| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Rok 2009 rozpoczął się widmem kryzysu ekonomicznego. Mimo że upadki międzynarodowych firm o wieloletniej tradycji napawają niepokojem, a wzrost deficytu budżetowego nadal postępuje, to polski rynek dobrze rokuje na przyszłość. Powody do optymizmu dodatkowo podsyca awans Polski na siódmą pozycję wśród gospodarek Unii Europejskiej.

Należy jednak pamiętać, że polska gospodarka nie funkcjonuje w próżni, jesteśmy mocno uzależnieni od sytuacji na rynkach międzynarodowych, a te w ostatnim czasie charakteryzowały się jako wysoce niestabilne. Zamrożono wiele inwestycji, spadły zamówienia, wiele fabryk stanęło przed widmem zamknięcia. Te wszystkie czynniki, niezależnie od swojego makroekonomicznego charakteru, znajdują odzwierciedlenie na rynku wynagrodzeń. W dzisiejszym świecie, gdzie przepływ informacji jest bardzo szybki, okazuje się, że półroczny odstęp pomiędzy kolejnymi edycjami badania płac wystarcza, aby zobrazować ciekawe tendencje.

Jak wygląda średnia płaca na poszczególnych poziomach stanowisk?

Pensje dyrektorów

Wykres 1 przedstawia zestawienie płac, począwszy od top managementu po pracowników szeregowych. Wynika z niego, że różne grupy stanowisk inaczej podlegają prawom kryzysu. Osoby zajmujące stanowiska w zarządach firm nie tylko nie straciły na kryzysie, ale nawet odnotowały wzrosty wynagrodzeń średnio o 889 zł. Niewykluczone, że przyczyną takiego zjawiska były wypłacane w styczniu premie za 2008 rok, co znacznie mogło wywindować stawki. Najbardziej podatną na kryzys grupą są bez wątpienia dyrektorzy, których płace spadły średnio o 1029 zł. Zapewne wpłynął na to fakt, że czas kryzysu to przede wszystkim okres wymiany kadry zarządzającej, która musi sprostać wymaganiom funkcjonowania na trudnym rynku. Mówiąc wymiana kadry, myślimy rewizja polityki płacowej. Stąd znaczny spadek średnich wynagrodzeń. Do spadku na pewno przyczynił się także system wynagradzania dominujący wśród dyrektorów. Mocno uzależnia on wynik finansowy firmy od pensji. Należy jednak pamiętać, że zaowocuje to w perspektywie roku czy dwóch wzrostem wynagrodzeń, kiedy firmy zaczną generować coraz większe przychody. Podobnym prawom podlegają kierownicy, którzy również zaczęli odczuwać spadki płac. Z badania wynika, że jest to średnio 212 zł.

Wynagrodzenia specjalistów

Specjaliści to grupa, która w okresie prosperity została mocno doceniona przez pracodawców. Na ujemny bilans płac wpłynęło zapewne to, że od początku tego roku stawki specjalistów nieco spadły i w porównaniu ze stawkami z 2008 roku dały różnicę rzędu 147 zł na niekorzyść płac w roku bieżącym. Mimo wszystko specjaliści powinni czuć się w miarę bezpieczni, ponieważ specjalistyczna wiedza jest zawsze w cenie i prędzej czy później zostanie odpowiednio wyceniona.

Czytaj także

Autor:

starszy konsultant Advisory Group TEST Human Resources

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »