Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Potrącenie wynagrodzenia z kilku tytułów w przypadku rozwiązania umowy o pracę
Aktualizacja: 20.10.2015
Umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana 31 października z przyczyn niedotyczących pracownika. Wobec tego zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz nagroda uznaniowa. Pracownik ma jednak kilka potrąceń komorniczych. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia? »
Granice potrąceń dokonywanych z wynagrodzenia pracownika
Aktualizacja: 22.09.2015
W celu ochrony interesów pracowników określono tzw. limity lub granice dokonywanych potrąceń z przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Kodeks pracy określa szczegółowo jakie potrącenia mogą być dokonywane z wynagrodzenia bez zgody pracownika. »
Aktualizacja: 12.07.2013
Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń. »
Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia
Aktualizacja: 04.03.2013
Świadczenia alimentacyjne mogą być potrącone z wynagrodzenia bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Pracodawca ma prawo dokonania ich na wniosek wierzyciela po przedstawieniu mu tytułu wykonawczego. »
Jak odzyskać od pracownika niedobór powstały w trakcie inwentaryzacji
Aktualizacja: 22.02.2013
Potrącenie niedoboru, który zostanie ujawniony w trakcie inwentaryzacji, z pensji pracownika jest możliwe wyłącznie za jego zgodą. Gdy pracodawca nie uzyska takiej zgody, musi dochodzić należności od pracownika w postępowaniu sądowym. »
Odszkodowanie należne pracownikowi nie podlega ochronie przed potrąceniami
Aktualizacja: 19.02.2013
Odszkodowanie za rażące błędy pracodawcy nie stanowi szeroko rozumianego wynagrodzenia. W związku z tym nie podlega ochronie wynikającej z art. 87 Kodeksu pracy. »
Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 19.07.2011
Pracodawca posiadający tytuł wykonawczy może dokonać potrąceń egzekwowanych kwot nawet z wynagrodzenia chorobowego pracownika lub zasiłku chorobowego. »
Potrącenia z wynagrodzenia pracownika
Aktualizacja: 25.03.2011
Płacę alimenty na dwójkę dzieci w wysokości 800 zł. Jednocześnie zgodnie z wyrokiem sądu mam do spłaty inną należność. Miesięcznie zarabiam ok. 2000 zł netto. Którą należność mam spłacać w pierwszej kolejności i czy pracodawca może dokonać potrąceń prawie w pełnej wysokości mojego wynagrodzenia? »
Aktualizacja: 21.03.2011
Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ? »
Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia w przypadku kilku zajęć komorniczych
Aktualizacja: 25.01.2011
Wynagrodzenie naszego pracownika zostało zajęte kilkoma egzekucjami należności niealimentacyjnych od kilku wierzycieli. Miesięczne wynagrodzenie nie pokryje w całości roszczenia żadnego z wierzycieli. W jakiej kolejności i wysokości dokonać potrącenia dla kilku komorników naraz? »
Aktualizacja: 18.01.2011
Jeden z pracowników, zatrudniony od 1 września 2010 r. na czas nieokreślony, przedłożył nam 10 stycznia 2011 r. świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, gdzie pracował od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. Na świadectwie jest informacja, że wykorzystał 26 dni urlopu wypoczynkowego. Na początku grudnia 2010 r. nie mieliśmy tej informacji i udzieliliśmy mu 4 dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego należnego za 2010 r. ustaliliśmy proporcjonalnie jako 9 dni (pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie). Wynagrodzenia za grudzień 2010 r. wypłaciliśmy 5 stycznia br. Czy powinniśmy potrącić wypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, skoro pracownik nie miał do niego prawa? Jak potraktować dni tej nieobecności? »
Egzekucja z wynagrodzenia - czy pracodawca może zlekceważyć żądanie komornika
Aktualizacja: 22.12.2010
Zatrudniony w naszej firmie informatyk przestał spłacać kredyt mieszkaniowy. Komornik wysłał do nas zawiadomienie o zajęciu jego pensji i zobowiązał nas do przesłania zestawienia jego wynagrodzenia. W tym czasie w firmie trwała kontrola skarbowa i zapomnieliśmy wysłać komornikowi wymagane przez niego informacje. Czy w tej sytuacji grozi nam jakaś kara? »
Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym
Aktualizacja: 13.12.2010
Prowadzę niewielką firmę. Zamierzam zatrudnić pracownika i powierzyć mu całe mienie firmy, którym do tej pory zarządzałem sam. Na jakiej zasadzie odpowiada pracownik za mienie powierzone i do jakiej wysokości? Czy jeśli pracownik wyrządzi mi szkodę, będę mógł potrącić jej wysokość bezpośrednio z jego wynagrodzenia? »
Potrącenie alimentów z wynagrodzenia
Aktualizacja: 06.12.2010
Alimenty są szczególnym rodzajem świadczeń, które mają dostarczać środków utrzymania. Zostały zaliczone przez ustawodawcę do roszczeń, którym sąd z urzędu nadaje rygor natychmiastowej wykonalności już na etapie wydania wyroku. Prawo pracy szczegółowo reguluje zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, ich wysokość oraz kolejność. Kodeks pracy zawiera zamkniętą listę potrąceń, których pracodawca może dokonywać bez zgody pracownika. »
Jaką odpowiedzialność ponosi kadrowa za niedopełnienie obowiązków wobec komornika
Aktualizacja: 15.10.2010
Nasza kadrowa nie odpowiedziała na pismo komornika i nie dokonywała potrąceń z wynagrodzenia pracownika, wobec którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne. Czy w związku z tym zakład pracy może zostać ukarany przez komornika? Czy kadrowa może zostać pociągnięta do odpowiedzialności finansowej za niewywiązanie się z obowiązków wobec komornika? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »