REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]
Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie w 2025 r. będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Będą nowe systemy, nowe kary i integracja cudzoziemców.

Praca cudzoziemców na terytorium RP

Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Zmiana w założeniu sprawi, że poprawi się bezpieczeństwo (w wielu aspektach: społecznym i zatrudnieniowym). Oczywiście ma się też wzmocnić ochrona pracowników i pracodawców. Projekt sam w sobie, a docelowo ustawa będzie realizowała jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. 

REKLAMA

W ostatnich latach obserwujemy wzrost obecności zagranicznych pracowników na polskim rynku pracy. Projekt naszego resortu - podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - wprowadza kompleksowe regulacje w tym zakresie, tak by rynek pracy w Polsce był sprawiedliwym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich. Jak dalej podkreśla resort pracy: obecnie obowiązujące procedury związane z zatrudnianiem cudzoziemców są regulowane przez ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 475). Przez 20 lat jej obowiązywania polski rynek pracy zmienił się diametralnie i otworzył się na pracowników z innych krajów. Przepisy te w tym czasie były wielokrotnie nowelizowane i uzupełniane, co spowodowało, że poszczególne regulacje stały się nieczytelne i trudne do stosowania.

Ważne

Według danych ZUS, na koniec drugiego kwartału 2024r., w Polsce zatrudnionych jest ponad 1.2 miliona cudzoziemców. W związku z tym konieczne jest uchylenie dotychczasowej ustawy i zastąpienie jej nową, dopasowaną do współczesnej rzeczywistości. Wprowadzenie nowej ustawy ma 2 główne cele: ograniczenie nadużyć oraz przyspieszenie postępowań administracyjnych i zwiększenie ich efektywności.

CEL NR 1. NIE KAŻDA PRACA DLA CUDZOZIEMCA W POLSCE

  • Starości zyskają możliwość określenia listy rodzajów pracy i zawodów, w których zezwolenia na pracę nie będą wydawane obcokrajowcom chętnym podjąć pracę w danym powiecie.
  • Zostaną dodane i doprecyzowane nowe przesłanki odmowy wydania zezwoleń na pracę cudzoziemca. Dzięki nim, wojewoda będzie mógł odmówić wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub jeśli działa głównie w celu ułatwienia cudzoziemcowi wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Wojewódzkie Urzędy Pracy nałożony będzie obowiązek dokonywania, raz na pół roku, analiz dotyczących wynagrodzeń oferowanych na lokalnych rynkach pracy.

CEL NR 2. Zaostrzenie sankcji za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi

Wysokość kary grzywny będzie ustalana przez sąd proporcjonalnie do liczby nielegalnie zatrudnionych pracowników. Obecnie liczba osób, którym pracodawca nielegalnie powierzył pracę nie ma wpływu na wysokość nałożonej kary. taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3 000 do 50 000 zł za każdy przypadek nielegalnego zatrudnienia.

CEL NR 3. ELEKTORNIZACJA SYSTEMÓW I KRÓTSZE TERMINY

Dojdzie do pełnej elektronizacji procedur wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców na każdym etapie tego procesu. Rozwiązanie to skróci terminy wydawania zezwoleń na pracę oraz pozwoli na lepsze gospodarowanie zasobami kadrowymi urzędów pracy. Systemy informatyczne służyć będą również do monitoringu wykorzystywania wydanych zezwoleń i oświadczeń dotyczących pracy cudzoziemców.

POLECAMY: PODATKI 2025

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CEL NR 4. PROGRAMY INTEGRACYJNE I POMOC W NAUCE JĘZYKA POLSKIEGO

Publiczne służby zatrudnienia będą mogły tworzyć wyspecjalizowane punkty wspierające cudzoziemców na rynku pracy oraz ułatwiające im integrację z polskim społeczeństwem, w szczególności poprzez pomoc w nauce języka polskiego. Stabilne i bezpieczne warunki zatrudnienia pozwolą na osadzenie się przyjeżdżających osób w społeczno-gospodarczym systemie kraju. Tym samym umożliwią m.in. zwiększenie wpływów z podatków i ubezpieczeń społecznych.

Jak podkreśla resort pracy: Projekt ustawy zwiększa ochronę polskich pracowników i przedsiębiorców. Chroni też pracowników cudzoziemskich przed nieuczciwymi pracodawcami. Nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie tworzeniu się „równoległego” rynku pracy dla cudzoziemców, w najcięższych i najgorzej płatnych sektorach polskiej gospodarki, gdzie przepisy prawa pracy nie są prawidłowo przestrzegane. Regulacje ograniczą nadużycia towarzyszące zatrudnianiu cudzoziemców, takie jak zaniżanie wynagrodzeń, czy wyzysk, które często odbijają się negatywnie nie tylko na zagranicznych pracownikach, ale też wypychają polskich pracowników z rynku pracy.

PODSUMOWANIE

Najważniejsze nowe regulacje wprowadzane przez projekt ustawy to:

  • pełna elektronizacja załatwiania spraw zezwoleń na pracę i oświadczeń w celu skrócenia terminów rozpatrywania spraw. Rejestr umów i weryfikacja poziomu wynagrodzeń;

  • ograniczenie wyłudzeń zezwoleń na pracę jedynie w celu wjazdu na terytorium Schengen;

  • doprecyzowanie i dodanie nowych przesłanek odmowy wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca. Wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

  • zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców - taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3000 do 50 000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia;

  • zapobieżenie „wypychaniu” polskich pracowników z rynku pracy i wyzyskiwaniu pracowników cudzoziemskich;

  • integracja cudzoziemców w Polsce. Stabilne i bezpieczne warunki zatrudnienia pozwolą na osadzenie się przyjeżdżających osób w społeczno-gospodarczym systemie kraju. Tym samym umożliwią m.in. zwiększenie wpływów z podatków i ubezpieczeń społecznych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

REKLAMA

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

REKLAMA