Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia

Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności?

RADA
Rozstrzygnięcie powyższego problemu wymaga omówienia kilku sytuacji, a mianowicie: wysokości wynagrodzenia, zmiany w składnikach wynagrodzenia w wyniku zmiany etatu, zaprzestania wypłaty składnika pensji.

UZASADNIENIE
Każda z wyżej wymienionych okoliczności inaczej wpływa na sposób ustalania podstawy zarówno urlopowej, jak i zasiłkowej.

Problem ten należy oczywiście osobno rozstrzygnąć w stosunku do wynagrodzenia urlopowego i osobno w odniesieniu do wynagrodzenia za czas zwolnienia lekarskiego.

Zmiana wysokości wynagrodzenia
Zmiana wysokości wynagrodzenia w miesiącu korzystania z urlopu wypoczynkowego czy przebywania na zwolnieniu lekarskim ma inny wpływ na wynagrodzenie urlopowe, a także inny na wynagrodzenie za czas choroby.

W sytuacji gdy zmiany w wysokości składników pensji nastąpiły w okresie, z którego ustalana jest podstawa urlopowa i zostały one wprowadzone przed rozpoczęciem urlopu lub w miesiącu jego rozpoczęcia, podstawę tę ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Przykład:
Pracownik zarabia 2500 zł miesięcznie. Od 13 sierpnia 2007 r. otrzymał podwyżkę pensji do kwoty 2800 zł, natomiast w okresie od 6 do 17 sierpnia 2007 r. korzystał z urlopu wypoczynkowego. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego?
W takiej sytuacji należy osobno policzyć wynagrodzenie urlopowe za okres od 6 do 12 sierpnia, według stawki przed podwyżką i osobno od 13 do 17 sierpnia, według nowej stawki.

Zmiana wysokości wynagrodzenia pracownika, która nastąpiła w miesiącu powstania niezdolności do pracy, nie ma żadnego wpływu na wysokość ustalanej podstawy wymiaru zasiłku. Ma ona jedynie wpływ na wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do tej podstawy, ale to też tylko pod warunkiem, że miała miejsce przed miesiącem zachorowania.

Przykład:
Pracownik stał się niezdolny do pracy od 3 sierpnia 2007 r. Do 31 lipca 2007 r. otrzymywał on wynagrodzenie stałe w wysokości 2400 zł, a od 1 sierpnia 2007 r. otrzymał podwyżkę pensji do kwoty 2650 zł. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania podstawy zasiłkowej?
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie z okresu od sierpnia 2006 r. do lipca 2007 r. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, że wynagrodzenie to było niższe niż przysługujące pracownikowi w dniu zachorowania.

Zaprzestanie wypłaty składnika
Zaprzestanie wypłaty składnika wynagrodzenia identycznie wpływa zarówno na podstawę urlopową, jak i zasiłkową. W obu przypadkach powoduje ono konieczność pominięcia tego elementu pensji w ustalanej podstawie.

Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop nie bierze się pod uwagę składników, które nie przysługują już pracownikowi w czasie wykorzystywania urlopu. Jeżeli więc w trakcie urlopu pracownik utracił prawo do jakiegoś elementu wynagrodzenia, to od dnia utraty do niego prawa nie będzie on brany pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia za okres urlopu, pomimo że występował w czasie, z którego ustala się podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Gdyby pracownik nie korzystał z urlopu, tylko świadczył pracę, to nie otrzymałby już tego składnika.

Przykład:
Pracownik w okresie od 23 lipca do 3 sierpnia 2007 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Do końca lipca przysługiwała mu płaca zasadnicza w stałej wysokości 1400 zł oraz dodatek funkcyjny 500 zł. Od 1 sierpnia 2007 r. pracownik utracił prawo do dodatku funkcyjnego. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego?
Ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego za okres od 23 do 31 lipca, należy uwzględnić płacę zasadniczą oraz dodatek funkcyjny. Natomiast wynagrodzenie urlopowe za okres od 1 do 3 sierpnia należy obliczyć jedynie z samej płacy zasadniczej.

Podstawę zasiłkową również ustala się ponownie, jeśli pracodawca zdecyduje o całkowitym zaprzestaniu wypłaty jakiegoś składnika wynagrodzenia od określonej daty.

Jeżeli jednak pracodawca zlikwiduje jakiś element pensji, włączając go w całości lub w części do innego lub zamieniając na inny, wówczas nie zachodzi konieczność ponownego ustalania podstawy wymiaru zasiłku.

Przykład:
Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby 30 lipca 2007 r. i przebywał na zwolnieniu lekarskim do 13 sierpnia 2007 r. Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie z okresu od lipca 2006 r. do czerwca 2007 r. Pracownikowi przysługiwało prawo do dodatku funkcyjnego, pomniejszanego proporcjonalnie w stosunku do dni przepracowanych. Dodatek ten został wliczony do podstawy wymiaru zasiłku. Od stycznia 2007 r. pracodawca w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania zaprzestał wypłaty dodatków funkcyjnych. Jednak zgodnie z nowymi postanowieniami regulaminu zostały one włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania podstawy zasiłkowej?
W związku z tym, że dodatek funkcyjny został w całości włączony do innego składnika wynagrodzenia, nie należy ponownie ustalać podstawy wymiaru zasiłku. Dodatek ten powinien pozostać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego.

Zmiana etatu
W sytuacji zmiany wymiaru czasu pracy inaczej należy postąpić przy ustalaniu podstawy zasiłkowej, a inaczej przy ustalaniu podstawy urlopowej.

Jeśli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy albo w miesiącach poprzedzających, wówczas podstawę wymiaru zasiłku ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z okresu po zmianie wymiaru czasu pracy.

Przykład:
Pracownica zachorowała 2 sierpnia 2007 r. Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie z okresu od sierpnia 2006 r. do lipca 2007 r. 1 stycznia 2007 r. nastąpiła zmiana wysokości wynagrodzenia spowodowana zmianą współczynnika etatu. Do 31 grudnia 2006 r. pracownica była zatrudniona na 1/2 etatu, a od 1 stycznia 2007 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy ta zmiana wynagrodzenia wpływa na sposób ustalania podstawy zasiłkowej?
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za okres od stycznia do lipca 2007 r., przysługujące z tytułu pracy w nowym wymiarze czasu pracy.

Jeśli w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy, z którego ustalana jest podstawa urlopowa, nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, wówczas podstawę tę także należy przeliczyć z uwzględnieniem tych zmian.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.
  Komplet: Zmiany w Kodeksie pracy 2022
  Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w Kodeksie pracy. Przy zakupie dwóch webinariów drugie 50% taniej. Komplet składa się z 2 webinariów: „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!
  Technologia i wellbeing - transformacja rynku pracy?
  Technologia już dziś jest częścią codziennego życia zawodowego dużej grupy pracowników, a w przyszłości jej udział będzie rósł. 65 proc. Polaków uważa, że kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy, a 60 proc. ocenia, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej o podwyżki i awanse – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj. Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy staje się także stałym elementem wellbeingu pracowniczego. Do korzystania z dobrodziejstw tej sytuacji skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.
  Rada Ochrony Pracy o pyłowej atmosferze wybuchowej
  Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko uczestniczyła 2 sierpnia 2022 r. w posiedzeniu Rady Ochrony Pracy. Przedmiotem obrad była między innymi problematyka zagrożeń związanych z obecnością pyłowej atmosfery wybuchowej w przemyśle i rolnictwie.
  Kontrola legalności zatrudnienia PIP
  Na temat kontroli dotyczących legalności zatrudnienia prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy wypowiedział się dla agencji Newseria Biznes Dariusz Górski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy.
  „Czternasta emerytura” - KRUS
  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła przygotowania do wypłaty kolejnego w 2022 r. dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.
  Czy służba strażaka w OSP może być zaliczona do stażu pracy strażaka zawodowego?
  Czy możliwe jest uwzględnienie stażu służby strażaka ochotnika (nie zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy) do celów obliczenia wynagrodzenia tego strażaka zatrudnionego już później jako strażaka zawodowego pracującego na pełny etat? Czy trzeba równo traktować te dwie grupy zawodowe?
  Niedziela handlowa – sierpień 2022
  Sierpień 2022 ma 4 niedziele. Czy któraś z tych niedziel to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
  ZUS może dofinansować poprawę bezpieczeństwa pracy
  Koszty świadczeń wynikających z wypadków przy pracy tylko w 2021 r. wyniosły 664 322 700 zł. Koszty pracodawcy to jedno, ale oczywiście kluczową do zaadresowania kwestią pozostaje możliwość poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy. Na początku 2023 roku rusza kolejny nabór wniosków na dofinansowanie obszaru BHP przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak przygotować się do programu?
  Praca zdalna w Kodeksie pracy od jesieni?
  Myślę, że uda się to jesienią tego roku – odpowiedziała w czwartek PAP.pL szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapytana o to, kiedy nastąpi nowelizacja Kodeksu pracy, związana z wprowadzeniem do niego pojęcia pracy zdalnej. Dziś możliwa jest ona na podstawie przepisów covidowych.
  Liczba bezrobotnych w lipcu najniższa od 1990 r.
  W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych w lipcu br. spadła o 6,5 tys., a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych. – Po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Wzrost świadczenia emerytalno-rentowego w ostatnich siedmiu latach wyższy niż inflacja?
  Wzrost świadczenia emerytalno-rentowego w ostatnich 7 latach jest wyższy niż średnioroczna inflacja – powiedziała w czwartek PAP.pl szefowa MRiPS Marlena Maląg. Zaznaczyła, że wobec wysokiej obecnie inflacji 14. emerytura jest kolejnym wsparciem państwa dla grup o najniższych dochodach.
  PGZ: wspólne konstrukcje z Koreą, zwiększenie produkcji
  Wobec związanego z wojną na Ukrainie zwiększenia zamówień i kolejnych planów MON, Polska Grupa Zbrojeniowa musi się skupić na zwielokrotnieniu produkcji; za kilka lat będą możliwe wspólne konstrukcje z Koreą Południową - powiedział PAP prezes PGZ Sebastian Chwałek.
  Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.
  2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.
  Świadczenie postojowe - do kiedy czas na złożenie?
  Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe do 16 sierpnia. Zgodnie z przepisami wnioski te mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii.
  Kobiety nauczyły się oczekiwać mniej od swoich szefów
  Po dwóch latach pandemii polskie firmy stały się bardziej „włączające”, ale... dla kobiet nadal mniej niż dla mężczyzn. Kobiety nadal, jak przed pandemią, rzadziej niż mężczyźni czują się angażowane w decyzje, wspierane przez współpracowników i doceniane. Więcej kobiet uważa również, że wyniki ich pracy nie mają wpływu na wynagrodzenie. Coraz bardziej dostrzegalny jest efekt „przyzwyczajenia się” już do nierówności. Firmy notowane na giełdzie, by mieć kim wypełnić stanowiska kierownicze zarezerwowane parytetami dla kobiet zgodnie z rozporządzeniem UE w ciągu następnych czterech lat, już dziś powinny popracować nad rozwiązaniami, które uwzględnią ich konkretne potrzeby.
  Enefit rozwija swoją działalność w Polsce i otwiera nowe biuro na Śląsku
  Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, otworzył biuro sprzedaży w Katowicach. Nowy oddział jest odpowiedzią na rosnącą liczbę klientów z regionu śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. W ostatnich miesiącach firma powiększyła także swój zespół w Warszawie.
  Dobra atmosfera w pracy – 6 kluczowych aspektów
  Minęły czasy, kiedy głównym powodem wyboru pracodawcy była jego stabilność finansowa i poziom wynagrodzeń. Wraz z wejściem na rynek pracy przedstawicieli generacji Y i Z wzrosło znaczenie czynników pozapłacowych. Elementem, na który młodsze pokolenie pracowników zwraca szczególną uwagę, jest atmosfera w pracy. Jest to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru pracodawcy. Ale także powód, dla którego pracownicy są skłonni ponownie wkroczyć do raz opuszczonej rzeki. Pojawia się zatem pytanie – jak budować dobrą atmosferę w pracy? Oto 6 nieodzownych elementów.
  DANONE rozwija innowacje w środowisku pracy
  Praca, która umożliwia harmonijne łączenie rozwoju zawodowego z odpoczynkiem, a nawet pasjami podróżniczymi – to wizja, jaką realizuje grupa spółek DANONE. Firma, jako jedna z pierwszych w Polsce, wprowadziła rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność na świecie. Workation to połączenie pracy i wyjazdu wypoczynkowego, które daje pracownikom DANONE możliwość pracy z niemal dowolnego miejsca w Europie aż przez miesiąc. Rozwiązanie jest niezależne od, wprowadzonego na stałe, modelu pracy hybrydowej, a elastyczne formy pracy to część realizowanej w firmie strategii budowania środowiska, będącego najlepszym miejscem do pracy i rozwoju.