REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia

REKLAMA

Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności?

RADA
Rozstrzygnięcie powyższego problemu wymaga omówienia kilku sytuacji, a mianowicie: wysokości wynagrodzenia, zmiany w składnikach wynagrodzenia w wyniku zmiany etatu, zaprzestania wypłaty składnika pensji.

UZASADNIENIE
Każda z wyżej wymienionych okoliczności inaczej wpływa na sposób ustalania podstawy zarówno urlopowej, jak i zasiłkowej.

Problem ten należy oczywiście osobno rozstrzygnąć w stosunku do wynagrodzenia urlopowego i osobno w odniesieniu do wynagrodzenia za czas zwolnienia lekarskiego.

Zmiana wysokości wynagrodzenia
Zmiana wysokości wynagrodzenia w miesiącu korzystania z urlopu wypoczynkowego czy przebywania na zwolnieniu lekarskim ma inny wpływ na wynagrodzenie urlopowe, a także inny na wynagrodzenie za czas choroby.

W sytuacji gdy zmiany w wysokości składników pensji nastąpiły w okresie, z którego ustalana jest podstawa urlopowa i zostały one wprowadzone przed rozpoczęciem urlopu lub w miesiącu jego rozpoczęcia, podstawę tę ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Przykład:
Pracownik zarabia 2500 zł miesięcznie. Od 13 sierpnia 2007 r. otrzymał podwyżkę pensji do kwoty 2800 zł, natomiast w okresie od 6 do 17 sierpnia 2007 r. korzystał z urlopu wypoczynkowego. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego?
W takiej sytuacji należy osobno policzyć wynagrodzenie urlopowe za okres od 6 do 12 sierpnia, według stawki przed podwyżką i osobno od 13 do 17 sierpnia, według nowej stawki.

Zmiana wysokości wynagrodzenia pracownika, która nastąpiła w miesiącu powstania niezdolności do pracy, nie ma żadnego wpływu na wysokość ustalanej podstawy wymiaru zasiłku. Ma ona jedynie wpływ na wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do tej podstawy, ale to też tylko pod warunkiem, że miała miejsce przed miesiącem zachorowania.

Przykład:
Pracownik stał się niezdolny do pracy od 3 sierpnia 2007 r. Do 31 lipca 2007 r. otrzymywał on wynagrodzenie stałe w wysokości 2400 zł, a od 1 sierpnia 2007 r. otrzymał podwyżkę pensji do kwoty 2650 zł. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania podstawy zasiłkowej?
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie z okresu od sierpnia 2006 r. do lipca 2007 r. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, że wynagrodzenie to było niższe niż przysługujące pracownikowi w dniu zachorowania.

Zaprzestanie wypłaty składnika
Zaprzestanie wypłaty składnika wynagrodzenia identycznie wpływa zarówno na podstawę urlopową, jak i zasiłkową. W obu przypadkach powoduje ono konieczność pominięcia tego elementu pensji w ustalanej podstawie.

Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop nie bierze się pod uwagę składników, które nie przysługują już pracownikowi w czasie wykorzystywania urlopu. Jeżeli więc w trakcie urlopu pracownik utracił prawo do jakiegoś elementu wynagrodzenia, to od dnia utraty do niego prawa nie będzie on brany pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia za okres urlopu, pomimo że występował w czasie, z którego ustala się podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Gdyby pracownik nie korzystał z urlopu, tylko świadczył pracę, to nie otrzymałby już tego składnika.

Przykład:
Pracownik w okresie od 23 lipca do 3 sierpnia 2007 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Do końca lipca przysługiwała mu płaca zasadnicza w stałej wysokości 1400 zł oraz dodatek funkcyjny 500 zł. Od 1 sierpnia 2007 r. pracownik utracił prawo do dodatku funkcyjnego. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego?
Ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego za okres od 23 do 31 lipca, należy uwzględnić płacę zasadniczą oraz dodatek funkcyjny. Natomiast wynagrodzenie urlopowe za okres od 1 do 3 sierpnia należy obliczyć jedynie z samej płacy zasadniczej.

Podstawę zasiłkową również ustala się ponownie, jeśli pracodawca zdecyduje o całkowitym zaprzestaniu wypłaty jakiegoś składnika wynagrodzenia od określonej daty.

Jeżeli jednak pracodawca zlikwiduje jakiś element pensji, włączając go w całości lub w części do innego lub zamieniając na inny, wówczas nie zachodzi konieczność ponownego ustalania podstawy wymiaru zasiłku.

Przykład:
Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby 30 lipca 2007 r. i przebywał na zwolnieniu lekarskim do 13 sierpnia 2007 r. Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie z okresu od lipca 2006 r. do czerwca 2007 r. Pracownikowi przysługiwało prawo do dodatku funkcyjnego, pomniejszanego proporcjonalnie w stosunku do dni przepracowanych. Dodatek ten został wliczony do podstawy wymiaru zasiłku. Od stycznia 2007 r. pracodawca w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania zaprzestał wypłaty dodatków funkcyjnych. Jednak zgodnie z nowymi postanowieniami regulaminu zostały one włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania podstawy zasiłkowej?
W związku z tym, że dodatek funkcyjny został w całości włączony do innego składnika wynagrodzenia, nie należy ponownie ustalać podstawy wymiaru zasiłku. Dodatek ten powinien pozostać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego.

Zmiana etatu
W sytuacji zmiany wymiaru czasu pracy inaczej należy postąpić przy ustalaniu podstawy zasiłkowej, a inaczej przy ustalaniu podstawy urlopowej.

Jeśli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy albo w miesiącach poprzedzających, wówczas podstawę wymiaru zasiłku ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z okresu po zmianie wymiaru czasu pracy.

Przykład:
Pracownica zachorowała 2 sierpnia 2007 r. Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie z okresu od sierpnia 2006 r. do lipca 2007 r. 1 stycznia 2007 r. nastąpiła zmiana wysokości wynagrodzenia spowodowana zmianą współczynnika etatu. Do 31 grudnia 2006 r. pracownica była zatrudniona na 1/2 etatu, a od 1 stycznia 2007 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy ta zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania podstawy zasiłkowej?
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za okres od stycznia do lipca 2007 r., przysługujące z tytułu pracy w nowym wymiarze czasu pracy.

Jeśli w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy, z którego ustalana jest podstawa urlopowa, nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, wówczas podstawę tę także należy przeliczyć z uwzględnieniem tych zmian.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA