reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Opodatkowanie prezentów świątecznych

Opodatkowanie prezentów świątecznych

Zakup upominków o równej wartości dla wszystkich pracowników z bieżących środków firmy nie jest związany z działalnością socjalną, zatem wydatki na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Firmy z okazji świąt bardzo często przekazują pracownikom drobne prezenty i paczki świąteczne. Z punktu widzenia przedsiębiorców istotne jest to, czy wydatki na zakup paczek mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Konsekwencje podatkowe świadczeń okolicznościowych przyznawanych pracownikom mogą kształtować się różnie w zależności od źródła finansowania tego typu wydatków. Inaczej będzie w przypadku ufundowania świątecznych prezentów dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a inaczej w sytuacji, gdy wydatki na ich zakup zostały pokryte ze środków obrotowych firmy.

Przypomnijmy, że fundusz świadczeń socjalnych to specjalny fundusz tworzony przez pracodawców na finansowanie działalności socjalnej na rzecz uprawnionych do korzystania z funduszu. Działalność socjalna obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzie- lanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej. W przypadku finansowania świadczeń dla pracowników z tego funduszu, pracodawca musi pamiętać o szczególnych zasadach ich przyznawania. Firma przy udzielaniu pomocy musi się kierować sytuacją materialną i rodzinną pracownika. Oznacza to, że nie może dokonać zakupów ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeżeli chce obdarować wszystkich pracowników prezentami świątecznymi o jednakowej wartości. Firma może jednak z zakładowego funduszu sfinansować np. paczki świąteczne z artykułami spożywczymi dla pracowników w trudnej sytuacji materialnej (gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza określonej kwoty). W takim przypadku wydatków sfinansowanych z funduszu nie można zaliczyć do kosztów firmy. Do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy zaliczają bowiem odpisy i zwiększenia na fundusz, po odprowadzeniu tych kwot na wyodrębniony rachunek bankowy.

BONY TOWAROWE

W przypadku gdy pracodawca ufunduje pracownikom na święta bony towarowe, wartość takiego prezentu powinien doliczyć do wynagrodzenia za pracę i pobrać od niego zaliczkę na podatek. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką kwotę opiewają przyznane pracownikom bony ani jakie było źródło ich finansowania.

Nie każda firma musi tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obowiązku takiego nie ma, jeżeli ilość zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełne etaty jest mniejsza niż 20 osób. Jak już wiadomo, paczek świątecznych z funduszu nie sfinansują także pracodawcy, którzy chcą obdarować wszystkich pracowników prezentami równej wartości bez względu na ich sytuację rodzinną i materialną. W tych sytuacjach wydatki na upominki dla pracowników powinny zostać pokryte z bieżących środków firmy. Zaliczenie takich wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów może nastąpić, jeżeli spełnione są ustawowe przesłanki. Po pierwsze, wydatki muszą mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie powinno mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Po drugie, poniesione wydatki nie mogą być zawarte w ustawowym katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. W katalogu tym znajdziemy m.in. wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku jednak gdy firma dokonuje zakupów świątecznych prezentów dla wszystkich pracowników, bez oceny ich sytuacji życiowej, rodzinne i materialnej, wyłączenie to nie może znaleźć zastosowania. Zasadniczo przyjmuje się, że wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, które wynikają z łączącego ich stosunku prawnego, wykazują związek z prowadzoną przez pracodawcę działalnością i osiąganymi z tego tytułu przychodami. W konsekwencji mogą one być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (por. pismo Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 30 maja 2006 r., sygn. 1472/ROP1/423-95-165/06/AJ).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama