REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka miesięczna czy godzinowa – która jest korzystniejsza

Maria Pudzianowska

REKLAMA

Na wysokość otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia mają wpływ nie tylko przyznawane przez pracodawcę dodatki – istotny jest także system wynagradzania.

Najczęściej wynagrodzenia określane są stawką miesięczną lub godzinową. Obie metody mają swoje plusy i minusy.

Autopromocja

Stawka godzinowa

Określenie wynagrodzenia w stawce godzinowej spowoduje, że pracownik otrzyma pensję tylko za tyle godzin, ile rzeczywiście w danym miesiącu pracował. W zależności od liczby godzin przewidzianych do przepracowania w poszczególnych miesiącach wysokość płacy za te miesiące będzie różna.

Zasady przyznawania pracownikom premii i nagród >>

Przykład

Pracownik zatrudniony jest w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Jego wynagrodzenie w umowie o pracę zostało określone w stawce godzinowej: 23 zł brutto za godzinę pracy. Będzie ono zatem ulegało zmianom w poszczególnych miesiącach pracy, – np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w lipcu 2009 r. (wymiar czasu pracy wynosi 184 godziny) pracownik otrzyma 4232 zł brutto,
 • w sierpniu 2009 r. (wymiar czasu pracy wyniesie 160 godzin) pracownik powinien otrzymać 3680 zł brutto,
 • we wrześniu 2009 r. (wymiar czasu pracy to 176 godzin) pracownik powinien otrzymać 4048 zł brutto.

Stawka miesięczna

Wynagrodzenie w stawce miesięcznej jest swoistym ryczałtem. Pracodawca, który zdecyduje się na taką formę wynagradzania, musi pamiętać, że pracownik otrzyma co miesiąc dokładnie taką samą pensję, niezależnie od tego, ile godzin będzie do przepracowania w danym miesiącu. Taka forma wynagrodzenia gwarantuje pracownikowi w poszczególnych miesiącach wynagrodzenie w jednakowej wysokości.


Dłuższe okresy rozliczeniowe

Wynagrodzenie określone stawką miesięczną jest zawsze takie samo. Nie ma na niego wpływu także system czasu pracy, w jakim zatrudniony jest pracownik. Ponadto jest ono wygodne przy dłuższych okresach rozliczeniowych. Na jego wysokość nie ma wpływu fakt, że pracodawca np. przedłużył pracę w jednym miesiącu, a w następnym zaplanował jej mniej. Oznacza to, że pracownicy nie mogą domagać się wyższego wynagrodzenia w miesiącach, w których pracują ponad miesięczny wymiar, a pracodawca nie może zapłacić mniej za miesiąc, w którym dłuższa praca jest rekompensowana.

Długie okresy rozliczeniowe w podstawowym systemie czasu pracy >>

Zastosowanie dłuższego okresu rozliczeniowego ma natomiast wpływ na pensję pracowników wynagradzanych w stawkach godzinowych. Ponieważ opłacani są za przepracowaną godzinę, wysokość ich wynagrodzenia może się wahać.

Przykład

Pracodawca stosuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy liczony od stycznia danego roku. Pracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy, umożliwiającym przedłużenie jego dobowej normy czasu pracy do 12 godzin. Ma ustalone wynagrodzenie w stawce godzinowej w wysokości 18 zł brutto. W okresie rozliczeniowym obejmującym maj–sierpień 2009 r. do przepracowania są 672 godziny. Pracownikowi rozplanowano pracę w następujący sposób:

 • maj – 120 godzin,
 • czerwiec – 176 godzin,
 • lipiec – 189 godzin,
 • sierpień – 187 godzin.

W takiej sytuacji pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości:

 • maj – 18 zł x 120 godz. = 2160 zł,
 • czerwiec – 18 zł x 176 godz. = 3168 zł,
 • lipiec – 18 zł x 189 godz. = 3402 zł,
 • sierpień – 18 zł x 187 godz. = 3366 zł.

Jeżeli pracownik ten byłby wynagradzany stawką miesięczną (np. w wysokości 3000 zł brutto), w każdym z tych 4 miesięcy okresu rozliczeniowego powinien otrzymać identyczne wynagrodzenie, a więc po 3000 zł brutto.


Nierównomierne rozłożenie pracy

Planując pracę przy dłuższych niż miesięczne okresach rozliczeniowych, można ją ułożyć w ten sposób, że pracownicy w jednych miesiącach będą ją świadczyli przez więcej godzin niż w pozostałych miesiącach. Może więc dojść do takiej sytuacji, że na skutek natłoku pracy w jednym miesiącu będzie jej dużo, a w następnych pracodawca zaplanuje bardzo mało pracy bądź nawet nie będzie jej wcale. Określenie wynagrodzenia w stawce miesięcznej gwarantuje pracownikowi wynagrodzenie nawet w tym miesiącu, w którym przyszedł do pracy na kilka godzin lub nie świadczył jej wcale. Natomiast w przypadku pracowników wynagradzanych godzinowo przy zastosowaniu zasady wynagrodzenia za faktyczną liczbę godzin pracy w miesiącu z mniejszą ilością pracy dostaliby oni bardzo niskie wynagrodzenie lub wręcz nie otrzymaliby żadnego. W związku z tym wprowadzono zasadę, że jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika opłacanego stawką godzinową będzie niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, należy to wynagrodzenie uzupełnić do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

@RY1@i26/2009/029/i26.2009.029.000.0050.101.jpg@RY2@

Przykład

Pracownik jest wynagradzany godzinowo i pracuje w systemie równoważnym. Otrzymuje 9 zł za godzinę. W okresie rozliczeniowym obejmującym okres od lipca do września 2009 r., w którym wymiar czasu pracy wynosił 520 godzin, pracownik przepracował:

 • w lipcu 220 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1980 zł brutto (9 zł x 220 godzin),
 • w sierpniu 240 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2160 zł brutto (9 zł x 240 godzin),
 • we wrześniu 60 godzin, za które powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości 540 zł brutto (9 zł x 60 godzin).

W związku z tym, że we wrześniu pracownik wskutek ustalonego dla niego grafiku otrzymałby wynagrodzenie niższe od wynagrodzenia minimalnego, wynagrodzenie to należało uzupełnić do kwoty 1276 zł brutto, a więc o 736 zł brutto.

W jakich przypadkach można wprowadzać poszczególne systemy czasu pracy >>

WAŻNE!

Rozkładając nierównomiernie godziny pracy, należy pamiętać, że:

 • czas pracy pracowników w okresie rozliczeniowym nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin na tydzień,
 • pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w okresie rozliczeniowym właściwą liczbę dni wolnych od pracy, tzn. nie mniejszą niż liczba niedziel, świąt i dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przypadających w danym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna:

 • art. 22 § 1, art. 81 § 1 i 2, art. 94 pkt 2, art. 129 § 1, art. 130 § 1 i 2, art. 135, art. 147 Kodeksu pracy,
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Andy
  2021-07-25 18:29:57
  Czy jako pracownik moge wymagac zmiany ze stawki miesiecznej, na stawke godzinowa ?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA