| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Umorzenie pracownikowi pożyczki jako udzielenie zapomogi

Umorzenie pracownikowi pożyczki jako udzielenie zapomogi

W związku z trudną sytuacją rodzinną naszej pracownicy (śmierć męża) chcemy umorzyć spłacaną przez nią pożyczkę mieszkaniową z zfśs. Czy w decyzji o umorzeniu możemy przekwalifikować tę pomoc na zapomogę w związku ze śmiercią męża pracownicy? W ten sposób nie musielibyśmy potrącać z jej wynagrodzenia podatku od tego przychodu.

RADA
Rozwiązanie zaproponowane przez Państwa jest prawidłowe. Umorzenie pożyczki udzielonej na cele mieszkaniowe jest de facto zapomogą udzielaną pracownikowi. Jeżeli w decyzji o umorzeniu pożyczki wpiszą Państwo śmierć współmałżonka uprawnionej, świadczenie to będzie zwolnione z opodatkowania do wysokości 2280 zł.

UZASADNIENIE

Przepisy o działalności socjalnej nie rozróżniają pojęć „zapomogi” i „umorzenia”, posługują się jedynie pojęciem bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Słownikowa definicja zapomogi wskazuje jednak, że jest to pojęcie tożsame z pomocą bezzwrotną. Umorzenie pożyczki na cele mieszkaniowe także należy zakwalifikować jako rodzaj bezzwrotnej pomocy, gdyż dokonując umorzenia pracodawca - administrator funduszu jako wierzyciel zrzeka się spłaty należności przez dłużnika. Powoduje to, że pożyczka (jej część), a więc pomoc zwrotna, zmienia swój charakter na pomoc bezzwrotną.

Zapomoga udzielona pracownikowi w momencie postawienia do jego dyspozycji środków powoduje powstanie u niego przychodu. W przypadku umorzenia wcześniej udzielonej pożyczki przychód powstaje w chwili umorzenia. Wcześniej pożyczkobiorca jest bowiem zaledwie faktycznym dysponentem pożyczonych pieniędzy, które przechodzą na jego własność dopiero w momencie umorzenia. Dlatego akt umorzenia również w skutkach podatkowych będzie jednoznaczny z udzieleniem zapomogi.

Pożyczone podatnikowi pieniądze, z których dochodzenia pożyczkodawca rezygnuje w związku z zajściem pewnych wyjątkowych okoliczności (śmierć kogoś bliskiego pożyczkobiorcy, pożar jego domu itp.) pełnią rolę zapomogi i spełniają warunek zwolnienia podatkowego (przekazanie ich na własność podatnika następuje w związku z jednym ze zdarzeń wymienionych w ustawie).

Z powyższego wynika, że nie ma potrzeby zmiany nazewnictwa udzielonej pracownicy pomocy, gdyż umorzenie pożyczki w związku ze śmiercią jej męża jest równoznaczne z przyznaniem jej zapomogi (pomocy bezzwrotnej) w wysokości umorzenia. Z uwagi na zamiar skorzystania ze zwolnienia podatkowego doradzam jednak w decyzji o umorzeniu pożyczki zmianę nazewnictwa i używanie określenia „zapomoga” zamiast „umorzenie”, co powinno rozwiać ewentualne wątpliwości organów skarbowych.

Drugim możliwym rozwiązaniem jest udzielenie pracownicy ze środków zfśs zapomogi w związku ze śmiercią męża w wysokości kwoty pożyczki pozostałej do spłaty. W ten sposób pracownica będzie dysponować środkami na spłacanie rat.

WAŻNE!
Zwolnione z opodatkowania są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Wszystkie zapomogi wypłacane ze środków zfśs podlegają zwolnieniu składkowemu bez limitu i bez znaczenia, na jaki cel zostały przyznane. Zapomogi wypłacane z innych środków są zwolnione z oskładkowania pod warunkiem, że zostały przyznane w związku z klęską żywiołową, indywidualnym zdarzeniem losowym lub długotrwałą chorobą.


Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
- art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- § 2 ust. 1 pkt 19, pkt 22 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »