Czy pracownik, którego żona przebywa w szpitalu, otrzyma zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko
REKLAMA
RADA
Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego na 1,5-roczne dziecko, ponieważ żona, która jest stałym opiekunem dziecka, przebywa w szpitalu w związku z porodem. W tym przypadku dokumentem niezbędnym do ustalenia uprawnień do zasiłku opiekuńczego będzie zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku przez uprawnionego lekarza.
UZASADNIENIE
O zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do ukończenia 8 lat może wystąpić pracownik w przypadku porodu lub choroby żony, która stale opiekuje się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia sprawowanie opieki albo małżonek stale opiekujący się dzieckiem przebywa w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Pracownik powinien dostarczyć do zakładu pracy zaświadczenie wystawione na zwykłym druku przez lekarza, lekarza dentystę, starszego felczera lub felczera, upoważnionego do wystawiania zaświadczeń lekarskich stwierdzające okres niemożności sprawowania opieki przez żonę. W takim przypadku nie jest wystawiane zwolnienie lekarskie ZUS ZLA.
Pracownik musi w zakładzie pracy złożyć wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15. Na tej podstawie ustalą Państwo prawo pracownika do zasiłku. We wniosku pracownik powinien oświadczyć, że nie ma innych domowników, którzy mogliby zapewnić opiekę dziecku w czasie porodu żony.
WAŻNE!
Zasiłek opiekuńczy na dziecko do 2 lat przysługuje również wtedy, gdy są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zapewnić opiekę nad dzieckiem.
Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez oddział ZUS, płatnik składek powinien złożyć również zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.
Wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat wypłaca się na podstawie asygnaty zastępczej ZUS Z-7.
Maksymalny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu osobistego sprawowania opieki nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny nie może łącznie przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.
Zasiłek opiekuńczy wypłaca się w wysokości 80% podstawy jego wymiaru za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy, w wysokości 1/30 części podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego.
Podstawa prawna:
- art. 32, art. 33, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- § 1, § 18, § 20, § 22 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat