REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]
Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie w 2025 r. będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Będą nowe systemy, nowe kary i integracja cudzoziemców.

Praca cudzoziemców na terytorium RP

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Zmiana w założeniu sprawi, że poprawi się bezpieczeństwo (w wielu aspektach: społecznym i zatrudnieniowym). Oczywiście ma się też wzmocnić ochrona pracowników i pracodawców. Projekt sam w sobie, a docelowo ustawa będzie realizowała jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. 

REKLAMA

W ostatnich latach obserwujemy wzrost obecności zagranicznych pracowników na polskim rynku pracy. Projekt naszego resortu - podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - wprowadza kompleksowe regulacje w tym zakresie, tak by rynek pracy w Polsce był sprawiedliwym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich. Jak dalej podkreśla resort pracy: obecnie obowiązujące procedury związane z zatrudnianiem cudzoziemców są regulowane przez ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 475). Przez 20 lat jej obowiązywania polski rynek pracy zmienił się diametralnie i otworzył się na pracowników z innych krajów. Przepisy te w tym czasie były wielokrotnie nowelizowane i uzupełniane, co spowodowało, że poszczególne regulacje stały się nieczytelne i trudne do stosowania.

Ważne

Według danych ZUS, na koniec drugiego kwartału 2024r., w Polsce zatrudnionych jest ponad 1.2 miliona cudzoziemców. W związku z tym konieczne jest uchylenie dotychczasowej ustawy i zastąpienie jej nową, dopasowaną do współczesnej rzeczywistości. Wprowadzenie nowej ustawy ma 2 główne cele: ograniczenie nadużyć oraz przyspieszenie postępowań administracyjnych i zwiększenie ich efektywności.

CEL NR 1. NIE KAŻDA PRACA DLA CUDZOZIEMCA W POLSCE

  • Starości zyskają możliwość określenia listy rodzajów pracy i zawodów, w których zezwolenia na pracę nie będą wydawane obcokrajowcom chętnym podjąć pracę w danym powiecie.
  • Zostaną dodane i doprecyzowane nowe przesłanki odmowy wydania zezwoleń na pracę cudzoziemca. Dzięki nim, wojewoda będzie mógł odmówić wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub jeśli działa głównie w celu ułatwienia cudzoziemcowi wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Wojewódzkie Urzędy Pracy nałożony będzie obowiązek dokonywania, raz na pół roku, analiz dotyczących wynagrodzeń oferowanych na lokalnych rynkach pracy.

CEL NR 2. Zaostrzenie sankcji za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi

Wysokość kary grzywny będzie ustalana przez sąd proporcjonalnie do liczby nielegalnie zatrudnionych pracowników. Obecnie liczba osób, którym pracodawca nielegalnie powierzył pracę nie ma wpływu na wysokość nałożonej kary. taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3 000 do 50 000 zł za każdy przypadek nielegalnego zatrudnienia.

CEL NR 3. ELEKTORNIZACJA SYSTEMÓW I KRÓTSZE TERMINY

Dojdzie do pełnej elektronizacji procedur wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców na każdym etapie tego procesu. Rozwiązanie to skróci terminy wydawania zezwoleń na pracę oraz pozwoli na lepsze gospodarowanie zasobami kadrowymi urzędów pracy. Systemy informatyczne służyć będą również do monitoringu wykorzystywania wydanych zezwoleń i oświadczeń dotyczących pracy cudzoziemców.

POLECAMY: PODATKI 2025

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CEL NR 4. PROGRAMY INTEGRACYJNE I POMOC W NAUCE JĘZYKA POLSKIEGO

Publiczne służby zatrudnienia będą mogły tworzyć wyspecjalizowane punkty wspierające cudzoziemców na rynku pracy oraz ułatwiające im integrację z polskim społeczeństwem, w szczególności poprzez pomoc w nauce języka polskiego. Stabilne i bezpieczne warunki zatrudnienia pozwolą na osadzenie się przyjeżdżających osób w społeczno-gospodarczym systemie kraju. Tym samym umożliwią m.in. zwiększenie wpływów z podatków i ubezpieczeń społecznych.

Jak podkreśla resort pracy: Projekt ustawy zwiększa ochronę polskich pracowników i przedsiębiorców. Chroni też pracowników cudzoziemskich przed nieuczciwymi pracodawcami. Nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie tworzeniu się „równoległego” rynku pracy dla cudzoziemców, w najcięższych i najgorzej płatnych sektorach polskiej gospodarki, gdzie przepisy prawa pracy nie są prawidłowo przestrzegane. Regulacje ograniczą nadużycia towarzyszące zatrudnianiu cudzoziemców, takie jak zaniżanie wynagrodzeń, czy wyzysk, które często odbijają się negatywnie nie tylko na zagranicznych pracownikach, ale też wypychają polskich pracowników z rynku pracy.

PODSUMOWANIE

Najważniejsze nowe regulacje wprowadzane przez projekt ustawy to:

  • pełna elektronizacja załatwiania spraw zezwoleń na pracę i oświadczeń w celu skrócenia terminów rozpatrywania spraw. Rejestr umów i weryfikacja poziomu wynagrodzeń;

  • ograniczenie wyłudzeń zezwoleń na pracę jedynie w celu wjazdu na terytorium Schengen;

  • doprecyzowanie i dodanie nowych przesłanek odmowy wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca. Wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

  • zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców - taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3000 do 50 000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia;

  • zapobieżenie „wypychaniu” polskich pracowników z rynku pracy i wyzyskiwaniu pracowników cudzoziemskich;

  • integracja cudzoziemców w Polsce. Stabilne i bezpieczne warunki zatrudnienia pozwolą na osadzenie się przyjeżdżających osób w społeczno-gospodarczym systemie kraju. Tym samym umożliwią m.in. zwiększenie wpływów z podatków i ubezpieczeń społecznych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

REKLAMA

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

REKLAMA

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA