| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy był wypadek przy pracy

Czy był wypadek przy pracy

Nasz pracownik kilka dni temu zwrócił się z prośbą o udzielenie mu godzinnej przerwy w ciągu dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych w urzędzie. Ponieważ kończy pracę po zamknięciu urzędu, wyraziliśmy na to zgodę. W tym czasie uległ wypadkowi. Teraz domaga się odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Czy ma do tego prawo?

RADA
Pracownikowi nie przysługuje żadne roszczenie względem pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy.

UZASADNIENIE

Fakt ten znajduje potwierdzenie nie tylko w definicji wypadku przy pracy (art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej), ale również został ugruntowany w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W wyroku z 23 kwietnia 1999 r. (II UKN 605/98, OSNP 2000/16/621) sąd stwierdził, że przerwa w świadczeniu pracy (w wykonywaniu zwykłych czynności pracowniczych) podjęta w celach prywatnych, niezwiązanych ze świadczeniem pracy, oznacza zerwanie związku z pracą, a tym samym zdarzenie, które zaistniało w czasie takiej przerwy, nie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.

Oceny tej nie zmienia okoliczność, że na wyjście z zakładu pracy wyraził zgodę przełożony pracownika. Zgoda usprawiedliwia pracownika w zakresie dyscypliny pracy, nie stanowi natomiast podstawy do uznania, że praca trwała (wyrok OSPiUS w Kielcach z 27 września 1975 r., P 579/75, SP 1976/6/36).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »