Dodatkowe 20 dni wolnego 100% płatnego, łącznie 8 dni urlopu na żądanie oraz inne przywileje dla pracowników [kiedy, dla kogo, od kiedy, wniosek]
REKLAMA
REKLAMA
- Powódź 2024. Jest specustawa!
- Rewolucja w prawie pracy w związku z powodzią
- Dodatkowe 4 dni urlopu na żądanie. Łącznie 8 dni urlopu na żądania 100% płatne
- Dodatkowe 20 dni wolnego 100% płatnego
- Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze godzinowym, do 5 dni
- Obniżenie wymiaru czasu pracy do ½ etatu
- Zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy
Powódź 2024. Jest specustawa!
W dniu 25 września 2024 r. skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu rządowy projekt tzw. specustawy powodziowej. Już w dniu 3 października 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
REKLAMA
Rewolucja w prawie pracy w związku z powodzią
Zgodnie z ustawą są dodane nowe przepisy w obszarze prawa pracy, które dotyczą m.in.:
- wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy;
- urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią;
- urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni;
- obniżenie wymiaru czasu pracy do ½ etatu;
- zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy;
- zawieszenia okresowych badań lekarskich;
- elektronicznych szkoleń z zakresu BHP;
- nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę;
- pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.
Dodatkowe 4 dni urlopu na żądanie. Łącznie 8 dni urlopu na żądania 100% płatne
Pracodawca jest obowiązany do udzielenia na żądanie pracownika zamieszkującego na terenie obszaru wskazanego, w ramach przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie więcej niż 8 dni urlopu wypoczynkowego, w terminie wskazanym przez pracownika. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. W takim przypadku art. 1672 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy nie stosuje się.
Dodatkowe 20 dni wolnego 100% płatnego
Ustawa stanowi, że pracownikowi będącemu poszkodowanym w zw. z powodzią, na terenach wskazanych w ustawie, przysługuje, w okresie wskazanym w przepisach, zwolnienie od pracy, w wymiarze do 20 dni, w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osoby spokrewnionej lub niespokrewnionej pozostającej z nim w faktycznym związku, wspólnie zamieszkującej i gospodarującej. Co najważniejsze, w okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia, chyba że nie jest to obiektywnie możliwe ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. Składki dla pracowników na ubezpieczenie, na wniosek pracodawcy finansuje Marszałek województwa na wniosek pracodawcy (ale tylko do wysokości przeciętnego wynagrodzenia).
Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze godzinowym, do 5 dni
Pracownikowi zamieszkującemu na terenie obszaru wskazanego w przepisach, jest dopuszczalne udzielenie urlopu wypoczynkowego w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy. Urlop taki może być udzielony w wymiarze nie wyższym niż 5 dni.
Obniżenie wymiaru czasu pracy do ½ etatu
Pracownik zamieszkujący na terenie obszaru wskazanego w przepisach może złożyć pracodawcy wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Pracodawca jest obowiązany do uwzględnienia wniosku pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 2 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika. Wniosek składa się na 2 dni przed dniem rozpoczęcia wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 2 dni od dnia złożenia wniosku.
Zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy
Pracownika zamieszkującego na terenie obszaru wskazanego w przepisach nie wolno, bez jego zgody wyrażonej w postaci papierowej lub elektronicznej:
1) zatrudniać w godzinach nadliczbowych;
2) delegować poza stałe miejsce pracy.
Zgoda pracownika nie jest wymagana w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Powyższego nie stosuje się w przypadku zagrożenia mienia pracownika lub zagrożenia życia lub zdrowia pracownika lub osoby zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.
Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, Dz. U z 2024 r. poz. 654)
Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat