REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważna jest data rozwiązania umowy o pracę

REKLAMA

Istnienie bądź nieistnienie prawa do odprawy przysługującej w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika musi być oceniane na gruncie przepisów obowiązujących w dacie rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.

STAN FAKTYCZNY
W dniu 7 kwietnia 2003 r. powód wniósł o zasądzenie od pozwanego odprawy pieniężnej w związku z wypowiedzeniem powodowi umowy o pracę z uwagi na likwidację stanowiska pracy powoda. Powód wskazał, że w jego przypadku ma zastosowanie ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, na podstawie której pracownikowi, który nabył prawo do świadczeń emerytalnych przysługuje prawo do odprawy pieniężnej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. regulującej zwolnienia grupowe, pracownikom, których umowy o pracę rozwiążą się po jej wejściu w życie, przysługuje odprawa pieniężna zgodnie dotychczasowymi przepisami, chyba że odprawa pieniężna przysługująca zgodnie z nową ustawą jest dla nich korzystniejsza.

Powód wskazał, że z uwagi na fakt, iż na podstawie obowiązującej w chwili wypowiedzenia umowy o pracę ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pracownikom posiadającym prawo do świadczeń emerytalnych odprawa nie przysługiwała, powinna mieć w stosunku do niego zastosowanie, jako korzystniejsza, ustawa z dnia 13 marca 2003 r.

Sąd Rejonowy wytoczone przez powoda powództwo oddalił, przyjmując, że w sprawie powinna znaleźć zastosowanie dotychczasowa ustawa o zwolnieniach grupowych.

Sąd Okręgowy rozpatrując apelację od wyroku sądu I instancji przypomniał, że prawo do odprawy pracownik nabywa z upływem ostatniego dnia trwania stosunku pracy. Istnienie bądź nieistnienie prawa do odprawy przysługującej w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika musi być więc oceniane na gruncie przepisów obowiązujących w dacie rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.

Ponieważ rozwiązanie umowy o pracę pomiędzy powodem a pozwanym miało miejsce w dniu 29 lutego 2004 r., należy stwierdzić, że do określenia prawa do odprawy powinny znaleźć zastosowanie przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r., która zaczęła obowiązywać od dnia 1 stycznia 2004 r. W myśl art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r., przepisy dawnej ustawy stosuje się jedynie do trwających w dniu wejścia w życie nowej ustawy postępowań dotyczących rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy.

Końcowym elementem postępowania, o którym mowa w art. 28 ust. 1, jest dokonanie czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania stosunku pracy (np. oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę). Postępowanie jest zakończone z chwilą dokonania tych czynności chociażby nie upłynął jeszcze okres wypowiedzenia.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 16 listopada 2006 r. (sygn. akt XII Pa 246/05)

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA