Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie
Aktualizacja: 20.10.2011
Pracownicy naszej firmy są objęci ubezpieczeniem grupowym. Składki na to ubezpieczenie finansuje firma jako pracodawca. Jedna z naszych pracownic od 12 września br. przebywała na zasiłku chorobowym. 20 września urodziła dziecko i przeszła na urlop i zasiłek macierzyński. Podczas choroby i pobierania zasiłków jest za nią opłacana składka grupowego ubezpieczenia na życie wynosząca 65 zł miesięcznie. Jak prawidłowo rozliczyć tę składkę w dokumentacji ZUS za okres choroby i urlopu macierzyńskiego? Jak postąpić, gdy po urlopie macierzyńskim pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy i również w tym okresie będzie objęta ubezpieczeniem grupowym, a pracodawca będzie kontynuował opłacanie za nią składki? »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 21.10.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. program Płatnik, kontrolę ubezpieczonych w zakresie wykorzystywania zwolnień lekarskich prowadzoną przez płatnika składek, zasady wypłaty świadczeń chorobowych oraz zasady dokonywania potrąceń z zasiłku chorobowego z tytułu nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do płatnika. »
Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy
Aktualizacja: 20.10.2011
Regulamin wynagradzania zawiera przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia. Najczęstsze błędy występujące w regulaminach dotyczą niejasno sformułowanych przepisów ustalających stawki wynagrodzeń. »
Zmiana czasu z letniego na zimowy - rozliczanie czasu pracy
Aktualizacja: 11.10.2011
W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy? »
Czy uczelnia opłaca składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników?
Aktualizacja: 18.10.2011
Jesteśmy prywatną uczelnią wyższą. Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej prowadzimy również działalność gospodarczą. Czy powinniśmy opłacać za pracowników uczelni składkę na FGŚP? Czy ma tu znaczenie, przy którym rodzaju działalności zatrudniony jest pracownik (pracownicy naukowi oraz pozostali pracownicy)? »
Motywowanie w zgodzie z profilem potrzeb zawodowych pracownika
Aktualizacja: 18.10.2011
Wysoce umotywowani pracownicy to marzenie każdego pracodawcy i menedżera. W wysokim stopniu umotywowania poszukuje się przepisu na spełnienie, częstokroć wyśrubowanych, kryteriów produktywności i efektywności funkcjonowania personelu. Rozwijane są przy tym dziesiątki różnych koncepcji i technik motywowania, których zadaniem ma być zapewnianie organizacji zmotywowanej kadry. Wiele z tych koncepcji i technik nie uwzględnia jednak w wystarczającym stopniu indywidualności ludzi, stąd efekty ich stosowania są w praktyce często nie w pełni satysfakcjonujące. W jaki więc sposób uwzględnić przy motywowaniu pracownika jego indywidualność i, w konsekwencji, podnieść poziom jego umotywowania do realizacji organizacyjnych celów? »
Czy pracownik powinien odpracować prywatne wyjścia w godzinach pracy?
Aktualizacja: 18.10.2011
Nasz pracownik w zeszłym tygodniu wyszedł kilka razy w środku dnia pracy na sąsiednią ulicę załatwić prywatne sprawy bankowe. Czy pracownik musi odpracować takie wyjście prywatne i czy może to zrobić po godzinach pracy albo w dzień wolny? Czy za taką pracę nie będzie mu przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych? »
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony
Aktualizacja: 19.10.2011
Zasadą jest brak możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta. Jednak od każdej zasady są odstępstwa. »
Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia
Aktualizacja: 20.10.2011
Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika-członka ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. »
ZUS ZLA - nowy wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy
Aktualizacja: 20.10.2011
Zmieni się wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy - ZUS ZLA. Z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wynika, że aby otrzymać zaświadczenie lekarskie nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL. »
Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei
Aktualizacja: 19.10.2011
Jeden z naszych pracowników dojeżdża codziennie do pracy pociągiem z miejscowości oddalonej o ok. 50 km. Z powodu strajku przewoźnika pracownik ten spóźnił się do pracy 2 godziny, nie odpracował tego spóźnienia i pracował tego dnia przez 6 godzin. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy potrącić mu wynagrodzenie za część dniówki? »
Samorządy będą musiały zatrudnić nowych pracowników
Aktualizacja: 20.10.2011
Dziewięć nowych stanowisk będą musiały utworzyć w przyszłym roku samorządy, by realizować nowe zadania, jakie nakłada na nie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - przewiduje projekt rozporządzenia rządu. »
Urodzenie drugiego dziecka po urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 18.10.2011
Urlop wychowawczy naszej pracownicy skończył się 15 września 2011 r. Wtedy dowiedzieliśmy się, że pracownica jest ponownie w ciąży i drugie dziecko urodzi w listopadzie 2011 r. Jak kształtuje się sytuacja prawna takiej pracownicy? »
Jakie metody rekrutacji można wykorzystać w małych i średnich przedsiębiorstwach?
Aktualizacja: 17.10.2011
Jestem właścicielem niewielkiej firmy – myjni samochodowej. Chciałbym zatrudnić webmastera do wykonania strony internetowej i jej późniejszego prowadzenia. Z jakich metod mogę skorzystać, żeby rekrutacja nie pochłonęła dużej sumy pieniędzy i czasu, a zaowocowała wyborem dobrego pracownika? Nie mogę sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów od rekrutacji. »
Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy
Aktualizacja: 13.10.2011
Nasz pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresach od 25 kwietnia do 2 maja oraz od 28 sierpnia do 3 września br. Między jedną a drugą niezdolnością do pracy upłynęło 117 dni. Czy za okres niezdolności do pracy przypadającej w sierpniu i wrześniu należy ustalić nową podstawę do naliczenia zasiłku? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota
Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »