Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.
Wynagrodzenie za czas choroby jest rodzajem wynagrodzenia pracownika. Dlatego do potrąceń z wynagrodzenia chorobowego stosuje się przepisy dotyczące potrąceń z wynagrodzenia za pracę, które reguluje Kodeks pracy. Za potrącenie z wynagrodzenia za pracę uważa się dopuszczalną albo nakazaną prawem czynność polegającą na zmniejszeniu do określonej wysokości wypłaty tego wynagrodzenia.
Natomiast potrącenia z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dokonuje ZUS albo pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego należnych pracownikom i zleceniobiorcom. Odmiennie uregulowano również zasady potrąceń z zasiłków.
Treść jest dostępna bezpłatnie, wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.