REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie prezentów świątecznych

REKLAMA

Zakup upominków o równej wartości dla wszystkich pracowników z bieżących środków firmy nie jest związany z działalnością socjalną, zatem wydatki na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Firmy z okazji świąt bardzo często przekazują pracownikom drobne prezenty i paczki świąteczne. Z punktu widzenia przedsiębiorców istotne jest to, czy wydatki na zakup paczek mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Konsekwencje podatkowe świadczeń okolicznościowych przyznawanych pracownikom mogą kształtować się różnie w zależności od źródła finansowania tego typu wydatków. Inaczej będzie w przypadku ufundowania świątecznych prezentów dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a inaczej w sytuacji, gdy wydatki na ich zakup zostały pokryte ze środków obrotowych firmy.

Autopromocja

Paczki dla najbardziej potrzebujących

Przypomnijmy, że fundusz świadczeń socjalnych to specjalny fundusz tworzony przez pracodawców na finansowanie działalności socjalnej na rzecz uprawnionych do korzystania z funduszu. Działalność socjalna obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzie- lanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej. W przypadku finansowania świadczeń dla pracowników z tego funduszu, pracodawca musi pamiętać o szczególnych zasadach ich przyznawania. Firma przy udzielaniu pomocy musi się kierować sytuacją materialną i rodzinną pracownika. Oznacza to, że nie może dokonać zakupów ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeżeli chce obdarować wszystkich pracowników prezentami świątecznymi o jednakowej wartości. Firma może jednak z zakładowego funduszu sfinansować np. paczki świąteczne z artykułami spożywczymi dla pracowników w trudnej sytuacji materialnej (gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza określonej kwoty). W takim przypadku wydatków sfinansowanych z funduszu nie można zaliczyć do kosztów firmy. Do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy zaliczają bowiem odpisy i zwiększenia na fundusz, po odprowadzeniu tych kwot na wyodrębniony rachunek bankowy.

BONY TOWAROWE

W przypadku gdy pracodawca ufunduje pracownikom na święta bony towarowe, wartość takiego prezentu powinien doliczyć do wynagrodzenia za pracę i pobrać od niego zaliczkę na podatek. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką kwotę opiewają przyznane pracownikom bony ani jakie było źródło ich finansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezenty ze środków obrotowych

Nie każda firma musi tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obowiązku takiego nie ma, jeżeli ilość zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełne etaty jest mniejsza niż 20 osób. Jak już wiadomo, paczek świątecznych z funduszu nie sfinansują także pracodawcy, którzy chcą obdarować wszystkich pracowników prezentami równej wartości bez względu na ich sytuację rodzinną i materialną. W tych sytuacjach wydatki na upominki dla pracowników powinny zostać pokryte z bieżących środków firmy. Zaliczenie takich wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów może nastąpić, jeżeli spełnione są ustawowe przesłanki. Po pierwsze, wydatki muszą mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie powinno mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Po drugie, poniesione wydatki nie mogą być zawarte w ustawowym katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. W katalogu tym znajdziemy m.in. wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku jednak gdy firma dokonuje zakupów świątecznych prezentów dla wszystkich pracowników, bez oceny ich sytuacji życiowej, rodzinne i materialnej, wyłączenie to nie może znaleźć zastosowania. Zasadniczo przyjmuje się, że wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, które wynikają z łączącego ich stosunku prawnego, wykazują związek z prowadzoną przez pracodawcę działalnością i osiąganymi z tego tytułu przychodami. W konsekwencji mogą one być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (por. pismo Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 30 maja 2006 r., sygn. 1472/ROP1/423-95-165/06/AJ).

PRZYKŁAD

OPODATKOWANIE PACZEK

Kierownictwo firmy postawiło z okazji Świąt Bożego Narodzenia przekazać wybranym pracownikom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej paczkę z artykułami spożywczymi. Wartość każdej paczki wynosi 150 zł. Zakup paczek został sfinansowany z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji pracodawca nie będzie miał możliwości zaliczenia wydatków na paczki do kosztów uzyskania przychodów. Takie prezenty nie będą również stanowiły po stronie pracowników przychodu do opodatkowania. W opisanej sytuacji spełnione są wszystkie warunki umożliwiające zwolnienie z podatku dochodowego. Świadczenie dla pracowników ma charakter rzeczowy, paczki zostały w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ich wartość nie przekracza 380 zł.

Konieczna zaliczka na podatek

Wydatki na świąteczne paczki dla pracowników należą do kategorii świadczeń rzeczowych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych takie świadczenia są wolne od podatku dochodowego, jeżeli ich zakup został sfinansowany w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. W przepisie ustawodawca zastrzegł jednocześnie, że zwolnieniem nie są objęte świadczenia rzeczowe w postaci bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Wartość takich podarunków należy zatem doliczyć do wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym zostały wydane pracownikowi, i pobrać od tego zaliczkę na podatek dochodowy. Wyjątek dotyczy bonów, talonów, kuponów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych wręczanych przez pracodawcę, który mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów bhp nie ma możliwości wydania pracownikowi posiłków, artykułów spożywczych lub napojów (art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PIT). W przypadku gdy firma pokryła koszty upominków świątecznych dla pracowników ze środków bieżących, musi potrącić od nich zaliczkę na podatek dochodowy. Wartość takich prezentów stanowi bowiem przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Firma może również obdarować byłych pracowników - emerytów i rencistów. W takim wypadku upominki zwolnione są z podatku dochodowego niezależnie od źródła ich finansowania. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

MAGDALENA MAJKOWSKA

Podstawa prawna

- Art. 2, art. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.).

- Art. 21 ust. 1 pkt 11b, pkt 67 i pkt 38, art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA