczenia ZUS weryfikuje rozliczenie świadczenia dokonane na podstawie oświadczenia.

Przychód uzyskany w państwie spoza UE i EOG lub w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy międzynarodowej w zakresie ubezpieczenia społecznego (m.in. w USA), jest ustalany przez ZUS na podstawie zaświadczenia wystawionego przez podmiot, u którego został on osiągnięty. Jeśli jednak osoba uprawniona do świadczenia nie przedstawiła takiego zaświadczenia, a była zatrudniona u zagranicznego pracodawcy, musi złożyć oświadczenie, w którym deklaruje jego wysokość. W tym przypadku miesięczny przychód nie może być jednak niższy od kwoty najniższego wynagrodzenia.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama