reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek pracownika podczas wyjazdu na studia

Wypadek pracownika podczas wyjazdu na studia

Rok temu zawarliśmy z pracownicą umowę o dofinansowanie przez zakład pracy dokształcania. Opłacamy jej częściowo studia oraz udzielamy urlopu szkoleniowego, jak również zwracamy koszty dojazdu (uczelnia jest w innej miejscowości). Pracownica jadąc na uczelnię miała wypadek. Czy wypadek ten powinien zostać uznany za wypadek przy pracy, skoro odbywa ona studia na podstawie umowy z zakładem pracy?

RADA
Jeżeli zawarli Państwo umowę odrębną od umowy o pracę, na podstawie której zobowiązali się Państwo do ułatwienia pracownicy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to wypadek ten nie będzie mógł zostać uznany za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Pracownica nie była w tym czasie w podróży służbowej.

UZASADNIENIE
Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika. Cechę wypadku przy pracy nadaje temu zdarzeniu związek z pracą.

Musi ono bowiem nastąpić:
•  podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
•  podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy (nawet bez polecenia),
•  w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Jednak nie tylko zdarzenia, które nastąpiły w takich okolicznościach, zostaną uznane za wypadek mający charakter wypadku przy pracy.
Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
•  w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone wyżej, chyba że wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
•  podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
•  przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Państwo zawarli dodatkową umowę dotyczącą ułatwienia dokształcania się pracownicy przez zapewnienie jej określonych świadczeń.

W takim przypadku wystawienie dokumentu polecenia wyjazdu służbowego stanowi jedynie realizację przyjętego przez pracodawcę w umowie zobowiązania do ponoszenia kosztów przejazdu na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju i służy udokumentowaniu naliczenia i wypłaty tego świadczenia.

Nie oznacza ono natomiast, że wyjazd pracownika na zajęcia szkolne stanowi podróż służbową, podczas której pracownik świadczy pracę lub wykonuje poza zakładem inne zadania wynikające z jego obowiązków pracowniczych. W konsekwencji wypadek, jakiemu uległa Państwa pracownica jadąc na studia, nie zostanie zrównany z wypadkiem przy pracy.

Inaczej byłoby, gdyby pracownica została zobowiązana do podnoszenia kwalifikacji na podstawie umowy o pracę, a nie odrębnej umowy. W takiej sytuacji mielibyśmy do czynienia z podróżą służbową i należałoby uznać, że wypadek, któremu uległa pracownica, jest wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama