REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracownikom wynagradzanym stawką godzinową

Anna Sadowska

REKLAMA

Jakie wynagrodzenie powinniśmy wypłacić pracownikom za 2 tygodnie przestoju z winy pracodawcy (10 dni roboczych)? Pracownicy ci są wynagradzani stawką godzinową 17 zł, otrzymują miesięczną premię regulaminową oraz premie kwartalne (uzależnione od zysku firmy). Na stanowiskach kierowniczych pracownicy są wynagradzani stawką godzinową 21 zł oraz mają zagwarantowane w umowach dodatki funkcyjne w wysokości 400 zł miesięcznie.

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach szeregowych, za czas przestoju powinni otrzymać wynagrodzenie wynikające tylko ze stawki godzinowej osobistego zaszeregowania, tj. 1360 zł. Natomiast pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych powinni otrzymać wynagrodzenie za czas przestoju wynikające ze stawki godzinowej i dodatku funkcyjnego, tj. razem 1870,56 zł. Szczegółowe wyliczenie wynagrodzenia za czas przestoju podano w uzasadnieniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, lecz doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. Istotną kwestią jest, aby tak obliczone wynagrodzenie nie było niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli obliczone wynagrodzenie pracownika w skali miesiąca byłoby niższe niż wynagrodzenie minimalne, to pracownikowi należy się wyrównanie.

Gdy na wynagrodzenie pracowników składa się kilka składników, tak jak w Państwa sytuacji, tj. stawka godzinowa, premie miesięczne i kwartalne, to podstawą wynagrodzenia przestojowego jest tylko wynagrodzenie godzinowe.

Wyjątek od tak przyjętej zasady stanowi tylko dodatek funkcyjny przysługujący pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowniczym. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106), wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, o którym mowa w art. 81 § 1–3 (wynagrodzenie za przestój – przyp. red.) obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny. Dlatego obliczając wynagrodzenie przestojowe dla pracowników zatrudnionych w Państwa firmie na stanowiskach kierowniczych należy uwzględnić oprócz wynagrodzenia godzinowego również dodatek funkcyjny. Obliczając wynagrodzenie przestojowe nie powinni Państwo uwzględniać premii miesięcznej oraz kwartalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji opisanej w pytaniu obliczenie wynagrodzenia przestojowego powinno wyglądać następująco:

 • dla pracowników szeregowych zatrudnionych na pełny etat:

liczba godzin do przepracowania w czerwcu wyniosła 168 godzin, przestój trwał 2 tygodnie, tj. przez 80 godzin (10 dni x 8 godz.). Podstawą obliczenia wynagrodzenia przestojowego będzie wyłącznie kwota stawki wynagrodzenia godzinowego, czyli 17 zł:

80 godzin x 17 zł/godz. = 1360 zł.

Wynagrodzenie przestojowe będzie wynosiło 1360 zł;

 • dla kierowników zatrudnionych na pełny etat:

liczba godzin do przepracowania w czerwcu wyniosła 168 godzin, przestój trwał 2 tygodnie, tj. przez 80 godzin (10 dni x 8 godz.). Podstawą wynagrodzenia przestojowego będzie wynagrodzenie za godzinę (czyli 21 zł) oraz dodatek funkcyjny zagwarantowany w umowie o pracę (400 zł miesięcznie):

80 godzin x 21 zł/godz. = 1680 zł.

Pracownik faktycznie przepracował: 168 godz. – 80 godz. przestoju = 88 godz.

400 zł : 168 godz. = 2,38 zł x 88 godz. przepracowanych = 209,44 zł,

400 zł – 209,44 zł = 190,56 zł – dodatek funkcyjny (za czas przestoju).

Wynagrodzenie przestojowe dla kierowników będzie wynosiło:

1680 zł + 190,56 zł = 1870,56 zł.

Podstawa prawna

 • art. 81 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA