Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Ofertę pracy można zgłosić tylko w jednym powiatowym urzędzie pracy
Aktualizacja: 12.10.2011
Firma, która chce zatrudnić pracownika, może zgłosić ofertę pracy tylko w jednym powiatowym urzędzie pracy - wyjaśniła wiceminister pracy Czesława Ostrowska w odpowiedzi na zapytanie poselskie. »
Pracodawca nie może pobierać linii papilarnych od pracownika - nawet za jego zgodą
Aktualizacja: 12.10.2011
Szef nie może pobierać od pracowników odcisku ich linii papilarnych, żeby kontrolować czas pracy, nawet jeżeli oni sami się na to zgodzili - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. »
Ciąża pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo
Aktualizacja: 04.10.2011
Na czas zastępstwa pracownicy, która przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie złożyła wniosek o udzielenie jej pełnych 3 lat urlopu wychowawczego, zatrudniliśmy nową pracownicę. Po kilku miesiącach pracy kobieta ta również zaszła w ciążę. Czy jej stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu w dniu porodu? »
Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy
Aktualizacja: 03.10.2011
Nie jest dopuszczalne aneksowanie umów o pracę zawartych na czas wykonania określonej pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2011 r., I UK 316/10). »
Definicja „pracownika” w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń
Aktualizacja: 06.10.2011
Pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z reguły osoba taka będzie również pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. Ale nie zawsze. »
Aktualizacja: 29.09.2011
Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10). »
Czy dział personalny to jeszcze administrator, czy już partner strategiczny dla biznesu?
Aktualizacja: 05.10.2011
Hasło „warto rozmawiać” zrobiło karierę, ale czy działy HR i biznes znalazły wspólny język? Czy rzeczywiście wiemy, jak skutecznie argumentować decyzje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi? Czy karuzela wydarzeń i wyzwań pozwoliła rozwinąć skrzydła? Odpowiedzi na wiele pytań pomaga udzielić przegląd kluczowych wyników badania wskaźników efektywności zarządzania kapitałem ludzkim HR Nawigator 2011. »
Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów
Aktualizacja: 03.10.2011
Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić? »
Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy
Aktualizacja: 29.09.2011
Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem. »
Wybór systemu czasu pracy a potrzeby firmy
Aktualizacja: 04.10.2011
Pracodawca ma prawo wybrać jeden lub kilka systemów czasu pracy, w zależności od potrzeb firmy. »
Dni wolne udzielone w związku z udziałem pracownika w komisji wyborczej
Aktualizacja: 11.10.2018
Zatrudniamy pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Jest on członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie 2 dni wolnych od pracy 10 i 11 października br. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? Jeśli tak, to czy przysługuje za nie wynagrodzenie? »
Określenie miejsca pracy pracownika
Aktualizacja: 29.09.2011
Chcemy zatrudnić pracownika na stanowisku elektryka. Siedziba firmy mieści się w Wołominie, ale pracownik ten będzie świadczył usługi zarówno w siedzibie firmy, jak i na terenie całej Warszawy. Jak powinniśmy określić jego miejsce pracy w umowie o pracę? Czy jest różnica między miejscem pracy a miejscem wykonywania pracy? »
Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy
Aktualizacja: 29.09.2011
Mąż naszej pracownicy dostarczył nam zwolnienie lekarskie, w którym jest wpisane jej panieńskie nazwisko, pozostałe dane się zgadzają. Pracownica jest po ślubie 2 miesiące. Czy należy zwrócić takie zwolnienie, aby zostało poprawione, czy możemy na jego podstawie wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe? »
Umowa-zlecenie zawarta z własnym pracownikiem
Aktualizacja: 01.10.2015
Zleceniobiorca, który zawiera umowę-zlecenie z aktualnym pracodawcą, jest pod względem ubezpieczeniowym traktowany jak pracownik. Przychody ze zlecenia takiej osoby wlicza się nie tylko do podstawy wymiaru składek, ale również do podstawy zasiłku. »
Kontrola wynagrodzeń przez związek zawodowy
Aktualizacja: 29.09.2011
Kontrola przez związek zawodowy wynagrodzeń dotyczy m.in. wpływu na tworzenie i zmianę przepisów płacowych u pracodawcy. Natomiast kontrola wysokości wynagrodzenia danego pracownika jest ograniczona z uwagi na ochronę dóbr osobistych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.
Spółka Doradztwa Podatkowego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »