REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracownikom wynagradzanym stawką godzinową

Anna Sadowska

REKLAMA

Jakie wynagrodzenie powinniśmy wypłacić pracownikom za 2 tygodnie przestoju z winy pracodawcy (10 dni roboczych)? Pracownicy ci są wynagradzani stawką godzinową 17 zł, otrzymują miesięczną premię regulaminową oraz premie kwartalne (uzależnione od zysku firmy). Na stanowiskach kierowniczych pracownicy są wynagradzani stawką godzinową 21 zł oraz mają zagwarantowane w umowach dodatki funkcyjne w wysokości 400 zł miesięcznie.

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach szeregowych, za czas przestoju powinni otrzymać wynagrodzenie wynikające tylko ze stawki godzinowej osobistego zaszeregowania, tj. 1360 zł. Natomiast pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych powinni otrzymać wynagrodzenie za czas przestoju wynikające ze stawki godzinowej i dodatku funkcyjnego, tj. razem 1870,56 zł. Szczegółowe wyliczenie wynagrodzenia za czas przestoju podano w uzasadnieniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, lecz doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. Istotną kwestią jest, aby tak obliczone wynagrodzenie nie było niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli obliczone wynagrodzenie pracownika w skali miesiąca byłoby niższe niż wynagrodzenie minimalne, to pracownikowi należy się wyrównanie.

Gdy na wynagrodzenie pracowników składa się kilka składników, tak jak w Państwa sytuacji, tj. stawka godzinowa, premie miesięczne i kwartalne, to podstawą wynagrodzenia przestojowego jest tylko wynagrodzenie godzinowe.

Wyjątek od tak przyjętej zasady stanowi tylko dodatek funkcyjny przysługujący pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowniczym. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106), wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, o którym mowa w art. 81 § 1–3 (wynagrodzenie za przestój – przyp. red.) obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny. Dlatego obliczając wynagrodzenie przestojowe dla pracowników zatrudnionych w Państwa firmie na stanowiskach kierowniczych należy uwzględnić oprócz wynagrodzenia godzinowego również dodatek funkcyjny. Obliczając wynagrodzenie przestojowe nie powinni Państwo uwzględniać premii miesięcznej oraz kwartalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji opisanej w pytaniu obliczenie wynagrodzenia przestojowego powinno wyglądać następująco:

  • dla pracowników szeregowych zatrudnionych na pełny etat:

liczba godzin do przepracowania w czerwcu wyniosła 168 godzin, przestój trwał 2 tygodnie, tj. przez 80 godzin (10 dni x 8 godz.). Podstawą obliczenia wynagrodzenia przestojowego będzie wyłącznie kwota stawki wynagrodzenia godzinowego, czyli 17 zł:

80 godzin x 17 zł/godz. = 1360 zł.

Wynagrodzenie przestojowe będzie wynosiło 1360 zł;

  • dla kierowników zatrudnionych na pełny etat:

liczba godzin do przepracowania w czerwcu wyniosła 168 godzin, przestój trwał 2 tygodnie, tj. przez 80 godzin (10 dni x 8 godz.). Podstawą wynagrodzenia przestojowego będzie wynagrodzenie za godzinę (czyli 21 zł) oraz dodatek funkcyjny zagwarantowany w umowie o pracę (400 zł miesięcznie):

80 godzin x 21 zł/godz. = 1680 zł.

Pracownik faktycznie przepracował: 168 godz. – 80 godz. przestoju = 88 godz.

400 zł : 168 godz. = 2,38 zł x 88 godz. przepracowanych = 209,44 zł,

400 zł – 209,44 zł = 190,56 zł – dodatek funkcyjny (za czas przestoju).

Wynagrodzenie przestojowe dla kierowników będzie wynosiło:

1680 zł + 190,56 zł = 1870,56 zł.

Podstawa prawna

  • art. 81 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

REKLAMA

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

REKLAMA