reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy pracownik nieujawniający dochodów może korzystać z zfśs

Czy pracownik nieujawniający dochodów może korzystać z zfśs

Jesteśmy zakładem budżetowym. Jedna z naszych pracownic odmawia ujawnienia swoich zarobków członkom komisji socjalnej. Czy ta pracownica i członkowie jej rodziny będą mogli korzystać ze świadczeń i usług finansowanych z zfśs, czy nieujawnienie tych danych pozbawia ich tej możliwości.

RADA
Pracownica i członkowie jej rodziny będą mogli korzystać z funduszu tylko wtedy, gdy obowiązujące w zakładzie kryteria przyznawania świadczeń i usług z tego źródła umożliwiają ich otrzymanie wszystkim uprawnionym.

UZASADNIENIE
Korzystanie ze świadczeń i usług finansowanych (dofinansowywanych) z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie jest obowiązkiem, lecz przywilejem uprawnionych. Oznacza to, że nie wszyscy uprawnieni muszą ubiegać się o świadczenia i usługi z tego źródła. Uprawnieni, którzy nie chcą spełnić niezbędnych wymagań formalnych, nie będą mogli skorzystać z funduszu.

Niespełnienie tych wymagań, np. niezłożenie informacji o dochodach rodziny, może mieć różne motywy. Może to być np. obawa przed ujawnieniem swoich dochodów członkom komisji socjalnej, którzy są zarazem pracownikami zakładu, lub niechęć przed wykazaniem dochodów współmałżonka. Pracownik może także nie chcieć korzystać ze środków funduszu.

Przykład:
Dyrektor szpitala na początku roku nie podał służbom socjalnym informacji o dochodzie na członka rodziny, a podanie tej informacji jest na mocy regulaminu gospodarowania środkami socjalnymi niezbędne do korzystania z funduszu. Dyrektor uznał, że jako osoba zarabiająca zdecydowanie najwięcej w podległym mu ZOZ, nie będzie korzystał z pomocy socjalnej, gdyż tego nie potrzebuje.

Regulaminy zfśs wprowadzają podział (niektórych) świadczeń i usług między wszystkich uprawnionych (np. paczki), uzależniając stopień dofinansowania od kryteriów socjalnych. W ten sposób nawet pracownicy o najwyższych dochodach na członka rodziny będą mieli prawo do, choćby symbolicznych, świadczeń z funduszu.

Jeżeli u Państwa w zakładzie regulamin funduszu przyznaje prawo do otrzymywania świadczeń (w różnej wysokości) wszystkim uprawnionym, to również pracownica, która nie ujawniła swoich dochodów, ma prawo do ich otrzymania.

Ze względu na niemożność weryfikacji dochodów przypadających na członka rodziny tej pracownicy, należy jej przyznać dopłatę (dofinansowanie) na poziomie właściwym dla osób o najkorzystniejszej sytuacji socjalnej. Pracownica otrzyma więc najniższe świadczenie.

W przypadku gdy regulamin zfśs uzależnia otrzymanie danego świadczenia od nieprzekraczania przez uprawnionego określonego dochodu na członka rodziny, nie ma możliwości przyznania dopłaty pracownikom, którzy odmówili ujawnienia swoich dochodów.

Przykład:
Regulamin zfśs przyznaje prawo do dopłat do wypoczynku wyłącznie osobom o dochodach niższych niż 3000 zł na członka rodziny. Uprawnieni, których dochody przekraczają ten pułap, nie mają prawa do dopłat. Podobnie będą ich pozbawieni pracownicy, którzy nie przedstawią danych o dochodach swoich rodzin.


Podstawa prawna:
• art. 2 pkt 1, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama