RADA
Tak. Ponieważ w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof zwolniono z opodatkowania tylko świadczenia rzeczowe finansowane z ZFŚS, to świadczenie pieniężne wypłacane przez Państwa spółkę z tych środków nie może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Również w innych przepisach nie przewidziano dla tego typu czynności zwolnienia z opodatkowania. Jeżeli kupowaliby Państwo karnety samodzielnie, to sfinansowana przez Państwa część korzystałaby ze zwolnienia do kwoty 380 zł w roku podatkowym. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano zwolnienia z opodatkowania dla niektórych świadczeń przyznawanych pracownikom. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.
WAŻNE!
świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
WAŻNE!
świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć przez pojęcie „świadczenie rzeczowe”, a jedynie wymienił, co nim nie jest. Z cytowanego przepisu wynika, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że w przypadku przekazania pracownikom świadczeń rzeczowych w postaci bonów czy talonów, które zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, pracodawca będzie miał obowiązek pobrania z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy. Świadczenia te nie będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.
Aby precyzyjnie określić, co należy rozumieć przez pojęcie świadczenia rzeczowego, należy się odwołać do przepisów Kodeksu cywilnego, gdzie w art. 45 znajduje się definicja rzeczy. Są nimi tylko przedmioty materialne.
W opisanej przez Państwa sytuacji mamy do czynienia z finansowaniem części wartości zakupionych przez pracowników karnetów na zajęcia sportowe (basen lub siłownię). Sam karnet bez wątpienia ma charakter materialny. Nie jest on jednak najpierw kupowany przez Państwa spółkę, a potem przekazywany pracownikom, lecz pracownicy kupują go samodzielnie, następnie przedstawiają fakturę, na podstawie której otrzymują refundację części poniesionych przez siebie kosztów (zwrot gotówki).
W praktyce oznacza to, że w opisanej sytuacji dochodzi do wypłaty świadczenia pieniężnego ze środków ZFŚS, a nie przekazania rzeczowego świadczenia sfinansowanego z tego funduszu. Ponieważ w cytowanym powyżej art. 21 ust. 1 pkt 67 updof jest mowa tylko o świadczeniach rzeczowych, to świadczenie pieniężne wypłacane przez Państwa spółkę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Również w innych przepisach nie przewidziano dla tego typu czynności zwolnienia z opodatkowania.