REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie: kiedy warto zdecydować się na współpracę z agencją? [perspektywa firmy - pracodawcy]

Grupa HR Quality
Specjalistyczne usługi HR: od rekrutacji po obsługę kadrowo-płacową i wsparcie dla pracowników z niepełnosprawnościami
praca
Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie: kiedy warto zdecydować się na współpracę z agencją? [perspektywa firmy - pracodawcy]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wybór formy zatrudnienia personelu ma bezpośredni wpływ na koszty operacyjne i efektywność firmy – może je zwiększyć lub zmniejszyć. W branżach, których dotyczy sezonowość, jest to znaczące wyzwanie. Dlatego praca tymczasowa (tzw. leasing pracowniczy) to coraz popularniejsze rozwiązanie przy okresowym wzroście zapotrzebowania na pracowników, ale nie tylko. W jakich sytuacjach warto skorzystać ze współpracy z agencją pracy tymczasowej? 

Korzyści płynące z pracy tymczasowej

Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne czy z branży e-commerce borykają się z różnorodnymi wyzwaniami związanymi z zatrudnieniem. Najczęstszymi z nich są:

REKLAMA

Autopromocja
  • sezonowość, 
  • zmieniające się potrzeby operacyjne,
  • fluktuacje w popycie na produkty.

Dobrym rozwiązaniem może być współpraca z agencją pracy tymczasowe, która niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi: 

1. Elastyczność zatrudnienia

Dzięki współpracy z agencją firma może łatwo dostosować liczbę pracowników do bieżących działań. Nie ma konieczności zatrudniania na stałe, co pomaga uniknąć tzw. overhiringu, czyli sytuacji, nadmiernego zatrudnienia, które powoduje, że wydatki na personel stają się nieproporcjonalne do realnych potrzeb firmy. 

2. Optymalizacja kosztów operacyjnych

Dzięki pracy tymczasowej cała obsługa kadrowo-płacowa i formalności związane z zatrudnieniem pracowników tymczasowych zostają przekazane agencji. To sprawia, że oszczędności obejmują także proces rekrutacyjny – jego ciężar (czasowy i finansowy) przeniesiony jest na leasingodawcę.

3. Redukcja ryzyka rotacji

To agencje pracy tymczasowej dbają o odpowiednią selekcję kandydatów i utrzymanie ich „na pokładzie”. Jeśli pracownik zrezygnuje, obowiązkiem agencji jest zaoferować firmie inną osobę, a zmiana ta nie powinna wpłynąć na działalność operacyjną biorcy leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównanie pracy tymczasowej i stałego zatrudnienia

Praca tymczasowa znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, są jednak okoliczności, w których większe korzyści może przynieść stałe zatrudnienie. Wybór formy zatrudnienia zawsze powinien być poprzedzony szczegółową analizą, która uwzględnia specyfikę działalności przedsiębiorstwa i jego długoterminowe cele. Poniżej prezentujemy tabelę, która może okazać się pomocna podczas wyboru optymalnego rozwiązania.

Stałe zatrudnienie a praca tymczasowa z perspektywy firmy:

Porównywana kwestia

Praca tymczasowa

Stałe zatrudnienie

Elastyczność zatrudnienia

wysoka – łatwe dopasowanie stanu zatrudnienia do zmieniających się potrzeb

obowiązują okresy wypowiedzenia wynikające z kodeksu pracy, każde zatrudnienie wiąże się z rekrutacją

Koszty rekrutacji

po stronie agencji pracy tymczasowej

pełne koszty procesu rekrutacyjnego (a często opłata headhuntera) 

Obciążenie działu HR

agencja zajmuje się formalnościami, w tym legalizacją pracowników z zagranicy

pełna obsługa kadrowo-płacowa (lub koszt outsourcingu do agencji lub biura rachunkowego)

Dostępność pracowników

szybki dostęp do dużej puli kandydatów

zależna od stanu firmowych baz talent pool i hot pool oraz lokalnej marki pracodawcy

Koszty zatrudnienia

rozliczenie z agencją – faktura

stawka pracownika + obowiązujące składki

Zaangażowanie pracowników

potencjalnie niższe

zazwyczaj wyższe

Stabilność zespołu

niska – częsta rotacja pracowników

większa ciągłość pracy

Odpowiedzialność prawna

częściowo przeniesiona na agencję pracy

pełna odpowiedzialność pracodawcy

Dostosowanie do sezonowości

łatwe zwiększenie zatrudnienia w szczycie

trudności z szybkim zwiększeniem zespołu, konieczność zwolnień

Stałe zatrudnienie

Zatrudnianie pracowników na umowę o pracę jest korzystne, jeśli firmie zależy na stabilnym zespole, dla którego ma możliwości rozwojowe. Stałe zatrudnienie sprzyja akumulacji wiedzy i budowaniu lojalności, ale wiąże się z większymi kosztami stałymi i mniejszą elastycznością w reagowaniu na zmieniające się potrzeby.

Praca tymczasowa

Sprawdza się szczególnie w firmach, w których występuje duża zmienność zapotrzebowania na pracowników. Dzięki niej przedsiębiorstwa mogą szybko dostosować załogę do bieżących potrzeb i optymalnie zarządzać budżetem.

Stała współpraca z agencją – strategiczny element zarządzania zasobami ludzkimi

Zyskiem przedsiębiorstw, które decydują się na stałą współpracę z agencją, jest elastyczność w zarządzaniu zasobami ludzkimi przez cały rok. Długofalowe partnerstwo pozwala na efektywne zarządzanie rotacją, bieżące dopasowanie liczby pracowników do potrzeb i uwolnienie czasu HR-owców.

Korzyści dla firmy:

  • dostęp do szerokiej bazy kandydatów, która umożliwia szybkie uzupełnianie wakatów,
  • możliwość elastycznego zwiększania lub zmniejszania liczby pracowników w zależności od zapotrzebowania,
  • przewidywalność kosztów i uproszczenie procesów administracyjnych dzięki jednej fakturze za usługi agencji.

Decyzja o wyborze pracy tymczasowej w miejsce stałego zatrudnienia powinna być efektem analizy potrzeb firmy. Nie wiesz, czy to opłaca się w Twoim przypadku? Eksperci HR Quality oferują wsparcie i konsultacje.

Autor: Grupa HR Quality

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

REKLAMA

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

REKLAMA

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

REKLAMA