Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy działacza związkowego
Aktualizacja: 01.02.2016
Ustawa o związkach zawodowych określa prawo do zwolnienia od pracy zawodowej pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. »
Utrata uprawnień związku zawodowego
Aktualizacja: 25.01.2016
Organizacja związkowa ma obowiązek wskazywania co kwartał liczbę związkowców. Co w przypadku, gdy organizacja związkowa nie miała uprawnień, a mimo to podjęła działania? »
Pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego - podsumowanie
Aktualizacja: 14.12.2015
W poniedziałek, 14 grudnia 2015 roku po raz pierwszy zebrała się Rada Dialogu Społecznego - nowe forum debaty pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem. Rada Dialogu Społecznego obowiązuje od 11 września br., zastąpiła Komisję Trójstronną. »
Oczekiwania wobec Rady Dialogu Społecznego
Aktualizacja: 27.10.2015
Prezydent powołał 56 członków Rady Dialogu Społecznego. Konfederacja Lewiatan oczekuje od Rady Dialogu Społecznego głównie większej skuteczności w relacjach z rządem, a także merytorycznej debaty nad najważniejszymi sprawami, m.in. rozwojem szkolnictwa zawodowego, zmianą ustawy o związkach zawodowych, uporządkowaniem rynku pracy i wprowadzeniem jednolitego kontraktu o pracę. »
Aktualizacja: 12.10.2015
Związek zawodowy to organizacja zrzeszająca pracowników w celu reprezentowania i obrony ich praw. Powstaje na mocy uchwały podjętej co najmniej przez 10 osób uprawnionych do jego utworzenia. »
Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego
Aktualizacja: 07.10.2015
Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawodowych osób, którym przysługuje prawo zrzeszania się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż. »
Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?
Aktualizacja: 07.10.2015
Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. »
Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego
Aktualizacja: 15.09.2015
11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady? »
Rada Dialogu Społecznego od 11 września 2015 r.
Aktualizacja: 02.09.2015
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wejdzie w życie 11 września br. i od tego dnia pracodawcy, związki oraz rząd będą mogły zgłaszać członków Rady. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. »
Rada Dialogu Społecznego - zadania i skład
Aktualizacja: 04.08.2015
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została 3 sierpnia 2015 r. podpisana przez Prezydenta RP. Nowa regulacja powstała we współpracy organizacji pracodawców i związków zawodowych z resortem pracy. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład RDS? »
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego podpisana przez Prezydenta RP
Aktualizacja: 04.08.2015
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została w poniedziałek (3 sierpnia 2015 r.) podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie jeszcze we wrześniu tego roku. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. »
Komisja Trójstronna przestaje istnieć
Aktualizacja: 03.08.2015
Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego? »
Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP
Aktualizacja: 27.07.2015
Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia. »
Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.
Aktualizacja: 13.07.2015
Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis. »
Regulaminy wynagradzania zaskarżone przez pracodawców
Aktualizacja: 03.07.2015
Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które uniemożliwiają pracodawcom ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »