| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek rodzinny dla osoby uczącej się

Zasiłek rodzinny dla osoby uczącej się

Jeden z naszych młodych pracowników (ma 20 lat) studiuje zaocznie, nie ma rodziców (zginęli w wypadku pół roku temu). Czy osoba ta może ubiegać się o zasiłek rodzinny?

RADA
Pracownikowi może przysługiwać zasiłek rodzinny, jeśli jego dochody nie przekraczają kwoty 504 zł miesięcznie.

UZASADNIENIE
Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia. Przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 228, poz. 2255 ze zm.) nie zawierają tutaj rozróżnienia na studia dzienne i zaoczne.

Osoba ucząca się to osoba pełnoletnia ucząca się, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów, jeżeli wyrok sądu orzekający alimenty został wydany przed osiągnięciem pełnoletności przez osobę uczącą się.

Przy ustalaniu dochodu rodziny bierzemy pod uwagę przeciętny miesięczny dochód uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Okresem zasiłkowym jest okres od 1 września do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić pojęcie dochodu używane na użytek ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych dochodem (po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób) są:
• przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
• deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
• inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (wymienione w ustawie o świadczeniach rodzinnych).

Prawo do zasiłku rodzinnego pracownika uzależnione będzie zatem od tego, jakiej wysokości dochody otrzymuje w związku z pracą (oraz oczywiście z innych tytułów, jeżeli posiada także inne źródła przychodów).

Musimy zwrócić uwagę także na przepis art. 5 ust. 4a ww. ustawy, zgodnie z którym, jeżeli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego uzyska dochód wskazany w art. 3 pkt 24 ustawy, czyli ma dochód:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »