Zatrudnienie na podstawie powołania
REKLAMA
Tak. W tej sytuacji na nowym pracodawcy spoczywa obowiązek zaproponowania nowych warunków pracy i płacy pracownikom, którzy świadczyli pracę u dotychczasowego pracodawcy na innej podstawie niż umowa o pracę. Będzie to dotyczyło również osób świadczących pracę na podstawie powołania. Sposób przedstawienia nowych warunków nie został przez ustawodawcę określony. Należy pamiętać, że propozycja nowych warunków pracy i płacy powinna nastąpić z dniem przejęcia zakładu pracy, którym w tym przypadku będzie dzień podpisania umowy o przejęciu bądź dzień faktycznego przejęcia. Nowy pracodawca powinien również określić termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. Termin ten nie może jednak być krótszy niż 7 dni od dnia przedstawienia oferty.
Natomiast w razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Jak wynika z przepisów Kodeksu pracy, wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg z mocy prawa od określonego zdarzenia, dlatego też nie jest wymagane, aby pracodawca dokonywał wypowiedzenia stosunku pracy w indywidualnych wypadkach.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat