Dowóz pracowników przez pracodawcę do miejsca pracy
REKLAMA
RADA
Ponieważ Państwa spółka jako pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom dojazdu do pracy lub zwrotu kosztów takiego dojazdu, to tego rodzaju świadczenie na rzecz pracowników nie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 112 updof. Wartość otrzymywanego świadczenia w postaci dowożenia oraz odwożenia z miejsca pracy będzie dla Państwa pracowników przychodem ze stosunku pracy.
UZASADNIENIE
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
- wynagrodzenia zasadnicze,
- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
- różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
- wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Oznacza to, że pracownicy osiągają przychody ze stosunku pracy nie tylko z tytułu otrzymywanego co miesiąc wynagrodzenia, ale również w każdym innym przypadku, gdy otrzymywane świadczenie pieniężne lub inne nieodpłatne świadczenie ma związek z wykonywaną pracą.
W opisanym przez Państwa przypadku świadczenie na rzecz pracowników przybrało formę bezpłatnego dowozu do miejsca pracy. Aby stwierdzić, czy może ono korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy się odwołać do art. 21 ust. 1 pkt 112 updof. Z treści tego artykułu wynika, że z podatku dochodowego są zwolnione:
- koszty dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw.
Wśród ustaw, o których mowa w cytowanym powyżej przepisie, są m.in. ustawy o: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Prokuraturze. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 28 września 2006 r. nr I USB XVI/415/44/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty stwierdził, że:
Dokonując analizy zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 112 updof, należy zauważyć, że jego zakres został ograniczony wyłącznie do zwróconych przez pracodawcę poniesionych przez pracownika kosztów dojazdu do pracy w sytuacji, gdy obowiązek ponoszenia tych świadczeń przez pracodawcę wynika wprost z przepisu odrębnej ustawy. Na mocy tego przepisu zwolniony jest m.in. zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby wynikający z art. 93 ust. 1 ustawy o Policji, zgodnie z którym policjantowi zajmującemu lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem.
Ponieważ z pytania nie wynika, aby Państwo jako pracodawca mieli obowiązek zapewnienia pracownikom dowozu do pracy lub zwrotu kosztów takiego dojazdu, to tego rodzaju świadczenie na rzecz pracowników nie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zgodnie z cytowanym powyżej art. 12 ust. 1 updof wartość świadczenia w postaci dowożenia oraz odwożenia z miejsca pracy będzie dla Państwa pracowników stanowiła przychód ze stosunku pracy.
Podstawa prawna:
- art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat