REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie dla nauczyciela za egzamin maturalny

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, w tym również uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi przebywającemu w zakładzie karnym

Pracownik naszej firmy trafił do zakładu karnego. Przepracował u nas do połowy maja br. i chcemy mu wypłacić wynagrodzenie za maj. Zgodnie z regulaminem pracy, pracownik pobierał pensję w kasie firmy. Jak w takim przypadku postąpić? Czy powinniśmy mu przesłać wynagrodzenie do więzienia?

Wynagrodzenie prowizyjne za część miesiąca

Wynagrodzenie prowizyjne należne pracownikowi nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego określonego odrębną ustawą. Jeżeli jest niższe, pracownikowi należy się wyrównanie.

Czy pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych

Jestem kierownikiem biura w gminie. Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta wykonywał w środę pracę poza normalnymi godzinami funkcjonowania urzędu. Były to jednocześnie jego godziny nadliczbowe. Teraz wystąpił o wypłatę dodatku za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Czy mogę mu wypłacić taki dodatek?

REKLAMA

Prawo obowiązujące przy kierowaniu pracownika do pracy za granicą

Zasady obowiązywania polskiego prawa pracy przy kierowaniu pracowników do pracy za granicą uzupełniają normy prawa obowiązującego w państwie przyjmującym.

Wynagrodzenie godzinowe a płaca minimalna

Uzależnienie wysokości pensji pracownika od liczby przepracowanych godzin nie zwalnia pracodawcy z wypłaty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dofinansowanie do szkoleń

Wielu przedsiębiorców w czasie obecnego kryzysu podejmuje kroki zmierzające do ograniczenia kosztów swojej działalności. Dzięki funduszom unijnym działania te nie muszą dotyczyć budżetów szkoleniowych przedsiębiorstw.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych

Wprowadzenie nowych przepisów o pracownikach samorządowych nałożyło na pracodawców obowiązek wydania regulaminów, w których muszą ustalić wymagania kwalifikacyjne oraz szczegółowe zasady wynagradzania dla swoich pracowników.

REKLAMA

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych

Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia, argumentując, że jest to potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czy menedżerowie powinni pracować nadliczbowo bez limitów i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

Jak zmotywować pracowników w czasach dekoniunktury?

Zła sytuacja gospodarcza kraju wpływa na pogarszanie się nastrojów ludzi i powoduje zmniejszenie motywacji do wytężonego wysiłku. A taka motywacja jest teraz szczególnie potrzebna pracownikom wielu przedsiębiorstw. W związku z cięciem kosztów i redukcją zatrudnienia dużo osób traci pracę, a od pozostałych oczekuje się, że przejmą obowiązki wcześniej realizowane przez innych. Jak zatem motywować zatrudnionych do wzmożonej pracy i zapobiec migracjom kadr?

Jakie są skutki niewypłacania w terminie wynagrodzenia za pracę

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia lub bezpodstawnie zaniża jego wysokość, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia. Naraża się przez to na sankcje finansowe, karne oraz na ryzyko rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym.

Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Biegli za ekspertyzy wykonane na zlecenie prokuratora otrzymują od nas wynagrodzenie ustalane na podstawie postanowienia prokuratora. Wysokość wynagrodzenia określa w widełkach rozporządzenie, a o konkretnej kwocie dla biegłego decyduje prokurator. Jeżeli biegły otrzyma wynagrodzenie za miesiąc w kwocie niższej niż 200 zł, to czy traktować je jak umowę zlecenia i naliczać ryczałtowy podatek 18%?

Wynagradzanie urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury

Pracownikom sądów i prokuratury oprócz normalnego wynagrodzenia przysługują także dodatki, m.in. funkcyjny, stażowy oraz nocny.

Do czego może zobowiązać pracodawcę Państwowa Inspekcja Pracy?

Państwowa Inspekcja Pracy i działający z jej ramienia inspektorzy pracy to podstawowa komórka stojąca na staży przestrzegania praw pracowniczych, a także przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ochrona wynagrodzeń przy upadłości pracodawcy

Upadłość pracodawcy nie musi oznaczać utraty wynagrodzenia. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma temu zapobiegać.

Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe

Jeśli umowa o pracę tak przewiduje, osobom zatrudnionym na części etatu przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych mimo pracy poniżej 8 godzin na dobę.

Zasady ponoszenia kosztów sądowych w sprawach ze stosunku pracy

Między pracodawcą a pracownikiem może dojść do sporu w zakresie łączącego ich stosunku pracy. Mówimy wtedy o sporze indywidualnym, który należy wyraźnie odróżnić od sporu zbiorowego. Ten drugi toczy się między pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe a pracodawcą lub grupą pracodawców i dotyczy zbiorowych warunków pracy, płacy lub innych świadczeń.

Wypłata wynagrodzenia w obcej walucie

Od 24 stycznia 2009 r. nie obowiązuje zasada walutowości nakazująca, aby wszelkie zobowiązania pieniężne były wyrażone w polskim pieniądzu. Daje to pracodawcom możliwość rozliczania wynagrodzeń w walutach obcych.

Jak sporządzić zakres czynności pracownika

Zawarcie w umowie o pracę postanowienia, że pracownik ma wykonywać inne polecenia przełożonego, nie upoważnia pracodawcy do dowolnego kształtowania zakresu obowiązków pracownika.

Skutki wadliwego wykonania pracy

Wadliwe wykonanie pracy może spowodować pozbawienie pracownika wynagrodzenia niezależnie od tego, czy pracodawca z tego tytułu poniósł szkodę czy też nie. Wystąpienie szkody może skutkować dodatkowo odpowiedzialnością materialną pracownika. Oznacza to, że pracownik nie tylko nie otrzymałby wynagrodzenia za wadliwą pracę, ale także byłby zobowiązany do naprawienia szkody, która powstała w związku z wadliwie wykonaną przez niego pracą.

Tajemnica wynagrodzenia

Jestem zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw personalnych w firmie, w której pracuje pond 300 osób. Ostatnio dostałam podwyżkę i wiem, że teraz zarabiam znacznie więcej niż moi koledzy wykonujący podobne zadania. W związku z tym szef zażądał ode mnie zachowania tajemnicy i nieujawniania nikomu, ile zarabiam. Czy pracodawca ma do tego prawo?

Zasada równego traktowania w wynagradzaniu

Pracownicy powinni być traktowani jednakowo nie tylko w kwestii zatrudnienia, ale także wynagradzania za pracę o jednakowej wartości.

Bony narzędziem wpływającym na poprawę satysfakcji pracowników

Posiłek w luksusowej restauracji, zagraniczna wycieczka czy wyjazd weekendowy to obecnie najpopularniejsze metody motywowania pracownika. Dzisiaj już żaden pracodawca nie podważa konieczności przeznaczania na ten cel środków.

Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro?

Wynagrodzenie dla strajkującego pracownika

Co do zasady za czas strajku pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Pensja zatem powinna zostać obniżona o cały okres nieświadczenia pracy.

Czy pracownikowi, który pobierał świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnia, przysługuje wynagrodzenie bez okresu wyczekiwania

Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny od 16 lutego do 15 maja 2009 r. Pracownik dostarczył nam 2 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 11 marca 2009 r. Przed zatrudnieniem u nas pracownik w okresie od 16 listopada 2008 r. do 15 lutego 2009 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego bez okresu wyczekiwania? Nie ma 10 lat obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Jak wyliczyć pensję

W stosunku do zeszłego roku zmiany w wyliczaniu pensji dotyczą m.in. 2 nowych stawek skali podatkowej: 18% i 32%.

Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Mój pracownik wystąpił z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Swoją ofertę złożył na piśmie, proponując termin, w którym miałby ustać stosunek pracy. Nie wyraziłem zgody na rozwiązanie umowy w terminie zaproponowanym przez pracownika. Czy powinienem zrobić jakąś adnotację na piśmie pracownika lub sporządzić osobne pismo, że nie wyraziłem zgody? Czy w takim razie zaczyna biec pracownikowi okres wypowiedzenia?

Dla kogo "trzynastki"

Pracodawcy z jednostek sfery budżetowej do 31 marca br. powinni wypłacić swoim pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Wynagrodzenie za czas przestoju

Przepisy prawa pracy szczegółowo regulują prawa i obowiązki pracodawcy wobec pracownika w okresie przestoju w zakładzie pracy. Pracodawca, zatrudniając pracowników, ponosi ryzyko gospodarcze polegające na tym, że musi realizować określone obowiązki wynikające z prawa pracy, nawet gdy pracownicy bez swojej winy nie wykonują pracy.

Jakie są konsekwencje składkowo-podatkowe wypłaty pracownikom bonów z okazji świąt

W kwietniu br. na Święta Wielkanocne pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Czy można przyznać nowym pracownikom niższe wynagrodzenia

Od 1 kwietnia 2009 r. nasza firma planuje zatrudnić 5 nowych pracowników. Ze względu na kryzys gospodarczy chcielibyśmy ustalić ich wynagrodzenie o 500 zł mniejsze niż wynagrodzenie innych pracowników, którzy już u nas pracują na tych samych stanowiskach pracy. Czy możemy to zrobić? Czy takie postępowanie nie będzie uznane za dyskryminację?

Czy po ogłoszeniu nowej kwoty odpisu na zfśs pracodawca powinien wyrównać świadczenia urlopowe wypłacone na początku roku

Pracownik w styczniu br. był na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Nie była jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, dlatego wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującego w ubiegłym roku. Czy teraz, kiedy jest już znana wysokość odpisu podstawowego na 2009 r., powinniśmy temu pracownikowi uzupełnić świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej?

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

Jakie ułatwienia dla pracodawców wprowadzono w zakresie zatrudniania cudzoziemców spoza UE

Obowiązująca od 1 lutego br. zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe rozporządzenia wykonawcze wprowadziły liczne zmiany w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę cudzoziemców spoza UE. W wyniku tych zmian procedura dotycząca zatrudniania cudzoziemców została znacznie skrócona i ułatwiona. Jednak pracodawcom przybyły w związku z tym nowe obowiązki.

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Zatrudniam 7 pracowników i wypłaty wynagrodzenia dokonuję do rąk pracowników. Jest to dla mnie najwygodniejsza forma wypłaty. Ostatnio jeden z pracowników podał mi numer swojego rachunku bankowego i zażądał, aby od tej pory wynagrodzenia były przelewane na jego konto, a nie płacone do ręki. Czy rzeczywiście pracownik może tego ode mnie wymagać? W naszej firmie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania.

Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Nasza firma zawiera liczne umowy zlecenia na dodatkowe prace. Są to czasami niskie kwoty ok. 100-200 zł. Umowy są zawierane zarówno z pracownikami, jak i osobami z zewnątrz, często zatrudnionymi na podstawie umów o pracę przez inne firmy. Jak w 2009 r. rozliczyć umowę zlecenia zawartą z pracownikiem opiewającą na kwotę 190 zł brutto? Czy przy umowie zlecenia na tak niską kwotę należy zastosować koszty uzyskania przychodu i naliczyć składki ZUS?

Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej po zmianie ustawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. pracownicy mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę i pensję od pracodawcy, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. W związku z tym powstały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje odprawa emerytalna.

Czy upoważnienie rady nadzorczej do zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu spółki musi zawierać szczegółowe zasady zatrudnienia i wynagradzania

Postanowienia umów, w tym także umów o pracę, zawartych z członkami zarządu bez konkretnych pełnomocnictw udzielonych uchwałą rady nadzorczej podjętą w sposób zgodny z przepisami prawa i statutu - są nieważne (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2008 r., I PK 134/08).

Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Od 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem, który jest uprawniony do renty socjalnej. Jest on równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu w innej firmie i miesięcznie otrzymuje 320 zł. Jaką kwotę wynagrodzenia ze zlecenia może osiągnąć, aby ZUS nie zawiesił wypłaty renty socjalnej? Czy wynagrodzenie wypłacone za styczeń 2009 r. w lutym 2009 r. będzie rzutować na zawieszenie renty w styczniu czy w lutym?

Sposoby sprawdzania wiarygodności kandydatów podczas rekrutacji

Niezależnie od sytuacji gospodarczej na rynku pracy można spotkać kandydatów mało zaangażowanych w pracę, z niewielkimi kompetencjami, ale za to z doskonale rozwiniętą umiejętnością przechodzenia przez proces rekrutacji, która pomaga im bez trudu znaleźć nowego pracodawcę.

Motywacja czy frustracja – oblicza kafeterii

System kafateryjny jest coraz bardziej popularną formą motywowania. Pozawala on dostosować sposób nagradzania pracownika do jego indywidualnych potrzeb, celów i priorytetów życiowych.

Obliczanie wysokości "trzynastki"

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sferze budżetowej oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop. Istotne jest, żeby w podstawie wymiaru „trzynastki” uwzględnić wszystkie wymagane składniki.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Rok 2009 stoi pod znakiem zmian w przepisach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozszerzeniu uległ katalog obowiązków pracodawcy. Podkreślono tym dobitniej, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników ponosi przede wszystkim pracodawca.

Rozliczenie roczne pracownika

Pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i przekazać je pracownikowi.

Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Ustalamy regulamin wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć postanowienie, że pracownikowi, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trybie dyscyplinarnym, okresu tej pracy nie wliczamy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne i zgodne z przepisami?

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu. Jednocześnie z umową agencyjną zawarliśmy z tym pracownikiem umowę o pracę na stanowisko magazyniera w wymiarze połowy etatu z wynagrodzeniem 1000 zł miesięcznie. Czy możemy ustalić z pracownikiem, że faktycznie nie będzie pobierał wynagrodzenia z umowy o pracę, gdyż jego prowizyjne wynagrodzenie z umowy agencyjnej będzie stanowiło wystarczającą zapłatę za pracę wykonaną w ramach zarówno umowy agencyjnej, jak i umowy o pracę?

Czy trzeba płacić dodatek funkcyjny ustalony w umowie o pracę, jeśli nie przewidują go przepisy płacowe obowiązujące w zakładzie pracy

Nasz zakład pracy zawarł z jednym z pracowników umowę o pracę na stanowisko specjalisty ds. produkcji. Strony ustalając wynagrodzenie za pracę przewidziały dodatek funkcyjny oprócz wynagrodzenia zasadniczego. Po zawarciu umowy okazało się, że zakładowe przepisy płacowe nie przewidują dodatku funkcyjnego dla osób zatrudnionych na stanowisku określonym w umowie. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Czy musimy wypłacić ten dodatek, czy możemy wypłacić tylko wynagrodzenie zasadnicze?

REKLAMA