REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk
Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka.

Nowe przepisy przyznają prawo do jednorazowej zapomogi po urodzeniu się dziecka w wysokości 1 tys. zł nie tylko rodzicom i opiekunom prawnym, ale także faktycznym opiekunom dziecka. To osoby, które wystąpiły z wnioskiem do sądu o jego przysposobienie.

Ponadto opiekun dziecka będzie mógł starać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od daty objęcia opieką albo od daty przysposobienia dziecka, a nie jak obecnie od dnia jego narodzin. Ze świadczenia skorzystają więc osoby decydujące się na adopcję starszych dzieci.

Dłuższy czas na złożenie wniosku o becikowe będą mieli też rodzice dziecka. Wyniesie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Obecnie rodzice mają na to trzy miesiące, co czasami, np. ze względu na konieczność pobytu rodzica lub dziecka w szpitalu, sprawia im kłopot.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł jednorazowo) będzie przysługiwał raz w okresie zasiłkowym, a termin na złożenie wniosku o jego wypłatę zostanie ograniczony do czterech miesięcy.

Gdy ośrodek pomocy społecznej przekaże gminie wypłacającej świadczenia informację, że uprawniony marnotrawi świadczenia lub wydatkuje je niezgodnie z przeznaczeniem, gmina przekaże należną pomoc w całości lub części w formie rzeczowej. Dotychczas gmina miała tylko taką możliwość, teraz będzie to jej obowiązek.

Kolejna zmiana przewiduje, że jeśli niepełnoletnie dziecko, na które pobierane są świadczenia rodzinne urodzi własne dziecko, rodzina nie straci prawa do świadczeń. Taki przepis ma zapobiec sytuacji, w której pomocy są pozbawiane rodziny niepełnoletnich dzieci, które rodzą własne dzieci. Do składu rodziny nie będą też wliczane dzieci pozostające w związku małżeńskim i pełnoletnie dziecko posiadające własne dziecko.

Zmienia się też definicja uprawnionej do świadczeń osoby uczącej się. Obecnie jest to pełnoletnia osoba, która się uczy i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów (jeśli wyrok sądu był wydany przed osiągnięciem 18 lat). Nowa definicja nie zawiera już wymogu, aby wyrok sądu był ogłoszony w tym terminie. Umożliwia też korzystanie ze świadczeń osobom, które na podstawie ugody sądowej (a nie tylko wyroku) nabyły prawo do alimentów od rodziców.

Bardzo ważna zmiana dotyczy rolników. GUS będzie podawać dochód rolników z gospodarstwa rolnego nie jak obecnie do końca października, ale do 23 września. Pozwoli to gminom płynniej ustalać prawo do świadczeń rolników na kolejne okresy zasiłkowe, trwające w okresie wrzesień - sierpień.

W związku z nowelizacją ustawy zmienił się też wzór wniosku, który jest załącznikiem do rozporządzenia ministra polityki społecznej z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 881, poz. 105 z późn. zm.) i wzór wniosku o zaliczkę alimentacyjną, będący załącznikiem rozporządzenia ministra polityki społecznej z 7 czerwca 2005 r. w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń (Dz.U. nr 105, poz. 882). Ich zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 114 (poz. 783 i 782).


Podstawa prawna:

 • ustawa z 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (Dz.U. nr 109, poz. 747).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA