Kategorie

Limity potrąceń wobec pracowników z orzeczoną karą ograniczenia wolności

Małgorzata Bedyńska
Wobec naszego pracownika sąd orzekł karę ograniczenia wolności. Jednocześnie zobowiązał nas do przekazywania 10% jego wynagrodzenia za pracę na wskazane w zawiadomieniu konto bankowe. Pracownik ten jest wynagradzany stawką minimalną. Czy w tej sytuacji w ogóle możemy dokonać potrącenia?
RADA
Muszą Państwo zastosować się do orzeczenia sądu i 10% wynagrodzenia pracownika przekazywać na wskazany cel.

UZASADNIENIE
Przepisy Kodeksu karnego dotyczące orzekania przez sąd potrącenia części wynagrodzenia osoby pozostającej w stosunku pracy, wobec której orzeczono karę ograniczenia wolności, oraz analogiczne przepisy Kodeksu wykroczeń nie są objęte zakresem regulacji unormowań Kodeksu pracy chroniących wynagrodzenie pracownika przed potrąceniami.

Określona w przepisach Kodeksu pracy i Kodeksu wykroczeń możliwość dokonania potrącenia części wynagrodzenia skazanego pracownika jest w rzeczywistości obowiązkowym pomniejszeniem wynagrodzenia za pracę. Do dokonywanych pomniejszeń nie ma zastosowania ochrona wynagrodzenia za pracę przed potrąceniami (np. zmniejszenie wynagrodzenia w związku z wadliwie wykonaną pracą).

Sąd orzekając wobec danej osoby karę ograniczenia wolności (jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, od 1 do 12 miesięcy) lub ograniczenia wolności (na 1 miesiąc) wskazuje jej pracę, do której wykonywania osoba ta będzie zobowiązana w czasie odbywania kary. Praca ta jest świadczona nieodpłatnie we wskazanej przez sąd instytucji i służy celom społecznym. Jej wymiar jest także zależny od uznania sądu i wynosi od 20 do 40 godzin miesięcznie.

W przypadku zatrudnionych osób sąd może orzec zamiast wykonywania pracy potrącanie z jej wynagrodzenia od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę. Pieniądze te są przekazywane na rzecz Skarbu Państwa lub na cele społeczne.

WAŻNE!
Pracownik przez czas odbywania kary nie może rozwiązać stosunku pracy.

Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy sąd wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy o pracę. Dodatkowo skazany pracownik nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu i ma obowiązek składania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.

Sąd orzekając wobec osoby pozostającej w zatrudnieniu potrącenie z wynagrodzenia w związku z nałożoną karą ograniczenia wolności przesyła do zakładu pracy odpis orzeczenia. Ponadto sąd powinien dokładnie wskazać, z jakich składników wynagrodzenia za pracę i w jaki sposób należy dokonywać potrąceń.

Powinni Państwo bezzwłocznie przekazywać każdą potrąconą kwotę na konto wskazane przez sąd. Koszty związane z przelewem podlegają odliczeniu od dokonywanego potrącenia.


Podstawa prawna:
• art. 34, art. 35 Kodeksu karnego,
• art. 20 § 2, art. 21 Kodeksu wykroczeń,
• art. 59 Kodeksu karnego wykonawczego,
• art. 87 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:
Prawidłowe orzeczenie kary ograniczenia wolności wymaga poczynienia stosownych ustaleń dotyczących chociażby tego, czy oskarżony pozostaje w stosunku zatrudnienia i jak kształtuje się jego wynagrodzenie, a błędu tego nie można konwalidować w toku postępowania wykonawczego, ponieważ przepisy Kodeksu karnego wykonawczego (art. 56 § 2 k.k.w. i art. 61 k.k.w.) nie stwarzają takiej możliwości. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 lutego 2003 r., WK 50/02, OSNwSK 2003/1/291)

Kodeks karny przewiduje dwie postacie wykonywania kary ograniczenia wolności, które – poza rygorami określonymi w art. 34 § 2 pkt 1 i pkt 3 k.k. – polegają albo na obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym, albo na orzeczeniu stosownych potrąceń (w wysokości 10 do 25%) z wynagrodzenia za prace na rzecz Skarbu Państwa lub na wskazany przez sąd cel społeczny (art. 35 § 1 i § 2 k.k.). (Postanowienie sądu apelacyjnego z 3 lutego 1999 r., II AKo 30/99, OSA 2002/3/25)
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?