REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Potrącenia przy zbiegu zajęć z ZUS i urzędu skarbowego

REKLAMA

Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia z ZUS (zaległość w składkach z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej). Dodatkowo w tym miesiącu otrzymaliśmy pismo z urzędu skarbowego nakazujące potrącić kwotę nieuiszczonego przez pracownika mandatu. Zajęcie wynagrodzenia z ZUS nie pozwala na jednoczesne dokonanie potracenia na rzecz urzędu skarbowego. Czy należność dla służb skarbowych ma w tej sytuacji pierwszeństwo? Jak powinniśmy postąpić?

RADA
Należy przekazać kwotę możliwą do potrącenia do urzędu skarbowego, który w przypadku zbiegu zajęć w postępowaniu egzekucyjnym w administracji przejmuje łączne prowadzenie egzekucji. Pracodawca powinien jednocześnie zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przyczynie nieprzekazania kwoty potrącenia do tego organu oraz urząd skarbowy o wcześniejszym zajęciu wynagrodzenia przez ZUS.

UZASADNIENIE

W przypadku zajęcia wynagrodzenia przez ZUS czy urząd skarbowy mamy do czynienia z postępowaniem egzekucyjnym w administracji. W tej sytuacji organami egzekucyjnymi są odpowiednio dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz naczelnik urzędu skarbowego.

W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego, prowadzonej przez różne organy egzekucyjne, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje naczelnik urzędu skarbowego, który pierwszy zastosował środek egzekucyjny.

Przykład:
5 marca 2007 r. do pracodawcy dotarło zajęcie wynagrodzenia przez urząd skarbowy I, a 27 marca 2007 r. kolejne zajęcie wystawione przez urząd skarbowy II. W tym przypadku egzekucję będzie prowadził urząd skarbowy I, ponieważ jako pierwszy dokonał zajęcia wynagrodzenia. Pracodawca będzie zobowiązany przekazywać potrącone kwoty (z obu tytułów) do urzędu skarbowego I.

Oczywiście potrącenia dokonywane będą w granicach określonych w art. 87-871 Kodeksu pracy.

Inaczej jest, gdy naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał czynności zajęcia wcale, np. zajęcia dokonał ZUS I i ZUS II, albo ZUS i Dyrektor Izby Celnej, albo Dyrektor Izby Celnej i Dyrektor oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (zajęcie dokonane wyłącznie przez inne organy niż Naczelnik Urzędu Skarbowego).

W takim przypadku łączne prowadzenie egzekucji przejmuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby lub miejsca zamieszkania zobowiązanego (pracownika, którego wynagrodzenie zostało zajęte).

Jeżeli natomiast naczelnik urzędu skarbowego dokonał zajęcia wynagrodzenia, ale nie dokonał tej czynności jako pierwszy, łączne prowadzenie egzekucji, co do zasady, przejmuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby (osoby prawnej) lub miejsca zamieszkania (osoby fizycznej) zobowiązanego.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zajęcia jako kolejny organ dokonał naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca położenia majątku zobowiązanego. Wtedy łączne prowadzenie egzekucji przejmuje ten organ.

Przykład:
Pracownik zatrudniony jest w Warszawie i miejscem jego zamieszkania jest Warszawa. 7 lutego 2007 r. wpłynęło zajęcie wynagrodzenia pracownika z jednego z warszawskich oddziałów ZUS i pracodawca dokonywał potrącenia tego świadczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. 10 maja 2007 r. przyszło kolejne zajęcie wynagrodzenie pracownika dokonane przez naczelnika jednego z poznańskich urzędów skarbowych.

W tym przypadku z wynagrodzenia za maj 2007 r. egzekucję będzie prowadził urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika, a więc właściwy dla danej części Warszawy.

W przypadku wystąpienia dalszych zbiegów egzekucji łączne prowadzenie egzekucji prowadzi naczelnik urzędu skarbowego, który przejął nad nim nadzór wcześniej.

Przykład:
Pracownik zatrudniony jest w Warszawie i miejscem jego zamieszkania jest Warszawa. 7 lutego 2007 r. wpłynęło zajęcie wynagrodzenia pracownika z ZUS z Warszawy. 10 maja 2007 r. przyszło kolejne zajęcie wynagrodzenie pracownika dokonane przez naczelnika jednego z poznańskich urzędów skarbowych. Od maja 2007 r. egzekucję prowadził urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika, a więc właściwy dla danej części Warszawy. Po kolejnym zajęciu - z 28 maja 2007 r. z ZUS Poznań nadal łączną egzekucję będzie prowadził wcześniej wyznaczony urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika (warszawski).

W przypadku zbiegu egzekucji w administracji, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje:
- naczelnik urzędu skarbowego, który jako pierwszy dokonał zajęcia,
- naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika (jeśli czynności zajęcia nie dokonywał urząd skarbowy wcale, lub nie dokonał jej jako pierwszy),
- naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla miejsca położenia majątku zobowiązanego (jeśli ten organ dokonał zajęcia, ale nie jako pierwszy).

Ponadto należy pamiętać, że jeżeli wynagrodzenie za pracę zostało uprzednio zajęte przez inny organ egzekucyjny, pracodawca niezwłocznie zawiadamia o tym właściwe organy egzekucyjne.


Podstawa prawna:- art. 1a pkt 20, art. 19, art. 63, art. 72, art. 73 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

REKLAMA

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

REKLAMA

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA