Limity potrąceń wobec pracowników z orzeczoną karą ograniczenia wolności
REKLAMA
UZASADNIENIE
Przepisy Kodeksu karnego dotyczące orzekania przez sąd potrącenia części wynagrodzenia osoby pozostającej w stosunku pracy, wobec której orzeczono karę ograniczenia wolności, oraz analogiczne przepisy Kodeksu wykroczeń nie są objęte zakresem regulacji unormowań Kodeksu pracy chroniących wynagrodzenie pracownika przed potrąceniami.
Określona w przepisach Kodeksu pracy i Kodeksu wykroczeń możliwość dokonania potrącenia części wynagrodzenia skazanego pracownika jest w rzeczywistości obowiązkowym pomniejszeniem wynagrodzenia za pracę. Do dokonywanych pomniejszeń nie ma zastosowania ochrona wynagrodzenia za pracę przed potrąceniami (np. zmniejszenie wynagrodzenia w związku z wadliwie wykonaną pracą).
Sąd orzekając wobec danej osoby karę ograniczenia wolności (jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, od 1 do 12 miesięcy) lub ograniczenia wolności (na 1 miesiąc) wskazuje jej pracę, do której wykonywania osoba ta będzie zobowiązana w czasie odbywania kary. Praca ta jest świadczona nieodpłatnie we wskazanej przez sąd instytucji i służy celom społecznym. Jej wymiar jest także zależny od uznania sądu i wynosi od 20 do 40 godzin miesięcznie.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat