Kategorie

Potrącenia przy zbiegu zajęć z ZUS i urzędu skarbowego

Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia z ZUS (zaległość w składkach z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej). Dodatkowo w tym miesiącu otrzymaliśmy pismo z urzędu skarbowego nakazujące potrącić kwotę nieuiszczonego przez pracownika mandatu. Zajęcie wynagrodzenia z ZUS nie pozwala na jednoczesne dokonanie potracenia na rzecz urzędu skarbowego. Czy należność dla służb skarbowych ma w tej sytuacji pierwszeństwo? Jak powinniśmy postąpić?

RADA
Należy przekazać kwotę możliwą do potrącenia do urzędu skarbowego, który w przypadku zbiegu zajęć w postępowaniu egzekucyjnym w administracji przejmuje łączne prowadzenie egzekucji. Pracodawca powinien jednocześnie zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przyczynie nieprzekazania kwoty potrącenia do tego organu oraz urząd skarbowy o wcześniejszym zajęciu wynagrodzenia przez ZUS.

UZASADNIENIE

W przypadku zajęcia wynagrodzenia przez ZUS czy urząd skarbowy mamy do czynienia z postępowaniem egzekucyjnym w administracji. W tej sytuacji organami egzekucyjnymi są odpowiednio dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz naczelnik urzędu skarbowego.

W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego, prowadzonej przez różne organy egzekucyjne, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje naczelnik urzędu skarbowego, który pierwszy zastosował środek egzekucyjny.

Przykład:
5 marca 2007 r. do pracodawcy dotarło zajęcie wynagrodzenia przez urząd skarbowy I, a 27 marca 2007 r. kolejne zajęcie wystawione przez urząd skarbowy II. W tym przypadku egzekucję będzie prowadził urząd skarbowy I, ponieważ jako pierwszy dokonał zajęcia wynagrodzenia. Pracodawca będzie zobowiązany przekazywać potrącone kwoty (z obu tytułów) do urzędu skarbowego I.

Oczywiście potrącenia dokonywane będą w granicach określonych w art. 87-871 Kodeksu pracy.

Inaczej jest, gdy naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał czynności zajęcia wcale, np. zajęcia dokonał ZUS I i ZUS II, albo ZUS i Dyrektor Izby Celnej, albo Dyrektor Izby Celnej i Dyrektor oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (zajęcie dokonane wyłącznie przez inne organy niż Naczelnik Urzędu Skarbowego).

W takim przypadku łączne prowadzenie egzekucji przejmuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby lub miejsca zamieszkania zobowiązanego (pracownika, którego wynagrodzenie zostało zajęte).

Jeżeli natomiast naczelnik urzędu skarbowego dokonał zajęcia wynagrodzenia, ale nie dokonał tej czynności jako pierwszy, łączne prowadzenie egzekucji, co do zasady, przejmuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby (osoby prawnej) lub miejsca zamieszkania (osoby fizycznej) zobowiązanego.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zajęcia jako kolejny organ dokonał naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca położenia majątku zobowiązanego. Wtedy łączne prowadzenie egzekucji przejmuje ten organ.

Przykład:
Pracownik zatrudniony jest w Warszawie i miejscem jego zamieszkania jest Warszawa. 7 lutego 2007 r. wpłynęło zajęcie wynagrodzenia pracownika z jednego z warszawskich oddziałów ZUS i pracodawca dokonywał potrącenia tego świadczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. 10 maja 2007 r. przyszło kolejne zajęcie wynagrodzenie pracownika dokonane przez naczelnika jednego z poznańskich urzędów skarbowych.

W tym przypadku z wynagrodzenia za maj 2007 r. egzekucję będzie prowadził urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika, a więc właściwy dla danej części Warszawy.

W przypadku wystąpienia dalszych zbiegów egzekucji łączne prowadzenie egzekucji prowadzi naczelnik urzędu skarbowego, który przejął nad nim nadzór wcześniej.

Przykład:
Pracownik zatrudniony jest w Warszawie i miejscem jego zamieszkania jest Warszawa. 7 lutego 2007 r. wpłynęło zajęcie wynagrodzenia pracownika z ZUS z Warszawy. 10 maja 2007 r. przyszło kolejne zajęcie wynagrodzenie pracownika dokonane przez naczelnika jednego z poznańskich urzędów skarbowych. Od maja 2007 r. egzekucję prowadził urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika, a więc właściwy dla danej części Warszawy. Po kolejnym zajęciu - z 28 maja 2007 r. z ZUS Poznań nadal łączną egzekucję będzie prowadził wcześniej wyznaczony urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika (warszawski).

W przypadku zbiegu egzekucji w administracji, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje:
- naczelnik urzędu skarbowego, który jako pierwszy dokonał zajęcia,
- naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika (jeśli czynności zajęcia nie dokonywał urząd skarbowy wcale, lub nie dokonał jej jako pierwszy),
- naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla miejsca położenia majątku zobowiązanego (jeśli ten organ dokonał zajęcia, ale nie jako pierwszy).

Ponadto należy pamiętać, że jeżeli wynagrodzenie za pracę zostało uprzednio zajęte przez inny organ egzekucyjny, pracodawca niezwłocznie zawiadamia o tym właściwe organy egzekucyjne.


Podstawa prawna:- art. 1a pkt 20, art. 19, art. 63, art. 72, art. 73 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.