reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy system zadaniowy można zastosować do niepełnoetatowca

Czy system zadaniowy można zastosować do niepełnoetatowca

Jesteśmy firmą handlową. Czy możliwe jest zastosowanie systemu zadaniowego czasu pracy w stosunku do przedstawicieli handlowych zatrudnionych na pół etatu?

RADA
Tak. Zatrudnianie pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy nie wyklucza możliwości zastosowania w stosunku do nich systemu zadaniowego czasu pracy.

UZASADNIENIE

W tej sytuacji ważne jest jedynie, by wprowadzenie takiego systemu było uzasadnione rodzajem wykonywanej przez pracowników pracy, jej organizacją bądź miejscem jej świadczenia. Charakter pracy wykonywanej przez przedstawicieli handlowych, którą cechuje brak możliwości nadzorowania wykonywania obowiązków przez pracodawcę, uzasadnia skorzystanie właśnie z tej formy organizacji czasu pracy.

Pracodawca musi jednak pamiętać o tym, by zakres powierzonych pracownikom zadań nie przekroczył obowiązującego ich wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że pracownikom zatrudnionym na pół etatu powinny być zlecane zadania, które są oni w stanie wykonać przez połowę wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika zatrudnionego na cały etat.

Pracodawca ma obowiązek skonsultować z pracownikami zakres powierzanych im zadań. W sytuacji gdy zakres ten nie zostanie właściwie określony, a pracownicy będą świadczyli pracę ponad obowiązujące ich normy czasu pracy, będą mieli prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.


Podstawa prawna:
l art. 129, art. 140, art. 151 Kodeksu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama