REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk

REKLAMA

Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka.

Nowe przepisy przyznają prawo do jednorazowej zapomogi po urodzeniu się dziecka w wysokości 1 tys. zł nie tylko rodzicom i opiekunom prawnym, ale także faktycznym opiekunom dziecka. To osoby, które wystąpiły z wnioskiem do sądu o jego przysposobienie.

Ponadto opiekun dziecka będzie mógł starać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od daty objęcia opieką albo od daty przysposobienia dziecka, a nie jak obecnie od dnia jego narodzin. Ze świadczenia skorzystają więc osoby decydujące się na adopcję starszych dzieci.

Dłuższy czas na złożenie wniosku o becikowe będą mieli też rodzice dziecka. Wyniesie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Obecnie rodzice mają na to trzy miesiące, co czasami, np. ze względu na konieczność pobytu rodzica lub dziecka w szpitalu, sprawia im kłopot.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł jednorazowo) będzie przysługiwał raz w okresie zasiłkowym, a termin na złożenie wniosku o jego wypłatę zostanie ograniczony do czterech miesięcy.

Gdy ośrodek pomocy społecznej przekaże gminie wypłacającej świadczenia informację, że uprawniony marnotrawi świadczenia lub wydatkuje je niezgodnie z przeznaczeniem, gmina przekaże należną pomoc w całości lub części w formie rzeczowej. Dotychczas gmina miała tylko taką możliwość, teraz będzie to jej obowiązek.

Kolejna zmiana przewiduje, że jeśli niepełnoletnie dziecko, na które pobierane są świadczenia rodzinne urodzi własne dziecko, rodzina nie straci prawa do świadczeń. Taki przepis ma zapobiec sytuacji, w której pomocy są pozbawiane rodziny niepełnoletnich dzieci, które rodzą własne dzieci. Do składu rodziny nie będą też wliczane dzieci pozostające w związku małżeńskim i pełnoletnie dziecko posiadające własne dziecko.

Zmienia się też definicja uprawnionej do świadczeń osoby uczącej się. Obecnie jest to pełnoletnia osoba, która się uczy i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów (jeśli wyrok sądu był wydany przed osiągnięciem 18 lat). Nowa definicja nie zawiera już wymogu, aby wyrok sądu był ogłoszony w tym terminie. Umożliwia też korzystanie ze świadczeń osobom, które na podstawie ugody sądowej (a nie tylko wyroku) nabyły prawo do alimentów od rodziców.

Bardzo ważna zmiana dotyczy rolników. GUS będzie podawać dochód rolników z gospodarstwa rolnego nie jak obecnie do końca października, ale do 23 września. Pozwoli to gminom płynniej ustalać prawo do świadczeń rolników na kolejne okresy zasiłkowe, trwające w okresie wrzesień - sierpień.

W związku z nowelizacją ustawy zmienił się też wzór wniosku, który jest załącznikiem do rozporządzenia ministra polityki społecznej z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 881, poz. 105 z późn. zm.) i wzór wniosku o zaliczkę alimentacyjną, będący załącznikiem rozporządzenia ministra polityki społecznej z 7 czerwca 2005 r. w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń (Dz.U. nr 105, poz. 882). Ich zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 114 (poz. 783 i 782).


Podstawa prawna:

  • ustawa z 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (Dz.U. nr 109, poz. 747).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA