Kategorie

Czy dofinansowanie do wypoczynku z zfśs podlega zajęciu komorniczemu

Mariusz Pigulski
Jednemu z naszych pracowników komornik zajął wynagrodzenie z tytułu niespłaconego kredytu bankowego. W czerwcu br. pracownik w związku z planowanym urlopem wypoczynkowym otrzyma ze środków zfśs dofinansowanie do wypoczynku w kwocie 650 zł. Czy dofinansowanie będzie podlegać egzekucji komorniczej? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

RADA

 Tak. Dofinansowanie do wypoczynku z zfśs jest przychodem pracownika i podlega potrąceniu na zaspokojenie należności egzekwowanych na podstawie tytułu wykonawczego. Ponieważ to świadczenie nie jest wynagrodzeniem za pracę, może być potrącone w całości.

UZASADNIENIE

Pracodawca zatrudniający pracownika, któremu na mocy tytułu wykonawczego zajęto część wynagrodzenia za pracę, musi wywiązać się z kilku obowiązków względem organu egzekucyjnego (np. komornika). Oprócz dostarczenia zestawienia wynagrodzenia pracownika z danego okresu, powinien poinformować wierzyciela, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie mu przekazywane. Jeśli zaistnieją przeszkody do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, pracodawca powinien złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód.

Z wynagrodzenia za pracę organ egzekucyjny zajmuje w szczególności:

 • miesięczne wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone,
 • nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia.
Reklama

Do innych świadczeń, które podlegają potrąceniu na zaspokojenie należności egzekwowanych na podstawie tytułu wykonawczego, możemy zaliczyć przyznawane pracownikom ze środków zfśs zapomogi czy dofinansowania do indywidualnego wypoczynku pracownika (tzw. wczasy pod gruszą).

Mimo że świadczenia pokrywane z zfśs nie są składnikiem wynagrodzenia (co potwierdza Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 maja 2005 r., I PK 248/04), to ponieważ może je otrzymać jedynie osoba uprawniona, np. pracownik i jego rodzina lub były pracownik, pozostają w ścisłym związku ze stosunkiem pracy. Z tego względu świadczenia te podlegają egzekucji komorniczej.

Fakt, że omawiane świadczenia nie są składnikiem wynagrodzenia, decyduje o niemożności zastosowania wobec nich przepisów Kodeksu pracy dotyczących ochrony płacy za wykonaną pracę. Oznacza to, że świadczenia pochodzące ze środków zfśs, w tym dofinansowanie do wypoczynku, powinny być potrącane w drodze postępowania egzekucyjnego w całości.

PRZYKŁAD

Reklama

Zakład pracy został wezwany przez komornika, aby w ramach egzekucji świadczeń niealimentacyjnych jednemu z pracowników, zalegającemu ze spłatą kredytu, nie wypłacał wynagrodzenia, lecz zajęte pobory przekazywał na wskazane konto do czasu zaspokojenia pełnej kwoty długu wynoszącej 3000 zł. W czerwcu 2009 r. pracownik zaplanował 3-tygodniowy urlop i w związku z tym przyznano mu z zfśs dofinansowanie do wypoczynku w kwocie 650 zł. Pracodawca będzie zobowiązany potrącić pracownikowi z czerwcowej pensji sumę odpowiadającą połowie wynagrodzenia (pozostawiając część wolną od potrąceń) i przekazać ją komornikowi wraz z pełną kwotą przyznanego pracownikowi dofinansowania do wypoczynku.

Należy wspomnieć, że egzekucji nie podlegają m.in. sumy i świadczenia w naturze przeznaczone na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych. Zajęciu nie podlegają również inne świadczenia, których celem jest zrekompensowanie pracownikowi poniesionych przez niego wcześniej wydatków (np. ekwiwalenty za pranie i konserwację obuwia i odzieży roboczej, za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, ekwiwalenty za używanie przez pracownika własnych narzędzi).

Podstawa prawna:

 • art. 831 § 1 pkt 1, art. 833, art. 881, art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego,
 • art. 87 i 871 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?