REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Maria Umińska-Żak

REKLAMA

Pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy, musi pamiętać o ograniczeniach czasowych związanych ze złożonym oświadczeniem woli.

Pierwszym podstawowym krokiem przy rozwiązywaniu umów o pracę jest ustalenie właściwego trybu. Właśnie od niego zależą dalsze obowiązki pracodawcy związane z zakończeniem stosunku pracy. Umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.

Autopromocja

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej:

  • na okres próbny wynosi 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni; 1 tydzień w przypadku umowy dłuższej niż 2 tygodnie; 2 tygodnie, jeżeli umowa została zawarta na 3 miesiące,
  • na czas nieokreślony wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 3 lata,
  • na czas określony wynosi 2 tygodnie, pod warunkiem że takie zastrzeżenie umieszczono w umowie, która została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • na zastępstwo wynosi 3 dni robocze.

Zwolnienie dyscyplinarne - wysokość odszkodowania >>

Ponadto umowę o pracę można rozwiązać:

  • bez wypowiedzenia w przypadku dopuszczenia się przez pracownika przewinienia uzasadniającego rozwiązanie umowy bez wynagrodzenia, ale tylko w okresie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy,
  • bez wypowiedzenia, w sytuacji kiedy niezdolność do pracy jest spowodowana usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, np. chorobą pracownika, która trwa:

– dłużej niż 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy albo gdy choroba jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,

Rozwiązanie umowy na czas określony >>

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
  • bez wypowiedzenia, jeżeli usprawiedliwiona nieobecność w pracy z innych przyczyn niż wskazane wyżej trwa dłużej niż 1 miesiąc.

WAŻNE!

W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z usprawiedliwionych powodów każdy nawet 1-dniowy powrót do pracy powoduje, że okres nieobecności w pracy liczy się od początku, pod warunkiem że dotyczy innej jednostki chorobowej.

Przykład

Pracownik od 1 stycznia 2008 r. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Od 1 kwietnia 2010 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim związanym z chorobą serca, następnie pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Wcześniej chorował i wykorzystał już okres 33 dni, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Pracodawca będzie mógł wypowiedzieć tę umowę dopiero 29 grudnia 2010 r., czyli najwcześniej po upływie 182 dni zasiłku pobieranego od 1 kwietnia do 29 września i 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego (3 x 30 dni). Gdyby jednak pracownik wrócił do pracy w ciągu ww. okresów choćby na 1 dzień, a następnie np. złamał nogę, to okres nieobecności liczy się na nowo.

Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. W przypadku okresu liczonego w miesiącach, rozpoczyna on bieg dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wręczono wypowiedzenie. Natomiast okres wypowiedzenia liczony w dniach biegnie od chwili złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu i kończy się po upływie tego okresu – liczonego w dniach roboczych.

Spóźnione przyjęcie oferty rozwiązania umowy o pracę >>

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę musi być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy w terminie 7 lub 14 dni, w zależności od trybu rozwiązania umowy o pracę.

Uzyskanie stanowiska związków zawodowych

Jeśli u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, to pracodawca powinien zawiadomić ją na piśmie o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zakładowa organizacja związkowa może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.

Wypowiedzenie umowy bez zwrócenia się do zakładowej organizacji związkowej lub przed upływem 5-dniowego terminu na zajęcie przez nią stanowiska jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę.


Rozliczenie się z wynagrodzenia

Co do zasady, w okresie wypowiedzenia pracownik nadal świadczy pracę. Tym samym należy mu się wynagrodzenie za pracę. Termin wypłaty nie zmienia się z powodu rozwiązania umowy o prace i wynagrodzenie zostaje wypłacone w dniu wypłaty u danego pracodawcy.

Przykład

Autopromocja

1 lipca 2010 r. została rozwiązana umowa o pracę. U danego pracodawcy dniem wypłaty jest zawsze 10. dzień każdego miesiąca. Pracownik otrzyma więc wynagrodzenie za czerwiec 10 lipca 2010 r.

Natomiast ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien być wypłacony w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Ponadto w zależności od zastosowanego trybu rozwiązania umowy konieczna może być również wypłata odprawy pieniężnej.

Wydanie odpowiednich dokumentów

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie (tj. w dniu rozwiązania stosunku pracy) wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeżeli wydanie świadectwa pracy nie jest możliwe, pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi za pośrednictwem poczty albo doręcza go w inny sposób. Gdy pracownik uzna, że świadectwo pracy jest nieprawidłowe, może w ciągu 7 dni wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie. Pracodawca natomiast ma kolejne 7 dni na odpowiedź pracownikowi. Jeśli pracodawca nie uwzględni wniosku, to pracownik może w ciągu 7 dni wystąpić do sądu pracy.

Ustanie stosunku pracy >>

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek przechowywania dokumentacji niezbędnej do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty przez okres 50 lat od dnia zakończenia pracy danego pracownika.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

    W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

    Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

    Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

    Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

    Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    REKLAMA

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    REKLAMA

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    REKLAMA