REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Wypalenie zawodowe staje się problemem większości pracowników a pracodawcy albo go nie dostrzegają albo nie wiedzą jak z nim walczyć
Wypalenie zawodowe staje się problemem większości pracowników a pracodawcy albo go nie dostrzegają albo nie wiedzą jak z nim walczyć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Są branże, w których wypalenie zawodowe jest mniejsze, ale nawet tam problem ten dotyczy więcej niż połowy zatrudnionych. Choć pracodawcy podejmują tam działania z założenia mające neutralizować problem, nie zawsze one trafiają w oczekiwania pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Wypalenie zawodowe: jaka jest jego bezpośrednia przyczyna

Jak wynika z raportu Global Talent Trends 2024, przygotowanego przez Mercer, w tym roku około 82% pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe.
Co gorsze, jedynie blisko jeden na trzech (32%) pracodawców zdaje sobie sprawę z powagi problemu i skutków, do jakich może doprowadzić brak odpowiedniego zarządzania zasobami ludzkimi.

Przykłady działań firm z branży IT, która należy do jednej z najbardziej narażonych na wypalenie, pokazują jednak, że na zadbanie o well-being pracowników nigdy nie jest za późno.
Wypalenie zawodowe staje się powszechnym zjawiskiem, z którym boryka się coraz więcej pracowników. Zgodnie z danymi Mercera 43% z nich za przyczynę tego stanu rzeczy uważa zarobki, które są zbyt niskie w stosunku do potrzeb.
40% respondentów czuje się wyczerpana, a 37% zmaga ze zbyt dużym obłożeniem pracą.

Niewątpliwie część negatywnych czynników leży u podstaw niewłaściwej kultury pracy. Mimo rosnącej świadomości wpływu zdrowia psychicznego na sferę zawodową, wielu pracodawców nadal nie poczuwa się do obowiązku ingerowania w kwestie związane z dobrym samopoczuciem.
Z raportu Mercera wynika, że dla c-level inwestycje związane z generatywną sztuczną inteligencją są dużo ważniejsze (52%) niż podejmowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego zespołów (32%).

Branże, które dbają o pracowników lepiej niż inne: jakie są

REKLAMA

Jednak nie jest to regułą. Na rodzimym rynku pracy funkcjonują dziesiątki firm mogących pochwalić się mianem dobrego pracodawcy. Top Employers Institute, który zajmuje się certyfikowaniem jakości zarządzania zasobami ludzkimi na terenie 121 krajów świata, wyróżnił w tym roku 80 polskich przedsiębiorstw, przyznając im tytuł „Top Employers 2024”.
Organizatorzy zestawienia podają, że dla 95% z nich well-being stanowi kluczowy drogowskaz biznesowy.
Nagrodzone przedsiębiorstwa przywiązują także wagę do propagowania neuroróżnorodności i wykorzystują sztuczną inteligencję do kształtowania miejsca pracy. Z tegorocznego rankingu wynika, że kryteria Top Employers Institute w największym stopniu spełniają firmy z branż, takich jak IT, finanse czy przemysł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Branża IT nadal pozostaje w czołówce sektorów, które cieszą się największym zainteresowaniem potencjalnych pracowników – i to bez względu na to, z jakiego pokolenia się wywodzą.
Według danych zgromadzonych przez Randstad pracę w IT za atrakcyjną uważa ponad połowa millenialsów, 1/2 generacji X, a także 47% ankietowanych przedstawicieli powojennego wyżu demograficznego. Dla najmłodszych pracowników branża ta plasuję się w pierwszej dziewiątce najbardziej pożądanych.

Nie zmienia to faktu, że eksperci IT, tak jak przedstawiciele wielu innych zawodów, narażeni są na syndrom wypalenia zawodowego.
Jak podaje Deloitte, w IV kwartale 2023 roku globalnie stan ten odczuwało 53% liderów zespołów oraz jedna czwarta specjalistów. Dodatkowo badania firmy Ivanti dowodzą, że ponad połowa specjalistów IT skarży się na brak porozumienia z przełożonymi.

Branża IT: jakie sposoby na ograniczenie wypalenia zawodowego

Nic więc dziwnego, że firmy, którym zależy na prężnym oraz efektywnym działaniu podejmują kroki w celu poprawy samopoczucia zatrudnionych osób.
W ocenie Anny Kowalik z NTT DATA Business Solutions, efektywna współpraca w zespole jest kluczowa dla osiągania wysokich wyników. Bez odpowiednich relacji między pracownikami nawet najbardziej utalentowane jednostki mogą napotkać trudności w realizacji swoich celów.
– Wspólne działania, takie jak udział w inicjatywach charytatywnych czy sportowych, umożliwiają pracownikom nawiązanie głębszych relacji, co przekłada się na lepszą komunikację i współpracę w miejscu pracy. Takie aktywności nie tylko budują zespół, ale również poprawiają ogólne samopoczucie pracowników, co jest kluczowe dla ich motywacji i zaangażowania – podkreśla Anna Kowalik.

W ostatnim czasie specjaliści IT borykają się z presją związaną z koniecznością podwyższania kompetencji zawodowych lub nawet przekwalifikowania w obszary, z którymi do tej pory nie mieli do czynienia. Sytuacja ta jest podyktowania m.in. przez popularyzację sztucznej inteligencji.
Jednakże sukcesywny rozwój nie jest zależny tylko od woli pracownika, ale w dużej mierze od tego, czy pracodawca stwarza ku temu warunki.

Możliwość rozwoju pracownika: ogranicza trend wypalenia zawodowego?

Firma Google przyjęła w tym celu podejście zakładające, że podczas 40-godzinnego tygodnia pracy, pracownicy techniczni powinni przeznaczyć 8 godzin na poszerzanie swoich umiejętności.
Dawanie pracownikom przestrzeni i narzędzi do rozwoju wpływa pozytywnie zarówno na ich poczucie spełnienia, jak i na możliwość lepszego prosperowania całego przedsiębiorstwa. Proces edukacji w branży IT to wspólna droga, którą z powodzeniem można realizować w miejscu pracy – tłumaczy ekspertka.
– W przypadku naszej firmy w tym celu idealnie sprawdza się platforma e-learningowa, na której wszyscy pracownicy mogą znaleźć tysiące kursów rozwijających kompetencje twarde i miękkie prowadzonych przez ekspertów z praktycznym doświadczeniem. Zaletą tej formy nauki jest przede wszystkim elastyczność i ogólna dostępność. Kursy są dostępne online, co umożliwia pracownikom uczenie się w dowolnym miejscu i czasie – dodaje Anna Kowalik.

Na polskim gruncie odpowiedzialne podejście pracodawców do szkolenia kadry jest obecnie szczególnie istotne. Według szacunków platformy Hays.pl 93% firm IT ma zamiar rekrutować pracowników, z czego 51% z nich spodziewa się problemów ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów.
Ponadto, jak można przeczytać w tegorocznym raporcie No Fluff Jobs, traktującym o kompetencjach w IT, do 2030 roku 2/3 stanowisk pracy będzie wymagać wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich.

Ochrona przed wypaleniem zawodowym: czego od pracodawców oczekują pracownicy

Współczesny pracownik chce także pracować w miejscu, w którym panuje równość i zrozumienie.
43% ankietowanych przez Randstad nie zatrudniłoby się w firmie, która na swojej stronie internetowej lub w ofertach pracy prowadzi politykę dyskryminacyjną. Zaś 34% postąpiłoby tak samo w przypadku pracodawcy, który nie podejmuje aktywnych działań na rzecz różnorodności i równości.

Zapewnienie szeroko pojętego well-beingu staje się wyzwaniem dla działów HR przedsiębiorstw, którym zależy na pozyskaniu ambitnych i dobrze wykwalifikowanych specjalistów.
Tym bardziej, że zgodnie z danymi serwisu Pracuj.pl w pierwszym kwartale bieżącego roku zmienić pracę w najbliższej przyszłości planowało 44% pracowników.
Z pewnością pewna cześć z nich większym zaufaniem darzyć będzie firmy, które mają na swoim koncie udowodnione osiągnięcia w dziedzinie budowania relacji i dobrej atmosfery wśród osób zatrudnianych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.?

Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.? Jak zmieni się sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry!

Sektorowe rady ds. kompetencji to miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. Analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji. Obecnie PARP prowadzi konkurs na wybór podmiotów, którym powierzy organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Konkurs potrwa do 25 lutego 2025 roku. 

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Co się dzieje z projektem nowelizacji?

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana dotyczy m.in. podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Co po urlopie rodzicielskim? Zamiast urlopu wychowawczego można obniżyć czas pracy. Niewiele osób o tym wie

Niewiele osób zna wszystkie swoje prawa związane z rodzicielstwem. Czy wiesz, ze osoba uprawniona do urlopu wychowawczego może zamiast korzystać z tego urlopu, który jest całkowicie bezpłatny, obniżyć wymiar czasu pracy nawet o połowę?

REKLAMA

Maksymalnie 3 umowy na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące. Są od tego wyjątki, ale pracodawcy muszą pamiętać o terminie 5 dni na zgłoszenie

Co oznacza umowa o pracę na czas określony? Jak długo można być na umowie na czas określony? Jak się kończy umowa na czas określony? Ile wynosi umowa o pracę na czas określony? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości czytelników.

Dodatkowe 3 dni [przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia] i 2 dni [przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym]

Kiedy przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Czy urlop na szukanie pracy jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na szukanie pracy? Komu przysługują dwa dni na poszukiwanie pracy? Kiedy należą się 3 dni na poszukiwanie pracy?

MRPiPS: Dodatek 1000 zł brutto także za okres choroby. Jako zasiłek chorobowy

Około 200 000 osób zatrudnionych przy świadczeniu usług związanych z pomocą społeczną aż do 2027 r. otrzymuje dodatek 1000 zł brutto. Powstały wątpliwości, czy dodatek można wypłacać za okres choroby. Odpowiedź MRPiPS jest prosta NIE. Ale jeszcze prostsze jest rozwiązanie tego problemu.

1000 zł dodatku motywacyjnego. Jak go naliczać? MRPiPS odpowiada

Resort pracy wyjaśnia zasady prawidłowego naliczania dodatku motywacyjnego dla pracowników pomocy społecznej z rządowego programu dofinansowania. Komu przysługuje 1000 zł dodatku motywacyjnego? Jak go prawidłowo ustalać?

REKLAMA

Tłumienie uczuć w pracy już nie świadczy o sile. Wrażliwy człowiek ma przewagę konkurencyjną

Nie osoba, która nigdy nie pokazuje swoich emocji w pracy, a osoba wrażliwa zyskuje na znaczeniu w biznesie. Wrażliwość to cecha coraz bardziej ceniona. Może stać się fundamentem odporności psychicznej. Ukrywanie i tłumienie uczuć już nie świadczy o sile.

160 zł podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w IV kwartale 2024 r.

We wrześniu 2024 r. wysokość emerytury podstawowej dla rolnika wynosi 1 602,86 zł. Ma to wpływ na wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolników, małżonków i domowników w IV kwartale 2024 r. Taka podstawowa składka wynosi 160,00 zł.

REKLAMA