Kategorie

Jak wyliczyć należności za krajową podróż służbową

Marta Lempart
Pracownik zatrudniony w Warszawie był w podróży służbowej w Poznaniu od godziny 7.10 rano 8 lutego 2007 r. do godziny 13.35 11 lutego 2007 r. (wyjazd i powrót pociągiem), za bilety zapłacił łącznie 162 zł. Zapewniono mu 2 noclegi w hotelu (po 120 zł). Jedną noc pracownik spędził u swojej rodziny. W hotelu miał zapewnione dwie kolacje i dwa śniadania. W Poznaniu poruszał się komunikacją miejską (nie przedstawił biletów). Zakupił mapę Poznania, aby łatwiej mu było poruszać się po mieście (przedstawił rachunek na 12,50 zł). Przed podróża otrzymał zaliczkę w wysokości 400 zł. W jakiej wysokości przysługują mu należności z tytułu tej podróży?
RADA
Pracownik będzie miał prawo do 3,5 diety (tj. 80,50 zł), zwrotu kosztów noclegu (274,50 zł) oraz zwrot kosztów przejazdu (180,40 zł) i ewentualnie zwrot kosztów zakupu mapy (12,50 zł). Należy mu wypłacić 147,90 zł, tj. nalezności z tego tytułu pomniejszone o wypłaconą wcześniej zaliczkę.

UZASADNIENIE
Pracownikowi, który został wysłany w podróż służbową, przysługują z tego tytułu diety oraz zwrot kosztów poniesionych na przejazdy i noclegi, a także zwrot innych kosztów poniesionych w związku z tą podróżą.

Diety

Łącznie podróż służbowa trwała 3 dni, 6 godzin i 25 minut. Jest to podróż trwająca ponad dobę, więc za rozpoczętą, ale niepełną dobę poniżej 8 godzin pracownikowi przysługuje połowa diety. Jeżeli czwarta, niepełna doba podróży wynosiłaby więcej niż 8 godzin, pracownikowi należałaby się pełna dieta także za czwartą dobę podróży. Pracownikowi w tym przypadku należy wypłacić 3,5 diety.

Wysokość diety nie może być niższa niż dieta przysługująca pracownikom zatrudnionym w państwowych lub samorządowych jednostkach budżetowych.

Pracownik ma zapewnione częściowe wyżywienie. Nie spowoduje to obniżenia należnej mu diety. W podróżach krajowych można w ogóle nie wypłacać diety, jeżeli pracownikowi zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie. Nie można jej natomiast obniżyć ze względu na zapewnienie częściowego wyżywienia, co jest zasadą przy zagranicznych podróżach służbowych.

Wysokość diety od 1 stycznia 2007 r. wynosi 23 zł, pracownikowi z tego tytułu przysługuje więc: 3,5 × 23 zł = 80,50 zł.

Noclegi

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu za dwie noce spędzone w hotelu, w wysokości udokumentowanej rachunkiem, łącznie 240 zł (dwie noce × 120 zł).

Za trzecią noc należy mu wypłacić ryczałt za nocleg w wysokości 150% diety, czyli 34,50 zł (23 zł × 150%).
Łącznie za noclegi należy pracownikowi wypłacić: 240 zł + 34,50 zł = 274,50 zł.

Przejazdy, dojazdy i inne wydatki

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w kwocie: 162 zł (cena biletów PKP w obie strony).
Jeżeli pracownik ponosił koszty dojazdów środkami komunikacji miejscowej, należy mu także wypłacić ryczałt na pokrycie tych kosztów (pracownik nie przedstawił biletów potwierdzających faktycznie poniesione koszty).

Przysługuje mu 20% diety za każdą rozpoczętą dobę podróży. W tym przypadku są to 4 doby, czyli:
4 × 20% × 23 zł = 18,40 zł.

Łącznie pracownikowi przysługuje:
162 zł + 18,40 zł = 180,40 zł.

Pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi inne poniesione wydatki stosownie do uzasadnionych potrzeb. Jeżeli pracodawca uzna, że zakup planu Poznania był uzasadniony, to powinien zwrócić pracownikowi także koszt tego wydatku na podstawie rachunku, czyli 12,50 zł.

Należności razem

Pracownikowi z tytułu odbytej podróży służbowej przysługują łącznie następujące należności:
80,50 zł (diety) + 274,50 zł (noclegi) + 180,40 zł (przejazdy) + 12,50 zł (mapa) = 547,90 zł.

Pracownik otrzymał zaliczkę w wysokości 400 zł, należy mu zatem wypłacić:
547,90 zł – 400 zł = 147,90 zł.


Podstawa prawna:• § 3–7 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).

 
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?