REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia socjalne mogą być kosztem podatkowym

Edyta Wereszczyńska

REKLAMA

Podatnik, który ponosi na rzecz pracowników wydatki o charakterze socjalnym, może zaliczyć je do kosztów podatkowych. Jest to możliwe, jeśli wydatki zostaną sfinansowane ze środków bieżących i będzie zachodził ich związek z przychodem.

Nie każdą działalność socjalną przedsiębiorcy na rzecz zatrudnianych osób mogą finansować z funduszu świadczeń socjalnych. Przypomnijmy, że przez działalność socjalną należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Jednak pracodawca, który chce zapewnić swoim pracownikom świadczenia zakupione za środki pochodzące z tego funduszu, musi pamiętać o przeznaczeniu tego funduszu i sposobie rozdzielania takich świadczeń. Trzeba brać tu pod uwagę warunki, które nakazuje uwzględniać ustawodawca.

Kryterium socjalne
Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu świadczeń socjalnych uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. A zatem w przypadku, gdy pracodawca chce przeznaczyć określone kwoty na świadczenia dla pracowników, powinien sprawdzić, czy będzie je rozdzielał pod kątem kryterium socjalnego.

Jeśli tak, to samych wydatków związanych z działalnością socjalną przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć do kosztów. Kosztem będą jednak odpisy i zwiększenia, które obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.

Każdemu po równo
Inaczej będzie w przypadku wydatków o charakterze socjalnym, ale nieprzyznawanych w oparciu o kryteria dotyczące sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Jeśli usługi i świadczenia będą przysługiwały wszystkim pracownikom po równo, wówczas będzie możliwość, by zaliczyć je do kosztów podatkowych. Tym bardziej, że w związku z brakiem powołania się na kryterium socjalne nie będzie możliwości, by sfinansować je z funduszu świadczeń socjalnych.

A zatem, jeśli wydatki będą opiewały na usługi przeznaczone dla ogółu pracowników niezależnie od ich sytuacji osobistej i materialnej, a dodatkowo źródłem tych wydatków będą np. środki obrotowe firmy - nie będzie przeszkód, by wydatki tego rodzaju zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zostało to potwierdzone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r., sygn. III SA/WA 4283/06. Sąd przyznał, że nie każdy wydatek socjalny można pokryć ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W takiej sytuacji świadczenia socjalne muszą być organizowane ze środków obrotowych firmy i wtedy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Musi być jednak spełniony warunek odnoszący się do celu, na jaki wydatki zostały poniesione.

Jeśli więc przedsiębiorca zdecyduje się na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla pracowników, będzie mógł zaliczyć te wydatki do kosztów. Można uznać, że wydatki na ten cel nie mają charakteru działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, bo są skierowane do wszystkich pracowników firmy, bez względu na ich sytuację materialną czy rodzinną.

Ważne w tym przypadku jest jedynie to, by firma była w stanie określić, że spełnia warunki wskazane w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. zachodzi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ponoszonymi wydatkami a przychodem. A związek ten zachodzi wówczas, gdy koszty zostają poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Także zdaniem naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego wydatki ponoszone na imprezy integracyjne i okolicznościowe dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ mają związek z osiąganym przez podmiot przychodem (postanowienie z 20 grudnia 2006 r., nr PUS.I/423/131/06).

Wydatki te, jako związane z prowadzoną przez spółkę działalnością mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to powodują zwiększenie efektywności ich pracy.

W opinii naczelnika kosztami podatkowymi mogą być również wydatki sfinansowane ze środków obrotowych, ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych, pod warunkiem jednak, że podatnik wykaże, iż mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością oraz mają na celu zwiększenie efektywności pracy (poprzez m.in. poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników) i w efekcie służą uzyskaniu bądź zwiększeniu przychodu.

5 KROKÓW JAK ZALICZYĆ ŚWIADCZENIA SOCJALNE DO KOSZTÓW

1. Sprawdź, jakie wydatki poniesiesz

Wydatkiem o charakterze socjalnym będzie np. organizowanie różnego rodzaju form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej.

2. Ustal kryterium przyznawania świadczeń

Świadczenia o charakterze socjalnym realizowane z funduszu socjalnego muszą uwzględniać sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej. Można także organizować świadczenia dla ogółu pracowników.

3. Wybierz źródło finansowania

Źródłem finansowania świadczeń socjalnych mogą być np. środki obrotowe firmy.

4. Ustal związek z przychodem

Jeśli organizujesz imprezę integracyjną lub wspólny wyjazd pracowników, zadbaj o to, by poprawić atmosferę wśród pracowników - lepsze stosunki w firmie wpłyną na osiągane przychody.

5. Zadbaj o odpowiednie udokumentowanie kosztów

W celu poświadczenia poniesienia wydatków na rzecz pracowników, zgromadź i przechowuj faktury i rachunki.Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
- art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA