Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 23 (1))
REKLAMA
REKLAMA
Przejęcie zakładu pracy - odpowiedzialność
Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje duże zmiany w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
REKLAMA
Przejęcie zakładu pracy a dane osobowe pracowników
Poinformowanie pracowników o przejęciu
Jeżeli u nowego i dotychczasowego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, informują oni na piśmie swoich pracowników o:
- przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
- przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników,
- zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.
Przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.
Kto wydaje świadectwo pracy za okresy pracy przypadające przed przejęciem pracowników
Rozwiązanie stosunku pracy
W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie powoduje dla pracownika skutki, rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Nowe warunki pracy i płacy
Pracodawca z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części zobowiązany jest zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni. W czasie 7 dni pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.
Zakaz traktowania przejęcia jako przyczynę wypowiedzenia
Bardzo ważnym zapisem jest zakaz traktowania przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jako przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat