REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka miesięczna czy godzinowa – która jest korzystniejsza

Maria Pudzianowska

REKLAMA

Na wysokość otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia mają wpływ nie tylko przyznawane przez pracodawcę dodatki – istotny jest także system wynagradzania.

Najczęściej wynagrodzenia określane są stawką miesięczną lub godzinową. Obie metody mają swoje plusy i minusy.

REKLAMA

Autopromocja

Stawka godzinowa

Określenie wynagrodzenia w stawce godzinowej spowoduje, że pracownik otrzyma pensję tylko za tyle godzin, ile rzeczywiście w danym miesiącu pracował. W zależności od liczby godzin przewidzianych do przepracowania w poszczególnych miesiącach wysokość płacy za te miesiące będzie różna.

Zasady przyznawania pracownikom premii i nagród >>

Przykład

Pracownik zatrudniony jest w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Jego wynagrodzenie w umowie o pracę zostało określone w stawce godzinowej: 23 zł brutto za godzinę pracy. Będzie ono zatem ulegało zmianom w poszczególnych miesiącach pracy, – np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w lipcu 2009 r. (wymiar czasu pracy wynosi 184 godziny) pracownik otrzyma 4232 zł brutto,
 • w sierpniu 2009 r. (wymiar czasu pracy wyniesie 160 godzin) pracownik powinien otrzymać 3680 zł brutto,
 • we wrześniu 2009 r. (wymiar czasu pracy to 176 godzin) pracownik powinien otrzymać 4048 zł brutto.

Stawka miesięczna

Wynagrodzenie w stawce miesięcznej jest swoistym ryczałtem. Pracodawca, który zdecyduje się na taką formę wynagradzania, musi pamiętać, że pracownik otrzyma co miesiąc dokładnie taką samą pensję, niezależnie od tego, ile godzin będzie do przepracowania w danym miesiącu. Taka forma wynagrodzenia gwarantuje pracownikowi w poszczególnych miesiącach wynagrodzenie w jednakowej wysokości.


Dłuższe okresy rozliczeniowe

Wynagrodzenie określone stawką miesięczną jest zawsze takie samo. Nie ma na niego wpływu także system czasu pracy, w jakim zatrudniony jest pracownik. Ponadto jest ono wygodne przy dłuższych okresach rozliczeniowych. Na jego wysokość nie ma wpływu fakt, że pracodawca np. przedłużył pracę w jednym miesiącu, a w następnym zaplanował jej mniej. Oznacza to, że pracownicy nie mogą domagać się wyższego wynagrodzenia w miesiącach, w których pracują ponad miesięczny wymiar, a pracodawca nie może zapłacić mniej za miesiąc, w którym dłuższa praca jest rekompensowana.

Długie okresy rozliczeniowe w podstawowym systemie czasu pracy >>

Zastosowanie dłuższego okresu rozliczeniowego ma natomiast wpływ na pensję pracowników wynagradzanych w stawkach godzinowych. Ponieważ opłacani są za przepracowaną godzinę, wysokość ich wynagrodzenia może się wahać.

Przykład

Pracodawca stosuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy liczony od stycznia danego roku. Pracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy, umożliwiającym przedłużenie jego dobowej normy czasu pracy do 12 godzin. Ma ustalone wynagrodzenie w stawce godzinowej w wysokości 18 zł brutto. W okresie rozliczeniowym obejmującym maj–sierpień 2009 r. do przepracowania są 672 godziny. Pracownikowi rozplanowano pracę w następujący sposób:

 • maj – 120 godzin,
 • czerwiec – 176 godzin,
 • lipiec – 189 godzin,
 • sierpień – 187 godzin.

W takiej sytuacji pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości:

 • maj – 18 zł x 120 godz. = 2160 zł,
 • czerwiec – 18 zł x 176 godz. = 3168 zł,
 • lipiec – 18 zł x 189 godz. = 3402 zł,
 • sierpień – 18 zł x 187 godz. = 3366 zł.

Jeżeli pracownik ten byłby wynagradzany stawką miesięczną (np. w wysokości 3000 zł brutto), w każdym z tych 4 miesięcy okresu rozliczeniowego powinien otrzymać identyczne wynagrodzenie, a więc po 3000 zł brutto.


Nierównomierne rozłożenie pracy

Planując pracę przy dłuższych niż miesięczne okresach rozliczeniowych, można ją ułożyć w ten sposób, że pracownicy w jednych miesiącach będą ją świadczyli przez więcej godzin niż w pozostałych miesiącach. Może więc dojść do takiej sytuacji, że na skutek natłoku pracy w jednym miesiącu będzie jej dużo, a w następnych pracodawca zaplanuje bardzo mało pracy bądź nawet nie będzie jej wcale. Określenie wynagrodzenia w stawce miesięcznej gwarantuje pracownikowi wynagrodzenie nawet w tym miesiącu, w którym przyszedł do pracy na kilka godzin lub nie świadczył jej wcale. Natomiast w przypadku pracowników wynagradzanych godzinowo przy zastosowaniu zasady wynagrodzenia za faktyczną liczbę godzin pracy w miesiącu z mniejszą ilością pracy dostaliby oni bardzo niskie wynagrodzenie lub wręcz nie otrzymaliby żadnego. W związku z tym wprowadzono zasadę, że jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika opłacanego stawką godzinową będzie niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, należy to wynagrodzenie uzupełnić do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

@RY1@i26/2009/029/i26.2009.029.000.0050.101.jpg@RY2@

Przykład

Pracownik jest wynagradzany godzinowo i pracuje w systemie równoważnym. Otrzymuje 9 zł za godzinę. W okresie rozliczeniowym obejmującym okres od lipca do września 2009 r., w którym wymiar czasu pracy wynosił 520 godzin, pracownik przepracował:

 • w lipcu 220 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1980 zł brutto (9 zł x 220 godzin),
 • w sierpniu 240 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2160 zł brutto (9 zł x 240 godzin),
 • we wrześniu 60 godzin, za które powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości 540 zł brutto (9 zł x 60 godzin).

W związku z tym, że we wrześniu pracownik wskutek ustalonego dla niego grafiku otrzymałby wynagrodzenie niższe od wynagrodzenia minimalnego, wynagrodzenie to należało uzupełnić do kwoty 1276 zł brutto, a więc o 736 zł brutto.

W jakich przypadkach można wprowadzać poszczególne systemy czasu pracy >>

WAŻNE!

Rozkładając nierównomiernie godziny pracy, należy pamiętać, że:

 • czas pracy pracowników w okresie rozliczeniowym nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin na tydzień,
 • pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w okresie rozliczeniowym właściwą liczbę dni wolnych od pracy, tzn. nie mniejszą niż liczba niedziel, świąt i dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przypadających w danym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna:

 • art. 22 § 1, art. 81 § 1 i 2, art. 94 pkt 2, art. 129 § 1, art. 130 § 1 i 2, art. 135, art. 147 Kodeksu pracy,
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA