Kategorie

Wynagrodzenia w małych i średnich przedsiębiorstwach

Michał Mudel
Pracownicy działów personalnych firm z sektora MSP poszukujący rzetelnych danych rynkowych o stawkach płac mają poczucie, że wynagrodzenia prezentowane w raportach płacowych nie przystają do znanej im rzeczywistości, bo są zbyt wysokie. Poczucie odrealnienia pogłębia się, jeśli firma nie tylko jest mała, ale ma też siedzibę w niedużym mieście, w regionie bardziej peryferyjnym niż centralnym. Porównywanie się z firmami o innej wielkości niż nasza może doprowadzić do zaniżania lub zawyżania płac.

Wśród podmiotów gospodarczych zatrudniających powyżej dziewięciu osób firmy małe (10–49 osób) i średnie (50–249 osób) stanowią 97,5 proc. przedsiębiorstw. Pracuje w nich prawie 56 proc. zatrudnionych (zobacz wykres 1). Tymczasem większość publikowanych raportów płacowych powstaje na podstawie danych pochodzących z dużych firm. Jak pokazuje wykres 2, płace w MSP są o przynajmniej 1 tys. zł niższe niż w dużych przedsiębiorstwach.

Rozpiętości płac

Reklama

W MSP inne niż w dużych przedsiębiorstwach są również rozpiętości pomiędzy płacami pracowników wykonawczych a płacami dyrektorów. Członkowie zarządów zarabiają tylko pięć razy więcej od pracowników wykonawczych; dyrektorzy – dwa razy więcej od starszych specjalistów (zobacz wykres 3).

Wraz ze wzrostem wielkości firmy płace na stanowiskach menedżerskich rosną szybciej niż płace pracowników szeregowych (zobacz wykres 4). Dlatego w trakcie przeprowadzania przeglądu płac na stanowiskach kierowniczych jest szczególnie ważne, żeby posługiwać się opracowaniami dotyczącymi płac w firmach o zbliżonej do naszej wielkości. Przeciętny członek zarządu małej firmy (10–49 osób) zarabia 10,5 tys. zł; firmy średniej (50–249 osób) – 15 tys. zł. Typowe płace top menedżerów firm dużych (250–999 osób) i bardzo dużych (> 1 tys. osób) to odpowiednio 22 tys. i 30 tys. zł miesięcznie. Wykorzystywanie niewłaściwych danych do porównań rynkowych może prowadzić do zawyżania wynagrodzeń i w konsekwencji do nieuzasadnionego wzrostu kosztów.

Liderzy MSP

Najwyższe płace w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw wystąpiły w branży IT. Tylko w tej branży wynagrodzenie specjalisty przekraczało 4 tys. zł, starszego specjalisty – 6 tys. zł; kierownika – 7 tys. zł. Dobrze płacono w branży medialnej, budownictwie i przemyśle. Bez wątpienia płacowymi liderami sektora były spółki z dominującym kapitałem zagranicznym. Dyrektorzy tych firm zarabiali 12 tys. zł, o 5 tys. zł więcej od dyrektorów rodzimych przedsiębiorstw. Różnice w zarobkach na pozostałych szczeblach wynosiły od 700 do 2,7 tys. zł.

Płace w regionach

Reklama

W „zapomnianej większości”, mającej problemy ze znalezieniem informacji o rynkowych stawkach płac, znalazły się nie tylko firmy małe, ale często również firmy z wolniej rozwijających się regionów oraz małych miejscowości. Tymczasem różnice pomiędzy wynagrodzeniami w poszczególnych województwach są znaczne. Typowy specjalista w firmie z sektora MSP w województwie podkarpackim czy lubelskim zarabiał poniżej 2,5 tys. zł, w województwach dolnośląskim i pomorskim – powyżej 3 tys. zł. Im wyższy szczebel, tym różnice pomiędzy płacami w poszczególnych regionach były większe (zobacz wykres 5).

Ciekawym rozwiązaniem mającym ułatwić prowadzenie przeglądów płacowych firmom z małych miejscowości jest pokazanie, jak wielkość miejscowości wpływa na wysokość płacy (zobacz wykres 6) – równolegle z informacjami o stawkach w regionach, województwach i miastach.


Nowe kryteria

Istnieje cały szereg czynników branych pod uwagę przy ustalaniu płac lub pośrednio na nie wpływających, których nie znajdziemy w dotychczas publikowanych raportach płacowych. Należą tutaj z jednej strony, informacje o wpływie na wynagrodzenie kwalifikacji pracownika, z drugiej jego stażu pracy i wieku.

Kwalifikacje (poziom wykształcenia, ukończony kierunek studiów, MBA, znajomość języków obcych) to najważniejsze kryterium brane pod uwagę podczas rekrutacji na określone stanowisko. Przez to pośrednio, ale bardzo mocno wpływające na wysokość wynagrodzenia. Kompetencje merytoryczne mają określoną wartość na rynku pracy. Na przykład przy określaniu wysokości wynagrodzenia rekrutowanego właśnie dyrektora małej jednostki biznesu duże znaczenie będzie miało, czy wymagana będzie od niego biegła znajomość języka obcego. Ci bardzo dobrze posługujący się tym językiem (~20 proc. populacji dyrektorów MSP) są częściej poszukiwani przez firmy z kapitałem zagranicznym. Przez to zarabiają przeciętnie ponaddwukrotnie więcej od dyrektorów mówiących po angielsku słabo lub wcale (12 tys. versus 6 tys. zł).

Dla każdego stanowiska wykształcenie ma inne znaczenie. Najczęściej płaci się za kompetencje wymagane na danym stanowisku, a nie te posiadane. Język nie ma żadnego znaczenia w przypadku wielu stanowisk wykonawczych, jak np. magazynierów (2,1 tys. zł), operatorów maszyn i urządzeń produkcyjnych (2,2 tys. zł) czy kasjerów w sklepach (1945 zł). Na rynku pracy różnicuje natomiast płace pracowników biurowych, np. w działach administracji (1,6 tys. – 2370 zł) czy np. kierowców kat. B (2,2 tys. – 3390 zł). Rekrutując kandydatów na każde stanowisko, dobrze wiedzieć, czy język ma znaczenie, a jeśli tak – jakie. Ogólna zasada głosi, że im wyższy szczebel zarządzania, tym kompetencje językowe są wyżej cenione.

Dzięki umiejętnemu korzystaniu z raportu możemy również zdobyć cenne informacje o rynku pracy – jaka jest przeciętna znajomość języków wśród osób pracujących na danym stanowisku? Jakie jest najczęściej wymagane wykształcenie?

Na przykład w sektorze MSP co piąty specjalista ds. personalnych ma wykształcenie średnie, równocześnie co czwarty ukończył studia podyplomowe. Różnica pomiędzy wynagrodzeniami w tych dwu grupach to około 1 tys. zł. W tej grupie zawodowej osoby znające język angielski słabo i dobrze zarabiają na podobnym poziomie (3 tys. – 3,1 tys. zł). Znacząco więcej zarabiają natomiast specjaliści biegle mówiący tym językiem (~4350 zł).

Innym kryterium, rzadko pojawiającym się w raportach płacowych, a wykorzystywanym często w procesie rekrutacji, jest doświadczenie kandydatów (staż pracy, wiek). Tak jak w przypadku kwalifikacji, posiadana praktyka ma inne znaczenie na różnych stanowiskach.

Przeciętnie osoby z rocznym doświadczeniem otrzymują najniższe wynagrodzenie. Następnie, wraz z nabywaniem doświadczenia, płaca rośnie do pewnego momentu, osiąga swój szczyt, by potem już do końca kariery powoli spadać. Dla każdego stanowiska, każdego szczebla zarządzania, ten szczyt pojawia się w innym momencie. Płace kierowników rosną przez 9–10 lat; z kolei dyrektorzy najwięcej zarabiają, mając 11–15 lat stażu pracy. Wynagrodzenia pracowników szeregowych i specjalistów są bardziej stabilne (wykres 7). W przypadku wielu stanowisk z najniższych szczebli zarządzania staż pracy praktycznie nie ma znaczenia.

@RY1@i13/2009/006/i13.2009.006.000.0040.001.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/006/i13.2009.006.000.0040.002.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/006/i13.2009.006.000.0040.003.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/006/i13.2009.006.000.0040.004.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/006/i13.2009.006.000.0040.005.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/006/i13.2009.006.000.0040.006.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/006/i13.2009.006.000.0040.007.jpg@RY2@

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?